20 Ocak 2019 Pazar

Posco işçileri AK Parti binası önünde toplandı

Posco işçileri AK Parti binası önünde toplandı
Güncel Yazdır

Haber

Çalışma Bakanlığı'nın sendika ile ilgili yetkisizlik kararını protesto etmek amacıyla AK Parti binası önünde toplanan Birleşik Metal İş Sendikası'nın Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, "AKP milletvekilleri, belediye başkanı, vali, Posco Assan işçilerine yalan söylemişler, onları aldatmışlardır. Şimdi hangi yüzle işçilerin yüzüne bakacaklardır?" dedi

Geçtiğimiz kasım ayında sendikalaştıkları için fabrikadan atılan Posco işçileri, geçtiğimiz hafta fabrika önünde toplanmış ve Ankara'ya yürümek istedikleri için gözaltına alınmışlardı. Ertesi gün fabrika önünde yeniden toplanan işçiler, Çalışma Bakanlığından yetki belgesi beklediklerini belirterek belge gelmediği takdirde salı günü yürüyüşü gerçekleştireceklerini ifade etmişlerdi. Çalışma Bakanlığı ise Birleşik Metal İş'e yetkisizlik verirken sendika, AK Parti İl binası önünde toplanarak kararı protesto etti. Yoğun güvenlik önlemi alınan eylemde Birleşik Metal İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Birleşik Metal İş Kocaeli Şube Başkanı Telat Çelik ve Posco işçileri katılım sağladı.

 

PES ETMEYECEĞİZ

Eylemde konuşma yapan Genel Başkan Serdaroğlu, "Bakanlığın yasa dışı uygulaması yetki mahkemesinde ortadan kalkacaktır. Posco Assan’da işçiler Anayasa'nın kendilerine tanıdığı sendikalaşma hakkının çalıştıkları fabrikada da geçerli olması için yaklaşık iki aydır mücadele ediyor. Sendikamıza üye olan işçiler, ilk günden itibaren baskı, tehdit, işten çıkarma dahil her türlü hukuksuzluğa maruz kaldı. Bu hukuksuzluklara bugün bir yenisi daha eklendi. Sendikamızın çoğunluk tespitini iki aya yakın süredir bekleten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bugün, nasıl olduğu anlaşılamayan bir biçimde yetkisizlik tespiti yazdı. Pes etmeyeceğiz. Yapılan sadece zaman kazanmaya dönük hamledir" dedi.

 

KEYFİ BİR İŞLEM

Buradan başta Çalışma Bakanı olmak üzere, yetkililere sormak istiyoruz: Neler oldu, ne tür gelişmeler yaşandı da Bakanlığın, başlangıçta sendikamızın işyerinde çoğunluk sendikası olduğuna dair müspet sonuçlanan incelemesi bir anda 'yetkisizlik' tespitine dönüştü? Yazılan çoğunluk tespitini kimler durdurdu ve yetkisizlik tespitine dönüşmesini istedi? Artık sözün bittiği yerdeyiz. Biz bu soruların yanıtlarını biliyoruz. Yanıtları kamuoyu da bilmelidir: Bakanlık, Kibar Holding ve Güney Koreli ortağının talimatını yerine getirerek, sendikamızın Posco Assan'daki çoğunluk tespitini olumsuz yazmıştır. Bu tamamen keyfi bir işlemdir" şeklinde konuştu.

 

ÇOĞUNLUK SAYIMIZ DÜŞÜRÜLMÜŞTÜR

Devamında Serdaroğlu, "Sendikamız POSCO ASSAN için çoğunluk tespiti başvurusunu 15 Kasım 2017 tarihinde yapmıştır. Bu tarihte tespit sistemindeki Bakanlık kayıtlarında metal işkolunda yer alan tek adres fabrika adresidir. Zaten Bakanlık başvuru sonrası incelemesini yaparak sendikamızın işyerinde %50+1’lik üye çoğunluğuna sahip olduğunu tespit etmiştir. Ancak yazıyı bekletmiştir. Ardından şirketin İstanbul'da Zorlu Center’da bulunan ve Bakanlık kayıtlarında ticaret büro işkolunda yer alan ofisi, apar topar metal işkoluna geçirilmiştir. Bu operasyonun amacının, işletme bütününde toplam çalışan sayısı yükseltilerek çoğunluk sayımızın düşürülmesine yönelik olduğu anlaşılıyor" ifadelerini kullandı.

 

İŞÇİLERİ ALDATMIŞLARDIR

Yetkili kişilerin başında AK Parti Milletvekili Zeki Aygün'ün geldiğini belirten Serdaroğlu, "Kendileri, Posco Assan işçilerinin uğradığı haksızlık önce Kocaeli gündemine, oradan Meclis'e ve ülke gündemine taşındığında belli ki paniklemiş, hemen ardından sorunu çözeceklerini duyurmuştur. İşçilerle yaptıkları görüşmelerde, atılan işçileri yeniden işbaşı yaptıracakları konusunda söz vermişlerdir. Ancak verilen sözlerin kamuoyunu oyalamak, ortaya çıkan ilk tepkileri yatıştırarak işverenlerin hukuksuzluklarını örtbas etmek için verildiği ortaya çıkmıştır. AKP milletvekilleri, belediye başkanı, vali, Posco Assan işçilerine yalan söylemişler, onları aldatmışlardır. Şimdi hangi yüzle işçilerin yüzüne bakacaklardır?" sözlerine yer verdi.

 

BAŞKA TÜRLÜ İZAH EDİLEMEZ

Devamında Serdaroğlu, "İşçilerin hak arayışı, yürüyüşler, basın açıklamaları engelleniyor. Grevler yasaklanıyor. Ülkenin en yetkili ağzından yasakların OHAL'de ve patronların çıkarı için yapıldığı itiraf ediliyor. İşverenlerin çıkarları doğrultusunda yapılan yasal düzenlemeler, çıkarılan KHK'lar ve diğer OHAL uygulamaları yetmemiş olmalı ki hükümet tek tek patronların kendi işyerleriyle ilgili talimatlarını da yerine getirmeye soyunmuş durumdadır. Posco Assan’da yetkisizlik tespiti başka türlü izah edilemez. Bu durum kabul edilemez" ifadelerini kullandı.

 

MÜCADELEYE DEVAM

"Vazgeçmeyeceğiz" diyen Serdaroğlu, "Sendikamız bu hukuksuz uygulamayı mahkemeye taşıyacaktır. Yetki mahkemesi bu yasa dışı uygulamayı ortadan kaldıracaktır. Zaten yapılan yetki sürecini uzatarak Posco Assan işçilerinin moralini bozmaktır. Buna izin vermeyeceğiz. Sendikamız Posco Assan işçilerinin hak mücadelesini onların temsilcisi olarak ve onlarla birlikte sürdürmeye devam edecek. Ülkemizde Anayasa ve yasaların işverenlerin talimatıyla rafa kaldırılmasına, işçilerin haklı mücadelesini yükselterek karşı duracağız" diyerek açıklamasını sonlandırdı.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford English Time'ın reklamı hk. Medicalpark Yuvacık su BasiskeleSanayi
YEDİ İKLİM Kültür Okulları konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu