21 Kasım 2018 Çarşamba

Ataman: Atatürk İzmit’e umutsuz geldi, mutlu ayrıldı

Ataman: Atatürk İzmit’e umutsuz geldi, mutlu ayrıldı
Güncel Yazdır

Haber

İlk ve tek basın toplantısını İzmit’te gerçekleştiren Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün konuşulduğu İzmit Belediyesi Meclisi’nde konuşan Gazetemiz Köşe Yazarı Galip Ataman, “Atatürk, İzmit’e umutsuz geldi, basın toplantısından sonra İzmit’ten mutlu ayrıldı” dedi

İzmit Belediyesi’nin Genç Vefa etkinlikleri kapsamında Belediye Meclis Salonu’nda Atatürk konuşuldu. Programda 16 Ocak 1923 tarihinde Atatürk’ün Cumhuriyeti ilan etmeden önce şehrimizde gerçekleştirdiği ilk basın toplantısı, bu toplantıda yaptığı önemli açıklamalar ve basının önemi konuşuldu. Panelde Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Genel Koordinatörümüz Çetin Gürol ve Köşe Yazarımız Galip Ataman başta olmak üzere duayen gazetecilerden Sadun Çetin, Metin Karan, Adem Turgut, Hakan Yağcıoğlu konuşmacı olarak yer aldı. Programda İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, KOÜ İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Nihal Paşalı Taşoğlu, STK’lar ve öğrenci grupları katılım sağladı.

 

BUGÜN BURADA ATATÜRK VAR

Moderatörlüğünü Doç Dr. Nihal Paşalı Taşoğlu’nun üstlendiği panelde ilk konuşan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, “Burası bizim kararlarımızın alındığı meclisimiz. Yeni nesil belediyecilik anlayışıyla çalışan bir belediyeyiz. Burası sizin yeriniz. Burası halkın meclisi. Bugün çok farklı bir toplantı yapacağız. Konu Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk basın toplantısının yapıldığı yıl olan 16 Ocak 1923’ün önemini anlamak için buradayız. Hazırladığımız ilk kitapta Galip abinin desteklerini de gördük. Bastık yayınladık ve yeniden bastık. Gençlerimizin tarihini bilmesi çok önemli. Mustafa Kemal Atatürk, bu vatanın yedi düvele karşı kurtuluşun mücadelesini vermiştir. Bu mücadele yıllarında aynı zamanda annesini kaybetmiştir. Yenilikçi bir liderdir. Halkçı ve milliyetçi bir lider. Bunlar hep onun hedef gösterdiği, verdiği mesajlardır. Çok değerli duayenlerimiz var. Bugün onları dinleyeceğiz. Bugün devletin kurulmasındaki en önemli lider Atatürk’ün İzmit’teki basın toplantısını konuşacağız. Bugün mecliste çok farklı bir hava var. Çünkü bugün Mustafa Kemal Atatürk burada” ifadelerine yer verdi.

doğan

 

SENEYE OLAĞANÜSTÜ MECLİSTE KONUŞULSUN

Ardından Gazetemiz Köşe Yazarı Galip Ataman, “19 Ocak’ta İzmit halkıyla 6 saate yakın toplantı yaptı. Mustafa Kemal hiç konuşmadı, sadece halkı dinledi. Benim sayın başkandan istediğim, seneye bu toplantıyı olağanüstü meclis toplantısı şeklinde yapmanızı istiyorum” şeklinde konuştu.

galip

 

İLK KUTLANMASINDA CEMİYET BAŞKANIYDIM

Özgür Kocaeli Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Metin Karan, “16 Ocak 1923’te Atatürk’ün ilk ve tek basın toplantısının önemi olan Basın Onur Günü olarak kutlanmasında ben cemiyet başkanıydım. Atatürk aslında gelecekteki ülkede yaşayacak insanlar ne düşünüyor diye toplantıda halkı dinlemiştir. Atatürk, 5 gün kadar burada kalıyor. Halkın fikirlerini çok önemsiyor. 16 Ocak olayının ortaya çıkmasında Yalçın abinin de onayını aldık. İlk kutlamayı biz hatırlatma olarak yapmıştık. Sonra Sadun Çetin abimizin başkanlığı itibariyle kutlamaya başladık. Bu günü bu şekilde kutlamaktan gerçekten onur duyuyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

HABERİN ASIL EMEKÇİSİ MUHABİRLERDİR

Çağdaş Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sadun Çetin ise, “Bugün kutlanan Basın Onur Günü’nde emeği geçen KOGACE Başökanı Çetin Gürol ve yönetimine teşekkür ediyorum. Belediye Başkanımız Nevzat doğan’a da şehri yormayan projelerinden dolayı teşekkür ediyorum. Böyle güzel bir günde, gazetecilikte şöyle bir durum var. Haberi muhabirler getirir. Haberin asıl emekçisi muhabirlerdir. Basın Onur Günü kararını aldığımızda bunu nasıl kente mal ederiz diye bir uğraşı içine girdik. Üniversitelerden paydaş katamadık içine. Gazeteciler Cemiyeti’nin bir günü haline geldi. İlk kutlamamızı 1990 yılında yapmıştık. Artık bir marka haline geldi. Bugünkü Cemiyet Başkanımız Çetin Gürol ve arkadaşları bu günü uluslar arası boyuta getirdiler. Hepinize teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

RAHATÇA GEZEBİLİYORSAK ATATÜRK’ÜN SAYESİNDE

Daha sonra KOGACE Başkanı Çetin Gürol, “Biz burada rahat rahat konuşabiliyorsak sokaklarda rahat rahat gezebiliyorsak Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sayesinde. 1952’de cemiyet kurulduğunda ilk faaliyeti Çanakkale’deki abide anıtı yarım kalıyor. Süreyya Sofuoğlu, bir bildiri hazırlıyor. Bildiriyi de İzmit sokaklarına atıyor. İzmit halkı da buna cevap veriyor. Çanakkale’deki abide anıtında İzmit halkının da katkısının olduğunu bilin. Times’ta  çıkan Atatürk’ün fotoğrafı İzmit’tendir. 16 Ocak Basın Onur Günü için yılmadan çalışmaya devam edeceğiz. 16 Ocak’ta bu yıl 8 ülkeden konuşmacılar gelecek. Terzi söküğünü dikemezmiş, biz herkesin derdini dile getiririz ama gazeteciler kendi sorununu çözemez” dedi.

.et\'ng]rol

 

BELGESEL ÇEKMEK İSTİYORUZ

Devamında Gürol, Biz bunu ulusala taşımak için 16 Ocak’ta da plaket veriyoruz. 14’ünden itibaren misafirlerimiz kentimizde olacak. Misafirlerimiz Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Kosova, Makedonya ve Kıbrıs’tan gelecek. Kocaeli’den ciddi bir rapor çıkacak. Bizim hep hayalimiz şuydu: Biz tüm İzmit halkıyla Tarihi Tren Garı’nda Atatürk’ün karşılanmasını anlatan bir belgesel film çekimiyle ilgili bir çalışma yapmak istiyoruz. Türkiye’nin en kapsamlı Basın Müzesi bizde. Orayı da mutlaka ziyaret edin” dedi.

 katılım

BASIN, ATATÜRK’LE İLK OLARAK BURADA TANIŞTI

Demokrat Kocaeli Genel Yayın Yönetmeni Adem Turgut ise, “16 Ocak 1923’e geldiğinde Atatürk, aslında bir demokrasi devletinin kurulmasını istemiştir. Basın toplantısından sonra çok az sayıda köşe yazısı çıkmıştır. İstanbul medyası basın toplantısından sonra ilk kez bu kadar Atatürk’le yüz yüze gelmiştir. Basın, Mustafa Kemal ile ilk orada tanışıp başka bir ruh haline bürünmüştür. Basın toplantısının neden İzmit’te olduğuna bakacak olursak İzmit, hem Anadolu hem İstanbul’a yakın. Atatürk, Cumhuriyeti kurmak istediğinde halkın da görüşünü almak istemiştir. Bir gazeteci olarak bizi ilgilendiren en önemli il neresidir deseniz İzmit deriz. Kocaeli basınının kendisine vermesi gereken önemi hatırlatan bir gündür” dedi.

iç

ATATÜRK İZMİT’TEN MUTLU AYRILMIŞTIR

Ardından Köşe Yazarımız Galip Ataman, “İnsanların yaşamında ülkelerin tarihinde önemli kilometre taşları kırılma noktaları vardır. 1881’de doğdu, 1938’de öldü dediğimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 57 yıllık yaşamında sayısız kilometre taşları ve kırılma noktaları vardır. İzmit, bu toplantıda Cumhuriyetin kurulmasının müjdesinin verilmesi nedeniyle önemi çok daha farklıdır. Neden İzmit’i tercih etmiştir? 30 günden fazla bir süreci değerlendiriyor. Türkiye’nin önü karanlık bir noktadayken Atatürk bir yerde umutsuzdur. Atatürk toplantıdan sonra İzmit’ten çok mutlu ayrıldığını söyler. İzmit’in tercih edilmesi o günün şartlarında ulaşım iletişim açısından İstanbul’a en yakın şehirdir. Halide Edip ve Adnan Adıvar’ın da çok büyük önemi vardır. Atatürk, 4 gün boyunca İzmit’te kalmıştır. Gazetecilerin sorularını sorup cevaplandırmayı tercih etmiştir. İzmit’ten mutlu ayrılırken Cumhuriyeti kurabileceğine iyice inanmıştır. İyi ki Metin Karan, Sadun Çetin, o dönemde varmış ve bize bu günü hatırlatmışlar” sözlerine yer verdi.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
mobesko okşin beçet çolak Ford Medicalpark Yuvacık su Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM murat yıldız aday adayı konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu