21 Ocak 2019 Pazartesi

Sarıbay'dan OHAL Forumu'na çağrı: OHAL'e artık yeter

Sarıbay'dan OHAL Forumu'na çağrı: OHAL'e artık yeter
Güncel Yazdır

Haber

OHAL'in uzatılmasına tepki gösteren CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, 15 Ocak Pazartesi günü Ankara'da düzenlenecek olan OHAL Forumu'na demokrasiden yana olan tüm kesimleri davet ederken "OHAL'e artık yeter, kaldırılsın" dedi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), OHAL'in uzatılmasına karşı 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması gerçekleştirdi. CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay da Milletvekilleri Fatma Kaplan Hürriyet, Tahsin Tarhan, eski İl Başkan Adayı Bekir Yurdagül, İl ve İlçe Örgütleri ile birlikte Sabri Yalım Parkı'nda bir araya gelerek OHAL'e karşı tepki gösterdi. Açıklamaya Eğitim İş Kocaeli Şube Başkanı Emine Çalık, Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanı Hicran Turan, KESK'e bağlı diğer sendika temsilcileri ve çok sayıda STK temsilcisi katılım sağladı. Yağmur altında gerçekleşen basın açıklamasında İl Başkanı Sarıbay, "15 Ocak Pazartesi günü Ankara’da düzenlenecek OHAL Forumu ile sivil darbenin ülkemizde açtığı derin yarayı bir kez daha haykıracağız. OHAL’e artık yeter, OHAL kaldırılsın, demokrasi istiyoruz" dedi.

 

SİNDİRME OPERASYONU

Açıklamasında Sarıbay, "Darbe ve darbecilerle mücadele bahanesi ile başlayan OHAL, gelinen süreçte iktidar partisinin karşısında duran tüm muhalif kesimlere yönelik bir sindirme operasyonuna dönüşmüştür. AKP iktidarı ilk günden bu yana darbecilerle mücadele değil, tek adam düzeninin karşısında demokrasiden yana olan kesimlerle mücadele etmektedir. Her geçen gün baskının sınırları genişlemekte ve sağcı solcu ayırmadan toplumun büyük bir kesimi terörist olarak suçlanmaktadır" şeklinde konuştu.

 

VATANSEVERLERE FETÖ YAFTASI VURULUYOR

İktidar partisine yüklenen Sarıbay, "İktidara gelirken OHAL’i kaldırma vaadiyle yola çıkanlar, bugün OHAL’den beslenen ve bir baskı rejimini KHK’lar eliyle kuran bir yapı haline gelmiştir. Hükümetin baskıları tüm kurumları sarmıştır. Türkiye’de Anayasa fiilen lağvedilmiş, hukuk askıya alınmıştır. Yemin ettikleri Anayasa’yı savunmak yerine cübbelerini iliklemeye çalışan kimi yüksek yargı mensupları ile birlikte, OHAL kanunsuzlukları adeta zor kullanılarak resmileştirilmiştir. İktidar partisinin FETÖ ile el ele vatanseverlere kumpas kurduğu yıllarda, bu terör örgütü ile mücadele eden ve bu yüzden cezalandırılan gazeteciler, siyasiler ve akademisyenler gibi yurttaşlara, bugün FETÖ yaftası vurulmaya çalışılmaktadır" ifadelerine yer verdi.

 

ARTIK YETER, KALDIRILSIN

"CHP olarak, ülkemizin dünyadan soyutlanmış bir diktatörlüğe evrilmesine ve evrensel hukuk kurallarından koparılmasına seyirci kalmayacağız" diyen Sarıbay, "Toplumun tüm kesimlerini doğrudan etkileyen, iş dünyasından sivil topluma, emekçilerden yargıya, medyadan eğitime kadar, herkese dokunan OHAL’in bir kez daha uzatılması gündemde iken, CHP olarak bir çağrı yapıyoruz. 15 Ocak Pazartesi günü Ankara’da düzenlenecek OHAL Forumu ile sivil darbenin ülkemizde açtığı derin yarayı bir kez daha haykıracak ve tek adam rejimine karşı duran, demokrasiden yana tüm kesimlerin kendilerini ifade edeceği bir buluşmayı sağlayacağız. OHAL’e artık yeter, OHAL kaldırılsın, demokrasi istiyoruz" diyerek açıklamasını sonlandırdı.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford English Time'ın reklamı hk. Medicalpark Yuvacık su BasiskeleSanayi
YEDİ İKLİM Kültür Okulları konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu