12 Aralık 2018 Çarşamba
Öztekin Kaşukci

“8. Çocuk Tİyatrosu” festİvalİ başlıyor

“8. Çocuk Tİyatrosu” festİvalİ başlıyor
Güncel Yazdır

Haber

Kocaeli yeni yılda yeni bir “Çocuk Tiyatrosu” festivali ile buluşuyor.06 Ocak 2018 Cumartesi günü başlayacak olan festival 14 Ocak 2018’de sona erecek. “cadde sokak, çarşı pazar, yer gök tiyatro” sloganı ile Kocaeli’ ye yeni bir renk katan festivale 11 grup katılıyor

06 Ocak Cumartesi günü saat 14.00’de grup “Süreç” in oynayacağı “Öteki Yüzümüz” adlı oyunla başlayacak olan festival, grup “Boyut” un “ Özgünlük Matinesi” oyunuyla sona erecek.  “ 8. Sahnesiz Oyunlar Buluşma Günleri ” kapsamında 11 oyun seyirci ile buluşacak. Buluşma günleri ile ilgili olarak düzenleme komitesi adına açıklama yapan Kocaeli Bölge Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Burhan Akçin, “Ulu Önder Atatürk’ün çocuklar için söylediği sözler ile başlamak istiyorum.” “Küçük Hanımlar Küçük Beyler” Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız. Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz. Kendinizin ne kadar mühim, kıymetli olduğunuzu düşünerek, Ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz” dedi. Programın basın açıklamasına İl Kültür Turizm Müdürü Adnan Zanburkan da katılım gösterdi. Basın açıklamaları Bookmark Kitap Kafe’de gerçekleştirildi.

 

“FESTİVALDE BULUŞMAK DİLEĞİYLE”

Akçin sözlerini, “Çocuklarımızın sanat eğitimlerinden yararlanabilmeleri için daha özgür alanlara, donanımlı uzmanlara ihtiyaç vardır. İşte bu noktada, tiyatro eğitimi, provalar, dramatik durum, oyun metni, rol oynama, mesaj iletme gibi birçok öğe kursiyerlerin eğitimi için kullanılır. Tek bir amaç vardır kendini ifade etme becerisi. Çocuklar ve gençler için tiyatro sanatı estetik bir haz duygusundan öte, bir eğitim aracı olarak daha önemlidir. Tiyatro Sanatı seyirciye oyun gösterme işidir. Ancak eğitim oyunu gösteren oyuncuların davranışlarını ve yaşam biçimlerini de değiştirir. Şimdi “8. Çocuk Oyuncular Sahnesiz Oyunlar Buluşması” nda birlikteyiz. Mayıs 2018’de Tiyatro Okulu gruplarımızın hazırlayıp sunacağı “25. Çocuk Oyuncular Tiyatro Festivali’nde buluşmak dileğiyle” şeklinde sonlandırdı.

 

“BAŞARILAR DİLİYORUM”

Akçin’in ardından söz alan İl Kültür Turizm Müdürü Adnan Zanburkan, “Biz her zaman tiyatronun ve sanatın yanındayız. Çocuklarımıza tiyatro eğitimi veren, Kocaeli’de tiyatro denince aklımıza Kocaeli Bölge Tiyatrosu geliyor. Böylesine güzel çocuk festivalini düzenleyen Kocaeli Bölge Tiyatrosuna destek veriyoruz. Burhan beye ve ekibine başarılar diliyor, tebrik ediyorum” diye konuştu. Pazartesi günü başlayacak olan festival 14 Ocak 2018’de sona erecek.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
mobesko okşin beçet çolak Ford Medicalpark Yuvacık su Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu