17 Aralık 2018 Pazartesi
Öztekin Kaşukci

Hürriyet’ten 121. Maddeye sert tepki

Hürriyet’ten 121. Maddeye sert tepki
Siyaset Yazdır

Haber

Son yayınlanan KHK’lara tepki gösteren CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, 121. Maddesi ile ilgili “İleriye dönük suç işleme özgürlüğüdür, bu madde. İktidar eliyle sivil silahlı çete kurma maddesidir. Derhal geri çekilmeli” dedi

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, il binasında düzenlenen basın toplantısında son yayınlanan KHK ile ilgili açıklamalarda bulundu. Açıklamada İl Başkanı Cengiz Sarıbay ve Emek Bürosu üyeleri de yer aldı. Açıklamasında Hürriyet, son yayınlanan KHK ile ilgili “AKP iktidarı ülkeyi kendisi için KHK cennetine, ama vatandaşımız için KHK cehennemine çevirdi” dedi. KHK’nın özellikle 121. Maddesinin kabul edilemez olduğunu vurgulayan Hürriyet, hükümete maddenin geri çekilmesi konusunda çağrıda bulundu.

 

TAŞERON YASASI KANDIRMACA

Açıklamasında Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, “Son yayınlanan KHK’ların birinde 121. Maddemiz çok tehlikeli. Taşeron işçilerin kadroya alınması ile ilgili bir düzenleme ile ilgili. Taşeronla ilgili yasanın bir kandırmaca olduğunu düşünüyoruz. İktidardan söz alındı kadro için. Ama ne yazık ki, meclise getirin diye baskı yapmamıza rağmen taşeron düzenlemesi meclisten kaçırıldı. KHK ile getirmeye çalıştılar. AKP iktidarı ülkeyi kendisi için KHK cennetine ama vatandaşımız için KHK cehennemine çevirdi. Biz her türlü darbeye koşulsuz karşı olduğumuzu söylüyoruz. Ama KHK ile yapılan sivil darbelere de karşı olduğumuzu belirtiyoruz. AKP Türkiye’yi darbe ile yönetmeye alışmış durumda. OHAL ile ilgili olmayan KHK ile siyasal, hukuksal yaşamı bağımlı hale getirdiler” şeklinde konuştu.

 

İLERİYE DÖNÜK SUÇ İŞLEME ÖZGÜRLÜĞÜ

Devamında Hürriyet, “Bizim istemememize rağmen meclisi apar topar tatil ilan ettiler ve Pazar günü KHK yayınladılar. Hukuk katline ve sebepsiz cinayetlere sebep olacak bir madde var, 121. Madde. Bu düzenleme hukuk devletinin intihar ettiği anlamına gelir. Köprüye gönderilen erlerin boğazını kesenlere, Mehmetçiklere kıyanlara, işkence edenlere af getiren bir madde. Böyle bir karar toplumu korkutmak isteyen diktatörlerde olur. İleriye dönük suç işleme özgürlüğüdür, bu madde. İktidar eliyle sivil silahlı çete kurma maddesidir. İktidarı derhal bu düzenlemeyi kaldırmaya çağırıyoruz. KHK ile Yüksek Yargıyı düzenliyorlar. Biliyoruz ki diktatörlük peşindesiniz” ifadelerine yer verdi.

 

OHAL’İN SOPASINI İŞÇİLERİN ÜZERİNDE KIRMAYA ÇALIŞIYORLAR

Ardından CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay ise, “KHK’lar Olağanüstü Hallerin sopası. Yapamaz dediğimiz şeylerin hepsini yaptılar. KHK’ların amaçlarının OHAL kapsamındaki olaylarla ilgili olması lazım. Geçen hafta sonu il binasının açılışını yaptık. O, Genel Başkanımızın bir programıydı, biz de açılışımızı ona denk getirdik. Bazıları duymadıklarından sitem ediyor” dedi. Ardından Posco işçilerinin her zaman yanında olduklarını belirten Sarıbay, “Fatma vekilim işçilere sahip çıkıyor. Zeki Aygün de işçilerin yanında olduğunu söylemişti, ama işçilerin içinde bazı militanların olduğunu da dile getirdi. Fatma vekilim de kendisine ‘Yerine getiremeyeceğiniz sözler vermeyin’ demişti. İşçiye düşman bir siyasi iktidar olduğu sürece işçiler hakkını gözetemez. OHAL’in sopasını işçilerin üzerinde kırmaya çalışıyorlar” ifadelerine yer verdi.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
mobesko okşin beçet çolak Ford Medicalpark Yuvacık su Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu