19 Ocak 2019 Cumartesi

Vekiller ABD’nin kararını kınadı

Vekiller ABD’nin kararını kınadı
Siyaset Yazdır

AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, Kocaeli milletvekilleri Cemil Yaman, Mehmet Akif Yılmaz ve Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez ile Mecliste düzenlediği basın toplantısında, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararını kınadı

Kararın özellikle bölgeyi barıştan uzaklaştırıp ateş çemberinin içine attığını dile getiren Şeker, "Kudüs, Müslümanların, Hristiyanların ve kısmi olarak da Musevilerin ortak mirasıdır. Bu mirasın, barış ve huzur içerisinde korunması için, Kudüs üzerinden Ortadoğu'da oynanan oyunların bir an önce son bulması, bölgede huzur ve barışın hakim olması, akan kan ve gözyaşının bir an önce durması için ABD bu kararından derhal vazgeçmelidir." diye konuştu.

 

“SANAYİNİN BAŞKENTİ KOCAELİ”

Toplantıda Kocaeli'nin ülke ekonomisine sağladığı katkılara değinen Şeker, kentin genel bütçeye yüzde 13 seviyesinde katkı sağladığını söyledi. Sanayinin başkenti olarak bilinen Kocaeli'nin tarım, hayvancılık ve turizmde de ülke ekonomisinde söz sahibi olduğunu ifade eden Şeker, "Türkiye'nin en büyük 500 firmasının 80'i ilimizde faaliyet göstermektedir. 2016 yılında gerçekleşen 59 milyar dolarlık dış ticaret ile Kocaeli, Türkiye dış ticaretine yüzde 17,3'lük bir katkı sağlamıştır. İlimiz, AK Parti hükümetlerimizin teşvikleri ve yatırımlarıyla artık gıda, tarım, hayvancılık ve turizm alanlarında da Türkiye'de söz sahibi olmaya başlamıştır. Genel olarak Kocaeli’nin;  %40’nı orman, %2’sini sanayi, %36’sını tarım alanları oluşturmaktadır. Osmanlı döneminde sarayın sebze ve meyve ihtiyacını karşılayan, bunun içinde üretici halkına manav isimi verilmiştir. Karamürsel ilçemizde Tepeköy Fasulyesi, Akcatın Çileği, Fulacığın Dometesi ve bunları doldurmak içinde Karamürsel sepeti, Gölcük ilçemizde Hacıömer kestanesi, İhsaniye Elması, Körfez ilçemizin Yarımca Kirazı, İzmit ilçemizin Pişmaniyesi, Balbal, kınalı yapıncak ve çavuş üzümleri, Kandıranın fındığı, Kartepe ilçemizde, Maşukiye Armudu, Eşme Ayvası yetiştirilen meyvelerden bazıları. " değerlendirmesinde bulundu.

 

İHRACAT RAKAMLARI

Şeker, Kocaeli'de geçen yıl sonu itibarıyla tarımsal üretimin 1,3 milyar liraya, tarımsal ihracatın da 137,1 milyon dolara ulaştığını belirterek, süt üretiminin 105 bin ton, bal üretiminin de 515 ton olduğunu bildirdi. AK Parti hükümetleri olarak 15 yıldır çiftçilere, üreticilere destek olduklarını dile getiren Şeker, "Kocaeli'de çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızın 2002'de aldığı 2,2 milyon lira olan tarımsal kredi miktarını 128 kat arttırarak 280,7 milyon liraya çıkarttık. Kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı kapsamında da Kocaeli'de 2006-2017 döneminde 22 milyon lira destek sağlandı." dedi.

 

BASINA AYVA DAĞITTI

Değerlendirmelerine devam eden TBMM Bayındırlık, İmar ve Turizm Komisyon Başkan Vekili İlyas Şeker: ‘’ Bu ürünleri üreten, çiftçimize ve onları hiç yalnız bırakmayan hükümetimize, gerektiğin de toprak tahlillerini yaptıran, ziraat mühendisi desteği veren, veteriner desteği veren, fidan, tohum ve fide katkısında bulunan belediye başkanlarımıza teşekkür ediyorum.’’ dedi. İlyas Şeker, toplantıda Kocaeli'de yetişen ayva ve cezeryenin tanıtımını yaptı ve basın mensuplarına dağıttı.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford English Time'ın reklamı hk. Medicalpark Yuvacık su BasiskeleSanayi
YEDİ İKLİM Kültür Okulları konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu