18 Ekim 2018 Perşembe

Kandıra’dan tohum gen bankası için yerli tohum desteği

Kandıra’dan tohum gen bankası için yerli tohum desteği
Güncel Yazdır

Türkiye Büyük Millet Meclisi Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı ve Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, Kandıra ilçesinde bir dizi ziyaretlerde bulundu

Türkiye Büyük Millet Meclisi Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı ve Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, hasat zamanı Kandıra ‘ya yaptığı ziyarette kullanılan tohumların araştırılmasını ve Ankara’da Tarım Bakanlığımız tarafından kurulan ve Dünyanın Çin ve ABD’den sonra 3. Tohum Gen Bankasına verilmesi hususunda bir çalışma başlatmıştı. Katırcıoğlu, Kandıra’ya yaptığı ziyarette bu çalışmanın sonucunda İlçe Başkanı Erol Ölmez ve Belediye Başkanı Ünal Köken’den Kandıra’da kullanılan 13 farklı çeşitte Yerli Tohum’u Tarım Bakanlığı, Tohum Gen Bankasına götürmek üzere teslim aldı.

 

HERŞEY GELECEĞİMİZ İÇİN

Katırcıoğlu yaptığı açıklamada şunları söyledi; “ Yazın hasat zamanı Kandıra’ya geldiğimde gördüğüm ve öğrendiğim bazı sebze ve meyvelerin hibrit olmadığı ve yerli tohum kullanıldığı idi, daha sonra Ankara’da bunun üzerine kurulmuş Gen Bankasının bozulmamış yerli tohum topladığını ve Kandıra’da bulunan bu tohumlarında burada muhafaza edilmesi gerektiğini düşündük. Yarınlarımız ve Gelecek nesillerimiz için bozulmamış ve işlem görmemiş tohumların muhafazası için bizde üzerimize düşen görevi yapmak istedik. Kandıra’mızda hala kullanılmakta olan ve bozulmamış 13 adet sebze ve meyve tohumlarını incelenmesi ve Tohum Gen Bankasında muhafazası için teslim almış bulunuyorum. Bu yerli tohumları Dünya’nın 3. Gen Bankası olan Ankara Tohum Gen Bankasına teslim edeceğim” dedi .

 

TURİZM VE TARIM ŞEHRİ KANDIRA

Katırcıoğlu ayrıca yaptığı açıklamada, Turizmin önemli mekânlarından biri olan Kandıra’mızın bir diğer yönü de Tarım, Kandıra’mız da yetişen Karpuz, Fındık ve ince kıl Biber burada yetişen ve lezzeti ile damaklarda unutulmaz bir tat bırakan sebze ve meyvelerden sadece birkaçı, bu lezzetleri ve doğasını merak edenleri ve henüz Kandıra’ya gelmemiş tüm hemşehrilerimizi, bu güzel ilçeye bekleriz” dedi.

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Darıca Belediyesi mobesko Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Davetiyem
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu Beykar BasiskeleSanayi konak_dr