17 Aralık 2018 Pazartesi
Öztekin Kaşukci

Pazarcılar Derince Belediyesi’nden çözüm bekliyor

Pazarcılar Derince Belediyesi’nden çözüm bekliyor
Güncel Yazdır

Haber

Derince Çenesuyu Salı Pazarı’nda çalışan esnaf, Derince Belediyesi’nin kendilerine gösterdiği alanın yüzde 60’ının vatandaşa ait olduğunu belirterek, tam kamulaştırma olmadan taşınmayacaklarını söylüyor. Derince Pazarcılar Odası Başkan Vekili Selahattin Gül ayrıca bir pazarın, açık bir alandan yine açık bir alana taşınmasının, yönetmeliklere aykırı olduğunu söylüyor

Derince’de her hafta salı günleri Çınarlı Mahallesi’nde kurulan Çenesuyu Salı Pazarı’nda çalışan esnaf, belediyenin kendilerine yaklaşık 7 ay önce gösterdiği yere geçmek istemeyince önceki gün Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut ile tartıştılar. Pazarcılar, hissesinin yüzde 40’ı belediyeye, yüzde 60’ı da vatandaşa ait olan yerin Pazarcılar Odası’na tahsis edilmesini istiyor. Derince Pazarcılar Odası’na bağlı esnaflar, “Biz o yere asla geçmeyiz demiyoruz. O yerin hissesinin yüzde 100’ü meclis kararıyla belediye tarafından istimlak edilirse ve kapalı pazar olursa ancak öyle geçeriz” dediler.

 

BİR HAFTA SÜRE TANINDI

Yaklaşık 7 ay önce Derince Belediyesi tarafından yapımına başlanan yeni Derince Çenesuyu Salı Pazarı’nda çalışacak olan esnaf, dün Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut ile görüştü. Toplantıda Bulut’un kendilerine yeni yere geçmek isteyip istemediklerini sorduğunu ve bir hafta süre tanıdığını belirten pazarcılar, “Biz bu yere geçmek istiyoruz, ama önce kamulaştırıp bize tahsis edilmesini istiyoruz” dediler.

 

KAMULAŞTIRILIP ODAYA TAHSİS EDİLSİN

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Derince Pazarcılar Odası Başkan Vekili Selahattin Gül, “Yeni pazar yerinde 1200 kişinin hissesi var. Belediye Başkanı bizden buraya taşınmamızı istiyor. Eğer taşınırsak buranın istimlakının daha kolay olacağını beyan ediyor. Biz de kendisinden güvence istiyoruz. Burayı temizleyip belediye encümeninden ‘Pazar Alanı’ diye karar çıkartıp bize tahsis edilmesini istiyoruz. Ama korkuyoruz, bizi oraya geçirip tekrardan başka bir yere gönderir diye endişeliyiz. Orayı meclis kararıyla kamulaştırıp yüzde 100’ünün Derince Pazarcılar Odası’na tahsis edilmesini istiyoruz” dedi.

 

YENİ PAZAR YERİ KAPALI DEĞİL

Ayrıca Gül, yeni pazar yerinin kapalı olmasını da istediklerini belirtirken “2014 yılında çıkan Pazar Yerleri Hakkındaki Yönetmeliğe göre mahalle aralarına kurulan pazar yeri kaldırıldığı zaman ancak ve ancak kapalı bir pazar yerine geçebilir’ maddesi yer alıyor. Şu an çalıştığımız pazar yeri de açık, bize gösterdiği yeni yer de açık. Biz kapalı bir pazar istiyoruz. Kapalı olursa, fiziki şartları pazarcı esnafına uygun olursa ancak öyle geçeriz” şeklinde konuştu.

 

HEPİMİZ ONUN SEÇMENİYİZ

Ardından söz alan pazarcı esnafı ise, “Ekmeğimizi elimizden almasın, ekmeğimize dokunmasın. Şu masada oturan tüm arkadaşlar onun seçmeni. Seçimde biz onun için koşturduk” ifadelerine yer verdi.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
mobesko okşin beçet çolak Ford Medicalpark Yuvacık su Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu