25 Mart 2019 Pazartesi
Birol Aydın
Sibel Gönül

Erenkaya da beni desteklemeli

Erenkaya da beni desteklemeli
Röportaj Yazdır

Haber

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Cengiz Sarıbay’la, 7 Ocak’ta yapılacak il kongresi öncesi, il binasında bir araya geldik. Benim de ilk kez gidip gördüğüm, Cengiz beyin gururla gezdirdiği binayı çok beğendiğimi söylemeliyim. Her yerine çok emek harcanmış. Son derece şık ve kaliteli bir dizayn olmuş.

Peki Cengiz bey binanın yapılış süreci için ne düşünüyor? Kendisini yeniden aday olmaya teşvik eden sebepler ne? Hikmet Erenkaya’nın olası adaylığı hakkındaki yorumu ne? Küçükkaya’nın salon kongresini beğendi mi? Ortada bir seçim başarısı yokken, aynı başkanlar neden yıllardır devam ediyor? Eşinin Başiskele’deki il delegeliğinin alınması, kendisine karşı bir operasyon mu? Hepsi ve çok daha fazlası için, buyrun lütfen...

 

“İlçe kongrelerinden memnun musunuz?”

İlçe kongrelerinden çok memnunum. Neden memnunum diye sorarsanız, bu kongrelerde bizim sadece Karamürsel ilçe başkanımız aday olmadı. Yerine aday olan arkadışımız Ali Kara da, daha önce 2010-2011 döneminde çalıştığımız arkadaşımız. Eski ilçe başkanımız.  Diğer 11 tane ilçe başkanı arkadaşım değişmedi. İki senedir beraber çalıştığımız, birbirimizi üzmediğimiz arkadaşlarımız göreve devam etti. Bazıları Cengiz Sarıbay’la çalışmak istemeyebilir. Buna saygı duyuyorum. Ama ben bunun için bir neden göremiyorum. Ben onlardan memnunum. Onlar da benden memnum. Ama saygı duyarım. Biz çok sesli bir partiyiz.Derler ki biz şu isimle çalışmak istiyoruz. Ben sadece tebrik ederim. Gebze’deki ilçe başkanımız değişti. Geçen defa kaybeden arkadaşımız geldi bu kez. Yani arkadaşlarımız yeni üye olmuş arkadaşlarımız değil. Evet yeni başkan oldu ama yakınen bildiğimiz, daha önce de aday olmuş eski partili arkadaşlarımız.

 

“Şöyle bir eleştiri olabilir mi? CHP uzun bir dönemdir seçim kazanamıyor. Ama bazı ilçe başkanları üçüncü dönemlerine devam ediyor. Seçimler bu isimlerle kaybedilirken, oralarda da bir değişim gerekmez miydi?”

 

TABAN İSTEDİĞİ HER ŞEYİ YAPAR

Değişim, yukarıdan talimatla, uzaktan kumandayla olmaz. Bu partinin tabanı isterse her şeyi yapar. Ne yapar? İlçe başkanını, il başkanını değiştirir. Ne yapar? Milletvekilini bir daha seçmeyebilir. Belediye başkanını değiştirir. Değiştirmeye gerek görmüyorsa, dışarıdan konuşup ‘Bunların ne başarısı var da devam ediyorlar?’ diyenlere ne? Bu partinin tabanı bunlara destek veriyor.

 

“Ama başarı gelmiyor..”

Başarı gelmiyorsa bunu okuyan, buna hak veren vatandaşlarımız, ‘ben neyi eksik’ yaptım ya da ‘ben neden bu partiye yeterli destek vermedim’ diye kendine sorması lazım. Basında, sosyal medyada yazıp, il başkanına sallıyorlar. Sen il binasına geldin mi? Evet-hayır çalışmasına katıldın mı? Partinin bir programına katıldın mı? Gelmedin, katılmadın. Bir program için 7 bin kişiye mesaj çekiyorum, ikiyüz elli kişi geliyor. Ama o gelmeyenler, her türlü eleştiriyi yapıyor. Senin eleştiri yapmaya hakkın yok kardeşim. Önce gel elini taşın altına sok. Önce gel aday ol, delege ol. Sen olmuyorsun. Şimdi İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya’nın karşına aday çıkmadı. Siz Küçükkaya’yı eleştirme hakkına haiz misiniz? Çıksaydın o zaman. Neden çıkmadın?

 

“Ama delege yapısı ilçe başkanının elinde...”

Tamam olabilir. İyi de o yapı oluşturulurken, sen kendi mahallenden on tane kayıt yaptın mı? Olmazsın tabi. Çalışan delege olur. Bu sallayanların çoğu bu partiye hiç katkı vermeyenler. Hatta bu partiye ihanet edenler. Belediye Başkanlığı seçiminde 2014’te bu partiye oy vermeyenler var. İki seneden beri bu partiye ayak basmayan insanlar bugün eleştiriyor. Ben tüm vaktimi bu partide geçiriyorum, Maddi, manevi imkanlarımı seferber etmişim. Sen bir kuruş katkı vermiyorsun, aidatını ödemiyorsun: İl binası yapıyoruz diye bağırdık. Herkes duydu. Bilmiyor musun? Eleştiren insanlara soracağım kongrede. Hangi gün il binasına geldin? İl binası için dost ve arkadaşlarımızdan kaynak bulduk biz. Hangi katkıyı verdin sen?

 

KİMLİĞİMİ CHP’YE BORÇLUYUM

İl binasını gören vatandaş, “Burası çok güzel olmuş. Ben ne katkı verebilirim” diyor. Diyorum ki hesap numarası vereyim, gönlünden ne koparsa yatır.50, 100, 200... O gönüllülük esasına göre gelen vatandaşa ben saygı duyarım. Eleştiri doğru olabilir ama eleştirenler doğru değil. Bunların çoğu kendileri aday olmadığı zaman, bu partiye oy verdirmeyen insanlar. Ben il başkanıyım. Benim milletvekili olmak gibi bir dayatmam da yok. Ben bu partiye çok emek verdim, karşılık da beklemiyorum. Hiç bir şey olmam da şart değil. Ben bu partinin sayesinde İzmit’te  Avukat Cengiz Sarıbay oldum. Bu bana yeter. Milletvekili olmasam da önemli değil. Kimliğimi bu parti verdi bana. O yüzden yeniden aday oldum. Partiye borcumu ödemek için.

 

“Bir önceki adaylığınız döneminde de konuşmuştuk. O dönem “Üzerimde konsensus olursa aday olurum.” demiştiniz. Şimdi neden böyle bir konsensus aramıyorsunuz?”

Ben o dönem çok beklemiş, zaman kaybetmiştim. Ankara’dan bekle dedikleri için bekledim. Bir hafta kalmış, bana eşim aday mısın diye soruyordu. Bilmiyorum diyordum. Ve bunun cezasını çektim. Seçimi kaybettiğim için. Bu defa dedim ki, ben ilçe başkanlarını tanıdım. Hepsiyle yol yürürüm. Milletvekillerini tanıdım. Hiç biriyle sorunum yok. Beraber yürürüm, ben adaylığımı açıklıyorum kardeşim. Şimdi ilçe başkanlarının desteği olmadan aday olur musun? O ayrı mesele. Şimdi Karamürsel kongresi de tamamlandıktan sonra, 12 ilçe başkanımız bir araya gelecek. Ben adayım, ismi geçen arkadaşlar var. Başkanlar değerlendirecek. Bana, “Seninle gitmiyoruz” derlerse, hay hay deriz.

 

“Yani siz ilçe başkanlarından, partiden o ışığı gördüğünüz için adaysınız. Doğru mu?”

Gayet tabi. Arkadaşları tanıyorum. Hiç bir ilçe başkanımla benim yüksek sesle bir tartışmam dahi olmamıştır. Milletvekilleriyle olmamıştır. Kendime de güvendiğim için adayım. Aile için de tartışma olmaz mı olur. Ama o mahiyettedir herşey.

 

KÜÇÜKKAYA’YI KUTLUYORUM

Delegeyseniz oy vermeye geleceksiniz. Mehmet Ümit Küçükkaya’nın oylamasında oy vermeye gelmeyen arkadaşların yaptığınını doğru bulmuyorum. Mehmet Ümit Küçükkaya’nın kalkıştığı salon kongresi çok önemliydi. Tüm bunlara rağmen başarılı da oldu. Salon dolmadı diyorlar. Tek adayla salonun dolması zordur. İki aday olsa orası adam almazdı. Ben Küçükkaya’yı kutluyorum. Çok güzel organizasyon yaptı. Vatandaş gelmemiş. Mehmet Bey’in ne suçu var. Suç oraya gelmeyenlerde.

 

“Eşiniz Başiskele’den il delegesiyken, bu dönem il delegesi yapılmadı. Size karşı bir hareket mi bu?”

Hiç bir ilçe başkanına hiç bir zaman şunu delege yazın demedim. Başiskele ilçe başkanına da eşimi delege yazın demedim.

Siz demeseniz de, nezaketen gösterilmesi gerekmez miydi?

Gösterselerdi iyi olurdu tabi ama benim kızım orada ilçe delegesi. Biz de bir kural var. İlçe delegesi olan, il delegesi yazılmaz. Yazıldığının örneği çok azdır. Şu an merkez ilçe delegesi eşim Nurdan Hanım orada. Onun için yazmamış olabilirler.Niye yazmadınız diye de sormadım. Aklıma bile gelmedi. Geçen dönem eşim ilçe delegesi değildi mesela. Önemli de değil. Orada o kadar kıymetli arkadaşlarımız var ki, hepsini şuraya getirtip il başkanlığına oturtun, en az benim kadar il başkanlığını güzel yaparlar. Böyle bir operasyon olmaz yani. Ben ilk defa orada kendi teşkilatımdan izin istedim. Aday oluyorum diye. Ben orada oturuyorum çünkü. Bu olayın başka hiç bir anlamı yoktur. Tam tersine ben kendi ilçemden 19 tane oy alacağıma inanıyorum.

 

“Hikmet Erenkaya’nın ismi adaylık için geçiyor. Siz kendisiyle görüştünüz mü? Böyle bir bilginiz var mı?”

Hikmet Beyi on beş gün kadar önce ziyaret ettim. Bir saate yakın sohbet ettik ama bana aday olduğunu söylemedi. Bazı eleştiriler getirdi bana. Ben de ona bazı cevaplar verdim. Hikmet Bey benim eski arkadaşım. Milletvekilliği, belediye başkanlığı yapmış bir insan. Yani aklın yolu bir. Ben Hikmet beyin de desteğini bana vermesi gerektiğini söylüyorum.

 

Bunu kendisine söylediniz mi?

Hayır, şimdi sizin vasıtanızla söylüyorum. Ben aday çıkmayacağını düşünüyorum. Ama aday çıkartabilir. Bununla birlikte bana destek vermesini bekliyorum. Kavgayla bu partiyi bir yere götüremeyiz. Bir konsensus sağlamamız lazım. İlçe başkanları, partililer, kanaat önderleri, bir araya gelmemiz lazım. Biz herkesi aynı şemsiye altına toplamaya talibiz. Sefa Sirmen imparator. Sefa Sirmen burada bir otoritedir.

 

Sefa beyin desteğini aldınız mı?

SİRMEN’İN DESTEĞİNİ ALMADAN İL BAŞKANLIĞI YAPAMAZSINIZ

Sefa Sirmen’in desteğini alacağız tabi. Sefa beyin desteğini almadan burada il başkanlığı yapamazsınız. Bunları şimdiden söylemek hoş olmaz ama desteğini almasak yola çıkmazdık. Bunları söylediğimiz zaman sanki ilçe başkanlarının önünü kesiyoruz gibi düşünenler oluyor. İlçe başkanlarıyla konuşmadan, aday oldun diyenler var. Bu doğru değil. Göbeğimizi biz il başkanlığında kesmedik. Olumlu çıkmazsa aday olmam. Ben kırk senedir bu partiye hizmet ediyorum. Eleştirilebilirim. Ama Cengiz Sarıbay bu partiye ihanet etti diyemez kimse. Konuşanlar bakkalda, kahvede konuşmayacak. Genel kurula gelecek, konuşacak. Orada da boyunun ölçüsünü alacak. O başarısız diyen arkadaşlarımıza, kendi dönemlerinde partinin oyunun kaç olduğunu çakacağım önlerine. Atmak yok öyle.

 

“Genel Başkan Kılıçdaroğlu il binası açılışı için geliyor. Sonra Gölcük’te ve KOTO’da bir program olacak. Daha önce geldiğinde de, bu seferkinde de neden miting düşünmediniz?”

Genel Başkanımız bize diyor ki, bana bizim partililerin geleceği mitingler hazırlamanıza gerek yok. Bize oy vermeyenlerle buluşturun beni diyor. Biz de o yüzden miting hazırlığı yapmıyoruz. Genel Başkanın o gün üç programı var. Ticaret odasının 14 bin üyesi var. Bunlara mesaj gidiyor. O gün programa gitmeyen bile şöyle bir düşünür. Partinin sokağını da iki uçtan bayraklarla donatacağız. Halkımızla birlikte bir bayram havası olacak.

 

“İl başkanları toplantılarına bundan sonra katılmayacak mısınız?”

Sonlandırdık ama kongreden sonra bir daha düşüneceğim. Ancak eski minval üzerine devam ederse katılmayacağım. Çünkü kayıt, kuyudat yok. Anlaştığımız konular açıklanıyor ama anlaşamadığımız konular ortada yok. Bu konularda kim ne söylemiş? Bunların bir sekretaryası olması lazım. Bir yeni parti kurulmuş. Bu parti o masaya nasıl davet edilecek? Bunun bir yönergesi, sekreteryası olmalı. Örneğin İYİ Parti kuruldu arkadaşlarımdan biri, çok severim, Aydın Bey diyor ki; İYİ Parti bu masaya gelemez. Olmaz şimdi bu. Niye gelemez? Gel bir konuşalım, tartışalım. Tamam yine gelmesin ama çıkıp masayı bağlayıcı konuşma olmuyor böyle. Daha kurumsal olmalı masanın yapısı. Yoksa bu masa sayesinde pek çok vatandaşımıza bizim de çok katkımız oldu.

 

“İlçe başkanlarına yönelik bir değerlendirme toplantısı yapılıyor mu? Örneğin kongreler öncesi ilçe başkanları bu anlamda değerlendirildi mi? Arkadaş önümüzde seçim var. Sen bu zamana kadar ne yaptın? Şimdi neden aday oluyorsun diye bir değerlendirmeden bahsediyorum.”

Biz her perşembe günü ilçe başkanlarıyla tek tek toplantılar yapıyorduk. Bu konuları değerlendiriyorduk. Bundan sonra da buna devam edeceğiz. Onlar zaten ne yapmak istiyorlarsa orada bize sunuyorlar. Biz kongre öncesi de bu değerlendirmeleri gayet tabi yaptık.

 

On bir tane başkan devam ettiğine göre, demek ki sınıfı geçtiler. Öyle mi?

Evet, sınıfı geçtiler.

 

Peki, eklemek istediğiniz bir şey var mı?

BİNA YAPIMINA KATKI VERENLERE PLAKET VERECEĞİM

Cuma günü partili ya da partisiz olsun, il binamızın yapımına katkı veren herkesi KYÖD’te bir araya getireceğim. Kahvaltı programı yapacağız. Hepsini tek tek arıyorum. Orada elli lira da olsa, beş yüz lira, bin lira da olsa katkı veren bu arkadaşlarımızın hepsine teşekkür edip birer de plaket vereceğim. Hekese teşekkür ediyorum. 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi