10 Aralık 2018 Pazartesi

Çalık: Kadın aydınlanırsa toplum aydınlanır

Çalık: Kadın aydınlanırsa toplum aydınlanır
Güncel Yazdır

Eğitim İş Kocaeli Şube Başkanı Emine Çalık geçtiğimiz günlerde Konya’da Ayşe-Kemal İnanç Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinde görev yapan Felsefe Öğretmeni Ercan Harmancı’nın Beden Eğitimi dersinde eşofman giyen kız öğrenciler için kullandığı ifadelere yönelik, “Kadın aydınlanırsa, toplum aydınlanır. Eğitim İş ve tüm beden eğitimi öğretmenleri olarak kız çocuklarımızı karanlığa gömmenize izin vermeyeceğiz” dedi

Eğitim İş Kocaeli Şube Başkanı Emine Çalık geçtiğimiz günlerde Konya’da Ayşe-Kemal İnanç Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinde görev yapan Felsefe Öğretmeni Ercan Harmancı’nın Beden Eğitimi dersinde eşofman giyen kız öğrenciler için kullandığı ifadelere yönelik basın açıklaması gerçekleştirdi. Şube binasında gerçekleştirilen basın açıklamasına yönetim kurulu üyeleri de katılım gösterdi. Çalık basın açıklamasında, “Kadın aydınlanırsa, toplum aydınlanır. Eğitim İş ve tüm beden eğitimi öğretmenleri olarak kız çocuklarımızı karanlığa gömmenize izin vermeyeceğiz” dedi.

 

“EĞİTİM SİSTEMİMİZ ÜZERİNDE BÜYÜK OYUN”

Çalık basın açıklamasında, “Ülkemizde son yıllarda oynanan en büyük oyun eğitim sistemimiz üzerinedir. Bu oyunun son örneği ise Konya’nın Selçuklu ilçesindeki Ayşe-Kemal İnanç Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinde görev yapan Felsefe Öğretmeni Ercan Harmancı, sosyal medyada Beden Eğitimi dersinde eşofman giyen kız öğrencilerimiz için yaptığı, ya benim çok sapık duygularım var ya da şeytan onlara uğramıyor. Bir genç kızın vücut hatlarını gördükten sonra şeytan size üflemiyorsa ya erkekliğinizi ya da imanınızı kaybetmişsinizdir” diyerek kız öğrencilerimiz üzerinden beden eğitimi öğretmenlerini ve beden eğitimi dersini hedef almıştır. Aynı paylaşımı desteklemek amacıyla Akit yazarı Ali İhsan Karahasanoğlu da okullarda beden eğitimi derslerini zorunlu olmaktan çıkarılması gerektiğini, aksi halde okullardaki taciz olaylarının önüne geçilemeyeceğine dair bir yazı kaleme almıştır” şeklinde konuştu.

 

“BU DERSİN AMACI NEDİR?”

“Okullarda beden eğitimi dersi niçin konulmuştur bu dersin amacı nedir?” diyen Çalık sözlerinin devamında, “Ne orta öğretim sınavında ne de üniversite sınavında herhangi bir katkısı olmayan bu ders esasen öğrencinin sosyalleşmesini sağlayan onu özgür bir birey olarak hayata hazırlayan en önemli derstir. Çağdaş eğitim sistemlerinde eğitimin merkezinde bedenin eğitimi vardır. Çağdaş olmayan eğitimlerde ise eğitimin merkezinde diğer eğitimler yerleşmiştir. Bu ülkeler ise geri kalmış ülkelerdir. Avrupa birliği ülkelerinde 12 yıllık eğitim sonunda beden eğitimi dersi Hollanda da 1800 saat ülkemizde ise 450 saattir. Yunanistan da ve Portekiz deki gibi en az olan ülkelerde bile 880 saattir. Beden eğitimi dersine neden bu kadar saldırıldığının esas püf noktası burasıdır. Çünkü fiziksel zihinsel ve ruhsal olarak bireyi iyi yetiştirenler çağdaş dünya ile boy ölçüşebilirler. Diğerleri ise geri kalmaya mahkumdur” ifadelerini kullandı.

 

“SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Çalık sözlerini ,“Kendilerinin bizden daha iyi bildikleri ve gündeme taşıyamadıkları, bazı yurtlardaki erkek öğrencileri beden eğitimi öğretmenleri mi taciz ve istismar etmiştir?  Erkek öğrencilerin istismar olaylarını ortaya çıkaran Rehber öğretmenlerin alanlarını daraltarak ne hedeflenmektedir?  Ancak biz biliyoruz ki eğitim sistemi üzerinde oynanan tüm oyunlar aslında Laik, Bilimsel, Çağdaş ve Karma eğitimi bitirme çalışmalarıdır. Kız çocuklarımızın eğitimden uzaklaştırılıp dolayısıyla sosyal hayat ve çalışma hayatından el çektirilerek, toplumu ortaçağ karanlığına geri götürmektir. Kadın aydınlanırsa, toplum aydınlanır. Toplum aydınlandığında da sorgular ve bu sorgulama bazı kesimlerin işine gelmez. Özgüvenli öğrenci yetiştirilmesine öncülük eden beden eğitimi derslerini hedef göstererek amacınıza ulaşacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Beden eğitimi dersi üzerinden çağdaş eğitime karşı saldırıda bulunan herkesi kınıyoruz. Eğitim İş ve tüm beden eğitimi öğretmenleri olarak kız çocuklarımızı karanlığa gömmenize izin vermeyeceğiz. Hem dersimize hem de çocuklarımıza sonuna kadar sahip çıkmaya devam edeceğiz” sözleriyle sonlandırdı.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
mobesko okşin beçet çolak Ford Medicalpark Yuvacık su Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu