12 Aralık 2018 Çarşamba
Öztekin Kaşukci

Sevilip sevilmediğimizi kongrede gördük

Sevilip sevilmediğimizi  kongrede gördük
Röportaj Yazdır

Haber

Kongrede yeniden seçilerek 3’üncü dönemine giren CHP Kartepe İlçe Başkanı Cumhur Karakadılar, “Enteresan bir durumdur, ‘Cumhur Karakadılar’ı Kartepe’de kimse sevmiyor’ şeklinde haberler çıktı. Sevilip sevilmediğimizi orada gördük” dedi

Geçtiğimiz hafta sonu 4. Olağan Kongresi’ni gerçekleştiren ve kongrede rakibi Beyhan Korkmaz ile girdiği seçimi 50 oya karşı 118 oy alarak kazanan CHP Kartepe İlçe Başkanı Cumhur Karakadılar ile kongre sonrası röportaj gerçekleştirdik. İlçe binasında bir araya geldiğimiz Karakadılar, kongre ile ilgili değerlendirmelerde bulunurken bir yandan önümüzdeki dönemde ilçe örgütü olarak çalışmalarından ve hedeflerinden de söz etti.

 

BAYRAĞI ALAN MEMLEKETİ SIRTLANACAK

Öncelikle hayırlı olsun. Kongreniz nasıl geçti?

Kongremiz çok güzel bir havada geçti. Arkadaşlarımla birlikte hazırlıklarımızı yaptık. Çok kalabalıktı. 190 delegenin 168’i oy kullanmış. Üyelerin 11 tanesi de ‘Başkanım gitmem gerekiyor’ diyerek gitti. 118 delegemizin oyunu aldık. Arkadaşımız da 50 oy aldı. Sayın Beyhan Korkmaz arkadaşımızın adaylığı da gerçek anlamda demokrasi şöleni yaşamamızı sağladı. Bu anlamda Beyhan arkadaşımıza, birlikte yol yürüdüğümüz yol arkadaşımıza ve tüm destekçilerimize bir kez daha sonsuz teşekkür ediyorum. Demokratik bir şekilde yarıştık, bayrağı alan memleketi sırtlanacak bu kadar net.

 

SEVİLİP SEVİLMEDİĞİMİZİ KONGREDE GÖRDÜK

Rakibiniz Beyhan Korkmaz'a fark attınız. Bu başarıyı neye bağlıyorsunuz?

Bu fark atmak değil. İyi çalışmak ve ekibin kalitesidir. 3 Aralık’ta doğru duruşumuzun teveccühünü delegemizden aldık. Bu siyasi kadrolara güvendiler, CHP’ye güvendiler ve göreve geçit verdiler. İsmail Akbal ile 3 dönemdir birlikteyiz. Kartepe’ye mal olmuş bir isim. Sahneye komple ekip olarak çıktık. Bütün millet oy verecekleri insanları gördü. Enteresan bir durumdur, ‘Cumhur Karakadılar’ı Kartepe’de kimse sevmiyor’ şeklinde haberler çıktı. Bu tarz söylentilere de halk cevabını kongrede verdi. Bin kişiye yakın insan vardı. Salonda oturacak yer kalmamış, bazıları ayaktaydı. Sevilip sevilmediğimizi orada gördük. Hiçbir delegeye kendimiz müdahil olmadık. Önceki yönetimimizden 10 arkadaşımız değişmedi. 6 değişiklik vardı. Bu 6 kişi de zamanı olmayan ve yorgun düşen arkadaşlarımız. Önümüzde çok büyük bir seçim var, tabi bu seçim için çok koşacağız. 24 saatin 25 saatini burada geçirecek arkadaş arıyoruz demiştik. Önümüzde Kartepe seçimi var, bu seçimi almamız lazım.

 

PARTİLİLERİMİZ BAŞKANLARINDAN MEMNUN

İlçe kongrelerinin ilk 5'inde herhangi bir sürpriz yaşanmadı. Sizce partililer bu değişimi neden istemedi?

Herhalde partililerimiz başkanlarının çalışmalarından memnun. Kendimden örnek vereyim. Biz ilk yıl seçildik. 2014 yerel seçimlerinde dönemin başkanı Başar Değer istifa etmişti. Olağanüstü kongre ile yerine biz geldik. Bir sonraki seçim de olağan kuruldu. Son olarak halkın huzurunda adeta demokrasi şöleninde geçen 4. Olağan Kongremizde delegelerin büyük bir çoğunluğunun oyu ile seçildik.

 

İZMİT’İN DELEGESİ BİZİM 3 KATIMIZ

İzmit İlçe Örgütü, CHP Kocaeli tarihinde ilk salon kongresini yapacak. Siz salon kongresi yapmayı neden düşünmediniz?

Salon da olabilirdi tabi. İzmit kalabalık, 400 bin nüfusu olan bir ilçemiz. Delegesi bizim 3 katımızdır. İlçe Başkanımız öyle bir karar almış, saygı duyuyoruz. Sonucunu göreceğiz. Şu an bizim tek düşüncemiz Kartepe’de bütün seçimleri almak.

 

CENGİZ BAŞKANIN DEVAM ETMESİNDEN YANAYIM

İlçelerin ardından İl Kongresi de 7 Ocak’ta yapılacak. Yeniden aday olan mevcut İl Başkanı Cengiz Sarıbay’ın karşısına aday çıkar mı? Sarıbay’ın şansı var mı?

Biz Cumhuriyet Halk Partisiyiz. 4 defa il başkanlığına gelmiş demek ki bu işini iyi yapıyor ve seviliyor. Önümüzde bir süreç var. Şu an bunları konuşmak çok erken. Ekibiyle birlikte bu süreci güzel getirdiğini düşünüyorum. İlerde ne olur bilemeyiz, ama şu anda Cengiz başkanın il başkanı olarak devam etmesi tarafındayım.

 

KILIÇDAROĞLU’NU ELEŞTİRECEKSEM İSTİFA EDERİM

Önceki ay il başkanları toplantısında il kongresine kadar toplantılara katılım sağlayamayacağını açıklamıştı. Siz bu kararı nasıl buluyorsunuz?

Katılıp katılmama kararını kendisi vermiş. Burası Cumhuriyet Halk Partisi. Örneğin Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun duruşunu beğenmiyorsam istifa ederim, siyaset yaparım, eleştiririm. Genel Merkezi, il başkanını eleştirmek bizim görevimiz değil. Bizim görevimiz Genel Merkez politikalarını Kartepe’ye iletmek. İl başkanına basın yoluyla hiç kimse tarafından bu tarz eleştirilerin yapılmasını doğru bulmuyorum. İl başkanımız öyle bir karar almış saygı duyuyoruz.

 

İLÇE BAŞKANLARI OLARAK DA TOPLANABİLİRİZ

Siz de ilçe başkanları olarak toplanmayı düşünür müsünüz?

Biz AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Kocaman’a hayırlı olsun ziyaretine gittiğimizde ‘İlçe başkanları olarak biz de toplansak mı?’ diye konusu geçmişti. Öyle de kaldı. Tabi ilerde böyle bir toplantı neden olmasın. Eleştiriler de olabilir. Örneğin kongremizde Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’e salon konusunda sıkıntı çıkarmaması nedeniyle teşekkür ettiğim için basında eleştirildim. Biz Kartepe’de yapılan tüm iyi hizmetlere destek veriyoruz. Belediye başkanı belediye başkanımız. İyi yaptıklarını teşekkür edeceğiz, kötü yaptıklarını eleştireceğiz.

 

HEDEF 2019 KARTEPE

2019 yerel seçimlerinde Kartepe'deki hedefiniz nedir?

Hedef 2019 Kartepe. Sadece buna odaklanacağız, bu hedefimiz doğrultusunda ilerleyeceğiz.

 

SİYASİ HIRS DEĞİL, SİYASİ HEDEF

İl Başkanı Cengiz Sarıbay, artık yüzde 35-40'ların yeterli olmayacağını yüzde 50+1'in hedeflenmesi gerektiğini vurguluyor. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kesinlikle katılıyorum. Aklın yolu bir. 50+1 evet. Bunun için çok çalışmalıyız. Referandumda yüzde 37.4 aldık. Bu yeterli değil. Biz bunun üzerine koyup yüzde 51 alıp Kartepe’yi almak istiyoruz. Kimsenin siyasi hırsı olmayacak, siyasi hedefleri olacak. Biz de ilçe örgütü olarak seçildik. Biz kadın kolları, gençlik kolları, parti delegeleri olarak bir bütün halinde çalıştığımızda başarıyı elde etmiş oluruz. Örgüt olarak birlik beraberlik içinde çalıştığımızda Kartepe’de seçimi kazanırız ve Atatürk’ün kalpaklı bayrağını belediye binasına dikeriz.

 

AKP’YE GÜVEN KALMADI ARTIK

CHP'nin yıllardır iktidar olamamasının önündeki en büyük engel nedir?

Karşımızda dini sömüren bir yapı var. İnsanların en yumuşak karnı, ortak değeri. Bir taraftan insanlarımız ayrıştırarak dini kullanarak siyaset yapıp insanları etkiliyorlar. Cumhurbaşkanının bir dediği bir dediğini tutmuyor. Mesela dünkü konuşmasında ‘Dün bazı iş adamlarından duyum alıyorum, para ve mallarını yurt dışına çıkarıyor. Son derece tehlikeli ve olmaması gereken bir durumdur, buna dikkat edilmeli’ demişti. Ama 10 saat geçmeden ‘Herkes parasını istediği zaman istediği yere çıkarabilir’ dedi. Onlar için şimdi terörist olan ama bizim için zamanında terörist olan FETÖ’nün okullarıyla, yurtlarıyla, dershaneleriyle hep AKP iktidarına destek olduğu ve iktidar yapmak için en büyük etkenin o olduğundan dolayı biz iktidar olamadık. Ama şu anda da AKP’ye bir güven kalmadı.

 

BAŞKAN ADAYLARIMIZI TÜM ÖRGÜTLE BELİRLEYECEĞİZ

Seçime kadar neler yapacaksınız?

2019 seçimlerine odaklanacağız. Parti içinde muhalefet falan yok artık. Hepsi geçmişte kaldı. Korkmaz’ın aday olarak çıkması oldukça keyifli bir süreçti. Örgütümüzle birlikte belediye başkan ve meclis üyeleri adaylarımızı kendimiz belirleyeceğiz. Önce 3 aylık periyod belirledik. Örgütümüzle ayda bir toplantı düzenleyeceğiz. Bu düzenleyeceğimiz toplantıda örgütümüzle birlikte kararlar alacağız. Meclis üyeleri ve belediye başkan adaylarının kriterlerini hep birlikte ilçe yönetimi ile değil, tüm örgütle belirleyeceğiz.

 

GELİN CHP’Yİ İKTİDARA TAŞIYALIM

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Cumhuriyet Halk Partisi sesli bir parti. Bizde biat yoktur. Biz büyük bir aileyiz. Hiç kimseye alınmak darılmak yok. Ortak kararı birlikte söyleyeceğiz. Cumhuriyet sevdalılarına, Atatürk sevdalılarına, Kartepe sevdalılarına sesleniyorum: Gelin birlik olalım, hep beraber Kartepe’yi de Cumhuriyet Halk Partisi’ni de iktidara taşıyalım.

 

Cumhur Karakadılar kimdir?

05.10.1966 Balaban Köyü doğumluyum. İlkokulu Balaban İlköğretim Okulu’nda, ortaokulu İzmit Ortaokulu’nda bitirdi. Liseyi de İzmit Ticaret Lisesi’nde tamamladım. Otobüs işletmeciliği yapıyorum. S.S 47 Nolu Balaban Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi başkanıyım. 10 yıl Balaban Köyü’nde 2004-2014 arası muhtarlık yaptım. Köy tüzel kişilikleri kaldırıldığı için muhtarlığa tekrar aday olmadım. Siyasete girdim. Şimdi de 3. dönemimize girdik. Görevimizi en iyi şekilde yerine getirmek için tüm arkadaşlarımızla birlikte çalışacağız.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
mobesko okşin beçet çolak Ford Medicalpark Yuvacık su Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu