14 Aralık 2018 Cuma
Öztekin Kaşukci

Jeet Kune Do hakem adayları pratik yaptılar

Jeet Kune Do hakem adayları pratik yaptılar
Spor Yazdır

Jeet Kune Do Kulelkavido sporu hakem adayları Seka Sporcu ve Eğitim Merkezi’nde pratik eğitimden geçtiler

Jeet Kune Do Kulelkavido sporunda daha önce teorik olarak kurs gören hakem adayları Seka Sporcu ve Eğitim Merkezi’nde (SEKASEM) pratik yaptılar. Türkiye Wushu Federasyonu (TWF) Jeet Kune Do Kulelkavido İcra Kurulu Başkanı Sijo Yüksel Yılmaz’ın nezaretinde, TWF Merkez Hakem Kurulu Başkanı Abdulvahid Alagöz ve yardımcısı İlhan Koç hakemliği tüm yönleriyle ele aldılar. Öğrenciler müsabaka ettirilerek puanlar, kurallar ve yasaklar anlatıldı.

Sijo Yüksel Yılmaz gazetemize şu açıklamayı yaptı: “Biz bu müsabakaların diğerlerine çok benzememesini ve JKD’den izler taşımasını istiyoruz. JKD müsabakalarında alışılmamış teknikler sergilenerek izleme bıkkınlığının önüne geçmelidir. Abdulvahid Hoca bu müsabaka sisteminin mimarı olarak en az bizim kadar şevk ve heyecanla çabalıyor. Kendisi Wushu asıllı olduğu halde ortaya koyduğu eserin iyi sonuç verdiğini görmek istiyor. Keza İlhan Hoca da aynı heyecanla ilk kez “Koç Görseli”nin pratiğini sergiledi. Bu itibarla bu tarihi bir gündür. Öte yanda Tayland’daki JKD şampiyonası yaklaştı. Mart 2018’de Hindistan’da altın kupa için davetliyiz. Asya Jeet Kune Do Federasyonu Genel Sekreteri Sifu Lion Vikas Gihara dünya şampiyonalarının organizasyonunu organize etmeyi hatta branşımızı olimpiyatlara sokmayı hedeflemiş durumda. JKD dünyasında yaşanan bu büyük değişim ve gelişim sürecinde müsabakalarda sergilenecek olan özgün tekniklerle izleyenleri özendirerek tüm branşların saygısını kazanacaktır.”

Türkiye Wushu Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Başkanı Abdulvahid Alagöz şunları söyledi: “Daha önce branşın niteliklerini tanıma amacıyla gelmiştim. Sonra Sri Lanka’ya birlikte giderek orada gözleme imkânımız oldu. Orada bütün hocalar dersi mersi bırakıp Yüksel Hoca’dan istifade etmeye ve ders almaya çalıştılar. Gördüm ki uluslar arası çapta Jeet Kune Do dünyasında Yüksel Hocanın değeri iyi biliniyor. Bu da Türkiye olarak ülkemize ve katılacağımız maçlara bir avantaj sağlıyor. Bu fırsatı ülke olarak iyi değerlendirmemiz lazım. Aksi takdirde bu fırsat elimizden kaçabilir. Kaçarsa çok yazık olur. Bizi dünyada öncü görüyorlar. Burada gösterdiklerimizi ilk siz görüyorsunuz. Dünya sizden sonra öğrenecek. Bizim hazırladığımız müsabaka talimatı niçin İngilizceye çevrildi? Onlarla değerlendirelim ve dünyada bu talimatname uygulansın, dünyaya örnek olsun diye. Ne kadar önemli bir aşamada olunduğunun farkına varmalıyız.”

Türkiye Wushu Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Başkan Yardımcısı İlhan Koç da bu görüşlere katılarak şunları ekledi: “Arzu ettiğiniz bir tarihte Kocaeli çapında organize edeceğimiz bir şampiyonayla başlangıç yapabiliriz. İl temsilciliği olarak gerekli yazıyı hemen yazabilirim. Wushu çalışmalarımızın olmadığı bir tarih belirleyelim. Bu yüzden Aralık ayında önümüzdeki yıl hedeflenen programların belirlenmesi ve bizim de bunu Kocaeli Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’ne bildirmemiz gerekiyor. Bu programlarda mesela müsabaka organizasyonları, antrenörlük ve hakemlik eğitim seminerleri bulunabilir. Programda yer almayan bir faaliyetin resmiyeti olamaz.” 2018’in ilk yarısında Türkiye Wushu Federasyonu’nun düzenleyeceği hakemlik kursunda aday hakemler bölge hakemliği için eğitilecekler.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
mobesko okşin beçet çolak Ford Medicalpark Yuvacık su Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu