17 Aralık 2018 Pazartesi
Öztekin Kaşukci

Macit: Değerlerimiz her şeyimizdir

Macit: Değerlerimiz her şeyimizdir
Eğitim Yazdır

Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Gölcük Belediyesi ve Kocaeli Üniversitesinin işbirliği içerisinde ilerleyen Gölcük Vizyon 2023 projesi içerisindeki Değerler Eğitimi Konferansının 8. si Farabi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde gerçekleştirildi

Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç Dr. Abdülkadir Macit´in konuşmacı, Farabi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenlerinin dinleyici olarak katıldığı konferansın konusu Bireysel ve Toplumsal sorumluluklarımızdı. Yrd. Doç Dr. Abdülkadir Macit konferansta yaptığı konuşmada, “Çocuklar dünya üzerinde büyüyen sosyal problemlerden, şiddet ve hoşgörüsüzlükten artan bir şekilde etkilenmektedir. Pek çok ülkede aileler ve eğitimciler toplumsal düzeni tehdit eden bu sorunlardan kurtulmanın yolunun etkili bir değerler eğitiminden geçtiği kanaatindedirler. Ülkemizde de gittikçe artan ve toplumsal huzuru bozan birçok olay görülmekte ve bu olayları gerçekleştiren kişilerin değerler konusunda yeterince eğitilemedikleri anlaşılmaktadır.

 

AİLE TEMELLİ OLMALI

Sosyal denetim mekanizmalarından en önemlisi olan değerler, toplumsal bütünlüğün ayrılmaz unsurlarındandır. Bireyin hayatında hemen her şey bu değerlere göre algılanır ve yaşamın anlamı bu şekilde öğrenilir. Bu durumda değerler sisteminin genç kuşağa nerede verileceği sorusu akla gelmektedir. Öncelikle ilk ve en etkili yer olarak akla okul gelebilir. Ancak dünya çapında yapılan bazı karşılaştırmalı çalışmalarda “ev ve aile” ilk tercih olarak ortaya çıkmıştır. Bu alanda yapılan pek çok araştırma, çocuklarda değerlere ilişkin tutumların oluşmasında ilk faktör olarak ailenin, daha sonra bireysel düşüncenin ve son olarak da okulun rol oynadığını ortaya koymaktadır. İşte bu yüzden, günümüz eğitimcileri, ailenin önemine dikkat çekerek, geleceğin eğitiminin aile temelli olması gerektiğini ileri sürmektedir.

 

OKUL AİLE BİRLİKLERİNE GÖREV DÜŞÜYOR

Diğer taraftan değer eğitimi sadece okullarda verilir ise öğrenciler evde ve okulda karşılaştıkları değerler arasında seçim yapmak zorunda kalacaklardır. Bu tür bir sorunla karşılaşmamak için, okul aile birliklerine büyük görev düşmektedir. Amaçları sadece okulun maddi ihtiyaçlarını gidermek olarak düşünülen ya da uygulamaları itibariyle öyle görünen okul-aile birliklerinde, okullarda öğrencilere kazandırılmak istenilen değerler velilere anlatılmalıdır. Hatta değer eğitimi sürecine seminerler, konferanslar gibi eğitsel faaliyetlerle ailelerin de katılmaları sağlanmalıdır” şeklinde konuştu. 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
mobesko okşin beçet çolak Ford Medicalpark Yuvacık su Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu