21 Kasım 2018 Çarşamba

Baro’dan arabuluculuk eğitimi

Baro’dan arabuluculuk eğitimi
Güncel Yazdır

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile Kocaeli Barosu tarafından imzalanan protokol gereği, ilimizde bulunan arabuluculara, İş Hukuku alanında eğitim veriliyor

1 Ocak 2018 tarihi itibari ile ülke genelindeki tüm iş davalarında, arabuluculuk şartı getirilmesi ile Kocaeli Barosu,  Ankara Üniversitesi ile protokol imzaladı. Protokol kapsamında İş Hukukunda Uzman kişiler, ilk başta Kocaelili toplam 72 arabulucuya, üç ayrı sınıfta, üç tam gün eğitim verecek.

 

SERTİFİKA ALACAKLAR

Ankara Üniversitesi’nden, İş Hukuku alanında uzman arabuluculardan Şenol Baran, Nurdane Kara, Özlem Bora, Nejdet Göğüsdere eğitimi veren isimler olacak. Eğitim sonunda, İş Hukuku alanında uzman arabulucu sertifikalarını alacak olan arabulucular, iş davaları öncesinde zorunlu hale getirilen arabuluculuk sürecinde etkin hizmet edecek.

 

“200’ÜN ÜZERİNDE ARABULUCU VAR”

Kocaeli Baro Başkanı Sertif Gökçe ise yaptığı kısa açıklamada, “1 Ocak 2018 tarihinden itibaren arabuluculuk iş davalarında, dava şartı haline getirildi. Bizim şu an Kocaeli’nde 200’ün üzerinde arabulucumuz var. Önümüzdeki ay iş davalarında iş hukukunda uzman arabuluculuk eğitimi şartı getirilecek. Bizde bu sebeple arabuluculukta iş hukuku üzerine uzman eğitimi yapıyoruz. Burada ki katılımcılarımız Kocaeli’nde ki mevcut arabulucular” dedi.

 

“FAKÜLTE İHTİYACIMIZA CEVAP VEREMİYOR”

Kocaeli Hukuk Fakültesi ile böyle bir anlaşmanın neden yapılmadığı sorusunu da cevaplayan Gökçe, “Böyle bir anlaşma imzalamak isterdik. Fakat onların bir yetkisi yok, bakanlıktan yetki alamamışlar. Kocaeli’nde Hukuk Fakültesinin neredeyse hiçbir şeyi yok. Bu konularda uzman belgeleri bulunmuyor. Eğer olsaydı üniversitemizle bu işi yürütmek isterdik. Ne yazık ki fakülte, bizim ihtiyaçlarımıza cevap veremiyor” eleştirilerini sıraladı.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
mobesko okşin beçet çolak Ford Medicalpark Yuvacık su Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM murat yıldız aday adayı konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu