22 Şubat 2019 Cuma
global gayrimenkul

Öküz altında buzağı aramamak lazım

Öküz altında buzağı aramamak lazım
Güncel Yazdır

Haber

MİA Projesi’nin desteklenmesi gerektiğini belirten CHP Büyükşehir Belediyesi eski Meclis Üyesi ve eski Saraybahçe Belediye Başkanı Metin Alan, “Biz CHP olarak bundan kaybediyoruz, her şeye karşı çıkmamalıyız. Öküz altında buzağı aramamak lazım” dedi

CHP Büyükşehir Belediyesi eski Meclis Üyesi ve eski Saraybahçe Belediye Başkanı Metin Alan, MİA Projesi’ni anlattı. 47 yıllık mimar Alan, MİA Projesi’nin desteklenmesi gerektiğini vurgularken CHP’lilerin MİA Projesi ile ilgili tepkisini doğru bulmadığını ifade etti. Açıklamasında Alan, “MİA Projesi bu bölgede uygulanmalı. Ahmet’in, Mehmet’in rantı değil. Öküz altında buzağı aramayalım. Ben CHP’liyim. 13,5 sene meclis üyeliğini yaptım. Doğruya doğru eğriye eğri demek lazım. Karşı Biz CHP olarak bundan kaybediyoruz. Her şeye karşı çıkmanın bir alemi olmaz. CHP’lilerden bize gelip bir fikir veren olmadı. Bizim Büyükşehir’de mimarımız, teknik elemanımız arkadaşımız yok” dedi.

 

MİA PROJESİNİ ANLATTI

Çarşı Yapı’da bulunan Rengin İnşaat Ofisinde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Metin Alan, “Ben 47 yıllık mimarım. 13 sene meclis üyeliği, 1,5 sene de Saraybahçe Belediye Başkanlığı yaptım. MİA Projesi 12 yıllık bir projedir. Birkaç sefer değişiklik yapıldı, iptal oldu ve son aşamaya gelindi. Geçen dönem meclisten geçti. Daha sonra yeniden bir tadilat yapılması öngörüldü. MİA projesi sanayi çarşısından E5’e kadar olan bölüm kırmızı yani 1. Bölgedir. Sanayi çarşısı çıkarıldı daha sonra. Sanayi çarşısından güneye doğru giden bir bölgedir. Bin 625 parselden oluşan bir alandır. Daha önce imar planlarında bu bölgelerde yapılaşmalar vardı. Fakat bu yapılaşma değiştirildi. Bu kadar büyük bir alan sadece bu bölgede var. Emsaller 1,5, kat adet, en fazla 10 olarak yenilendi. Yüksek katlı binalar yapılması için önce zemin iyileştirmesi gerekir. 10 bin metrekarelik parselde inşaat alanı emsal 1,5 olduğu zaman 15 kat yapabilirsiniz” şeklinde konuştu.

 

ÖKÜZ ALTINDA BUZAĞI ARAMAMAK LAZIM

Devamında rant söylemlerine yanıt veren Alan, “Kırmızı dediğimiz bölgeler emsal artırıldığında gelişir. Otopark çok önemli bir unsur. İzmit coğrafi yapısı açısından dağlık bir bölge. Bu bölgelerde başka bir şey aramamak lazım. MİA Projesi bu bölgede uygulanmalı. Ahmet’in, Mehmet’in rantı değil. Öküz altında buzağı aramayalım. Ben CHP’liyim. 13,5 sene meclis üyeliğini yaptım. Doğruya doğru eğriye eğri demek lazım. Karşı taraf siyasi olarak öne geçmesin diye düşünmemek lazım. Bu proje buralara değer katacaktır. Sulak alan, Nevzat Doğan seçildiği zaman burası o dönem sulak alan ilan edilmişti. Eski Gölcük Yolu’nun deniz tarafıdır, sulak alan. Bu tarafın sulak alanla ilgisi yok. Yüzde 50’si yeşil alan” sözlerini kullandı.

 

REAL’İ SİRMEN DÖNEMİNDE ZORLA GETİRDİK

Ardından Real alanı ile ilgili açıklamalarda bulunan Alan, “Real’i biz Sefa Sirmen döneminde zorla getirdik. Real alanının büyük bir bölümü belediyenindi. Şu anda Real’in 23 bin metrekaresi kapalı alan olarak kullanılıyor. Oranın emsal artışı 1’dir. 35 bin metrekarenin 17 bin metrekaresini işgal edebilirsiniz en fazla. Sanayi çarşısını ESKA döneminde Macit Haldız yaptı. 300 insan çalışıyordu” dedi.

 

3-4 KATLA ALAN İŞGAL EDİLMİŞ OLUR

MİA’nın kaç kat olması gerektiğini belirten Alan, “MİA en fazla 10 kat olabilir. Ben şuna karşıyım: 3-4 kat bina yapalım, alanı işgal edelim. Bu doğru değil. 3-4 kat verilen binalar yarın öbür gün kentsel dönüşüme girer. Kat adetlerini 6-7 kat yapalım dedim. En çok yapılacak binamız 10 kat olacak. Biz deprem yaşadık. Yüksek katlı binadan korkarız” ifadelerine yer verdi.

 

BİZ CHP OLARAK BUNDAN KAYBEDİYORUZ

CHP’lilerin projeye karşı tepkisini değerlendiren Alan, “Bence yanlış davranıyorlar. Ben doğru olanı söyledim. Koca Devlet Hastanesi yapıldı. Onunla birlikte lokanta yapıldı, mesire alanı yapıldı. Kötü mü oldu? Kim bir çivi çakıyorsa onun elini öpmemiz lazım. Biz CHP olarak bundan kaybediyoruz. Her şeye karşı çıkmanın bir alemi olmaz. CHP’lilerden bize gelip bir fikir veren olmadı. Bizim Büyükşehir’de mimarımız, teknik elemanımız arkadaşımız yok. Zekeriya Özak, Gökmen Mengüç ve 30 şehir plancısı Kocaeli için büyük bir şanstır. Kendileriyle her konuda tartışabiliyor, görüş alışverişi yapabiliyorum” ifadelerine yer verdi.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM konak_dr Gürpınar su BasiskeleSanayi