12 Aralık 2018 Çarşamba
Öztekin Kaşukci

Sait Ağdacı: Kirlilikten nefes alamıyoruz

Sait Ağdacı: Kirlilikten nefes alamıyoruz
Röportaj Yazdır

Haber

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Sait Ağdacı, “Kocaeli artık yeni bir sanayii kuruluşu ve liman tesisi gibi yapılaşmayı kaldırmaz duruma gelmiştir. Körfezi zaten öldürdük, hava kalitemiz ortada. Çevre konusunda katliamlar devam ediyor. Her yer beton. Nefes alamıyoruz” dedi

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Sait Ağdacı ile yapılacak olan katı atık yakma tesisinden, ilimizin hava kalitesi, kentsel dönüşüm konusu ve çevre mühendislerinin istihdamına kadar birçok konuda sohbet gerçekleştirdik. Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Sait Ağdacı ilimizde çevre adına yapılan hataları anlatarak, yetkilileri ve vatandaşları uyardı.

 

Evsel atık tesisi konusu hakkındaki gelişmeler hakkında bilgiler verir misiniz?

Evsel atık konusu 2015’te gündeme geldi. Bizler o zamandan beri görüşlerimizi belirtiyoruz. En son 2016’da Kocaeli Akademik Odalar Birliği adı altında birliği tekrar aktif hale geçirdik. Biz Çevre Mühendisleri Odası olarak evsel atık yakma tesisinin özellikle yer seçme noktasındaki hassasiyetimizi dile getirdik. Bize göre yer seçimi yanlış. Biz bu konuyla ilgili de bir rapor hazırladık.Büyükşehir Belediyesinin Evsel Atıktan enerji üretim tesisi projesinin her safhasında bu konunun uzmanı olan Oda temsilcilerinin de görüşü alınmalı ve kurulacak komisyonlar da görev verilmelidir. Bugüne kadar maalesef hiç bir ilgili meslek odası temsilcisi dâhil edilmemiştir. Atık yakma bir bertaraf yöntemidir. Bertarafa gelmeden önce atık hiyerarşisinde yapılması gerekenler var. Önleme, atık azaltma, yeniden kullanım, geri dönüşüm ve en son bertaraf gelir. Ama bizdeki uygulama bunun tam tersi. İlk başta bertarafı düşünüyoruz.

 

Kocaeli’deki düzenli depolama alanlarının ömrü ne durumda?

Şu anda Kocaeli’nin hali hazırdaki bertaraf tesisi İZAYDAŞ atık merkezi.  2 düzenli depolama alanı var Kocaeli’de biri Solaklarda ve Dilovası’nda. Dilovası’ndaki tesis ömrünü doldurdu, kapandı. Solaklar’da bulunan tesisin de bir sene falan bir ömrü kaldı. Atık yönetiminin asıl amacı atığı önlemedir. Amaç atık çıkarmamadır. Atık yakma tesisinden verim alabilmek için atıkların düzenli bir şekilde yerinde ayrıştırılması lazım.

 

Yerinde ayrıştırma konusunda Körfez’de verdiğiniz eğitim nasıl gidiyor?

Biz bu konuda Körfez’de okullarda eğitime başlamıştık fakat devamı gelmedi. Çünkü orada bazı aksaklıklar gördük. Yaptığımız hazırlıkların ya da taleplerimizin karşılanmadığını gördük. Dolayısıyla oradaki çalışmalarımızı durdurmak zorunda kaldık. Biz tamamen gönüllülük esasına dayalı çalıştık. Camilerde Cuma Hutbesi şeklinde okunacak şekilde bir metin bile hazırladık. Fakat okumadılar. Bu tür aksaklıkların olunca biz de çekildik. Ama eğitimlere devam edeceğiz. İzmit’te eğitim vereceğiz.

 

“YAZIKTIR GÜNAHTIR”

Orman Bakanlığı’nın henüz orayı tahsis etmemiş diye biliyorum. Önce tahsis edildi dendi ama Orman bakanlığından tahsis edilmediği cihetinde haber geldi bana. Oranın tahsisi gibi bir şey de yanlış. Atık yakma tesisinin kurulacağı yer kriterlerinde diyor ki başka yakma tesisi var ise onun yanına, yoksa sanayi bölgesine ve yerleşim alanından uzak yerlere kurulmalı. Umuttepe’de sağlık tesisleri var, üniversite var. Orman alanı orası. Belediyenin hiç hesaba katmadı, ve bilmediği beraber gittiğimizde öğrendiği bir şey var. Orada su havzaları bulunuyor. O tesisi yaptığın takdirde bütün yeraltı sularını kirletirsin kardeşim. Bir de 20 hektarlık bölgedeki ağaçları kesmek zorundasın. Yazıktır günahtır. Halbuki İZAYDAŞ gibi bir yer var. Oraya gitmenin bir anlamı yok.

 

Kocaeli’nin hava kalitesi ne durumda?

Biz geçtiğimiz nisan ayında gerçekleştirdiğimiz basın açıklamasında baz aldığımız kriterler doğrultusunda  hava kirliliğinin Dilovası’ndan ziyade İzmit ve Gölcük’te yoğun olduğunu belirtmiştik. Çünkü bu bölgelerde katı atık ve egzoz kaynaklı hava kirliliği oldukça fazla. Hava kirliliğinde Dilovası ve Gebze, Gölcük ve İzmit’ten sonra geliyor. Çevre ve şehircilik bakanlığı Türkiye genelinde 250 tane daha mobil hava kalitesi izleme istasyonu kuracak. Biz Kocaeli halkını uyarmayı kendimize görev olarak addediyoruz. Bu kent bizim. Gidecek başka yerimiz de yok.

 

“KÖRFEZ 1960’LARDAN BERİ KİRLENİYOR”

İzmit Körfezi 1960’lardan beri kentimizdeki sanayileşmeden  ötürü kirlenme devam ediyor. 2 bin 300 tane sanayi tesisi var bu kentte. Bunların bir çoğu da ağır sanayi. 41 tane liman işletmesi, 39 tane tersane, 11 tane akan dere var. Bir de çarpık kentleşme neticesinde İzmit Körfezi büyük bir kirlenme meyilinde. 1980’lerde burası kirlilik bakımından üst seviyeye geliyor. İlk başta 11 dere özellikle Dil Deresi Körfez’in bütün kimyasallarını taşıyor. Önceden 4 tane mavi bayraklı plaj vardı Körfez’de. Bu rakam bire indi.  O da Altınkemer plajı. Ama Altınkemer  Plajı’nın yanındaki atık su arıtma tesisi de direk suya deşarjdır. Körfez eskiye dönüyor deniliyor. Bu münkün değil. Nasıl dönüyor? Körfez bitmiş. Daldırın kepçeyi de çamurun rengini görün.

 

“NEFES ALAMIYORUZ”

Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu Yıldız holdingin Liman girişime izin konusu son derece yanlış. Bu kentte 41 tane liman işletme tesisi var. Kocaeli artık yeni bir sanayii kuruluşu ve liman tesisi gibi yapılaşmayı kaldırmaz duruma gelmiştir. Körfezi zaten öldürdük, hava kalitemiz ortada, sağlık sorunları aldı başını gidiyor. Çevre konusunda katliamlar devam ediyor. En küçük bir yeşil alanımız kalmadı. Her yer beton. Nefes alamıyoruz. Bu kentin trafik sorunu var, hava kirliliği sorunu var, taş ocakları sorunu var, her konuda denetim sorunu varken bu sorunlara yeni sorun eklemenin anlamı yoktur.

 

12 Ocak’taki kirlenmenin analiz sonuçları açıklandı mı?

“BİZ UYARIYORUZ”

Geçtiğimiz 12 Ocak’ta yaşanan kirlenmenin ardından yetkililere sorduk. Kirlenmenin boyutu nedir? Onlar kirletici madde diyor biz motorin diyoruz. Miktarını 70 ton diyorlar.  Alakası yok. Çünkü 70 tonluk bir kaça bütün Körfezi kirletmez. Bu kaçağın miktarı 70 ton değil 100 tonun çok çok üstünde. 2 milyon 100 bin TL ceza verildi firmaya dediler. Bu zamanda sefere çıkamayan gemiler, balıkçılar, canlılar her şey zarar gördü. 400’ü aşkın kişi bu temizlik işlerinde çalıştı. Bilim insanları numune almada çalıştı. Bu 2 milyon 200 bin lira neyin tazmini?  Sadece gemilerin zararı 3 milyon 600 bin dolar. Körfez’de hala yoğun kanserojen madde var. Bu körfezden çıkan midye, dip balıklarının yenmemesi gerekiyor.  Biz uyarıyoruz. Kocaeli’deki her dört ölümden biri kanser.

 

“O BÖLGENİN KAFE İHTİYACI YOK”

Mimar Sinan Altındaki kapalı alanı Büyükşehir firması ihaleye verdi. Biz bu parka dokunmayın dedik. Kafe kesinlikle kapalı alanın dışına taşmayacak diyorlar. Ben bunun böyle olacağını sanmıyorum. Bunun örneklerini çok gördük. 10 bin 500 lira aylık kirası bu kafenin. Köprünün üstünde bulunan kafenin kirası ise 40 bin TL.  Biz öneri olarak bu parkı yok etmektense güzelleştirelim dedik. Buraya kütüphane yapalım, insanlar otursunlar dedik. Orada kafeteryaya zaten ihtiyaç yok ki.

 

Kent meydanı projesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kent meydanı denilen yere bakıyorsunuz projede yine beton. Işıklandırma fıskiye, falan. Ya niye hep beton. Yeşillendirin. Adamlar binaların üzerini bile yeşillendiriyor artık. Niye biz her şeyi betona döküyoruz.

 

Taş ocaklarına ilişkin neler düşünüyorsunuz?

“RESMEN SAĞIR OLUYORLAR”

Taş ocaklarında patlatılan dinamitler 3.3 şiddetin depreme sebep oluyor. Orada çalışan insanları düşünebiliyor muşunu? Sağır oluyorlar resmen. Çünkü iş güvenliği falan bunların hepsi hikaye. Son İş güvenliği raporunda iş cinayetleri yazıyor. Taş ocaklarında da durum böyle. Köylüler de çalışanlarda herkes zarar görüyor. Taş ocaklarıyla ilgili eğitim açtık. 2 kişi katıldı. Bir hafta sonrasında ise Hereke’de taş ocağı patlatması sonrasında büyük bir kaya parçası iki evin arasına düştü.

 

Çevre Mühendislerinin istihdamı ne düzeyde?

Açıkçası biz bu konuda çok dertliyiz. Son 3 senede özellikle kamuya baktığımızda Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından işe alınan çevre mühendisi sayısı 48.  Sadece 48. Geçen hafta tekrar duyuru yaptılar çevre mühendisi alacağız diye. Ama alacakları çevre mühendisi sayısı 2. İstanbul gibi bir şehrin il çevre ve şehircilik müdürlüğünde çalışan çevre mühendisi sayısı 62. Bu rakam Kocaeli’deİSU’da 13. Çevre Mühendisleri 1970’lerden beri 30 bin civarında. Kamuda görev alabilen çevre mühendisi sayısı ise 5 bin civarında.

 

İlimizdeki kentsel dönüşüm hakkında neler söylersiniz?

Her yere abuk sabuk binaları dikiyorlar. Kentsel dönüşüm diyorlar.  Bu TOKİ’ye bina diktirmektir. Bu kentsel dönüşüm değildir. Yeşil bina kriterlerine uyulmalı. Kentsel dönüşüm de en büyük sorunlardan biri de asbest. Eski binaların hemen hepsinde asbest var. Asbestin sokumu uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Zaten layıkıyla ve uzman personelin katılımıyla yapılmayan kentsel dönüşüm ki şu anda yapılan bana göre kentsel dönüşüm değildir. Nasıl olması gerektiği, kimlerin görevlendirilmesi gerektiği yönetmelikte belirtilmiştir. En azından dünyada bu iş nasıl yapılıyor bakılabilir. Aksi takdirde ülkemin parasını çarçur etmekten öteye gitmez.

 

Kuzey Marmara Otoyolu’nda ÇED konusuyla alakalı tartışmalar olmuştu. Oradaki çalışmalara çevreyi ne ölçüde etkiliyor?

Kuzey Marmara otoyolundan çıkan hafriyat gelişigüzel yerlere dökülüyor. Bu da başlı başına ayrı bir sorun. Köylü duyarsız tamamen kamulaştırma bedellerini n peşine düşmüş durumda ama maalesef halen alabilen de yok. Geçici 3. Maddeye dayanarak yapılan bu işlemi diledikleri her yerde istedikleri gibi uygularlar.Otel yaptım Kamu yararı, yakma tesisi Kamu yararı bunun sonu yok.

 

Son olarak belirtmek istediğiniz bir şey var mı?

Eğitim faaliyetlerimiz devam etmekte. 26 Kasım’da bir üye toplantımız olacak. Orada 2 yılda yaptığımız her şeyi ve önümüzdeki dönemler içinde planlarımızı anlatacağız. Kongremiz ocak ayında olacak. Ama adaylık konusunda daha karar vermedim.  Genel merkez kongremiz ise mart ayında yapılacak. Ocak’ın ilk iki haftası şube kongremizi yapmak istiyoruz. Üyelerimizle de bir yemek düzenlemek istiyoruz. Orada 10 yıllık, 20 yıllık üyelerimize plaket takdimi yapmayı da düşünüyoruz.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
mobesko okşin beçet çolak Ford Medicalpark Yuvacık su Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu