24 Mart 2019 Pazar
Birol Aydın
Sibel Gönül

Borsa İstanbul Başkanı Karadağ: Ekonomimiz ciddi sınav veriyor

Borsa İstanbul Başkanı Karadağ: Ekonomimiz ciddi sınav veriyor
Ekonomi Yazdır

Haber

KSO Kasım Ayı Meclis Toplantısı’na konuk konuşmacı olarak katılım sağlayan Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Himmet Karadağ, “Gezi Olayları’na kadar sürekli yükselen bir grafik izliyorduk. Gezi ile beraber çok ciddi kırılma yaşanıyor. Türkiye ekonomisi aslında çok ciddi bir sınav veriyor” dedi

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Kasım Ayı Meclis Toplantısı, konuk konuşmacı Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Başkan vekili ve Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ’ın katılımıyla gerçekleşti. Toplantıda KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul ve meclis üyeleri yer alırken Osetya Bölgesi Ekonomi Bakan Yardımcısı Roin Kozaev, Rusya Konsolos Yardımcısı, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, Osetya Dış İşleri’nden konuşmacılar, iş adamları ve OSB başkanları konuk olarak katılım sağladı.

 

ROİN KOZAEV SUNUM YAPTI

Toplantıda öncelikle KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu kürsüye çıkarak ilimiz ve ülke ekonomisini değerlendirdi. Ardından konuk konuşmacılardan Osetya Bölgesi Ekonomi Bakan Yardımcısı Roin Kozaev, kendi ülkesini tanıtarak ülke ekonomisini içeren bir sunum gerçekleştirdi. Ardından Rusya’yı da kapsayan yatırımı değerlendirdi.

 

SIKINTILARI GÖĞÜSLEMEMİZ GEREKİYOR

Ardından kürsüye çıkan Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Başkan vekili ve Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ ise, “Türkiye Ekonomisi ve Sermaye Piyasalarındaki Dönüşüm” başlığı altında sunum yaptı. Karadağ, “Bulunduğumuz coğrafya çok problemli. Tabi nimetleri de çok olan bir coğrafya. Bu dönem biz biraz zayıf kaldık. Canlanan İpek Yolu havzasıyla beraber önümüzdeki dönemde en canlı ticaret sanayi merkezlerinden birisi olacağız. Sıkıntıları da göğüslememiz gerekiyor. Biz siyasi olayları borsada hem olayları izlemek hem de endeks değerlerini yakından takip ediyoruz. Bizim endeks çok daha sağlıklı” dedi.

 

GEZİ’YE KADAR SÜREKLİ YÜKSELİYORDUK

Devamında siyasi olayların endekse yansımasını değerlendiren Karadağ, “Referandum veya temel siyasi kırılma dönemlerinde endekse bakıyorum. Gezi Olayları’na kadar biz sürekli yükselen bir grafik izliyorduk. Sanayi yerine ticareti kollayan bankacılık sektörümüz oluştu. Gezi olaylarıyla beraber çok ciddi kırılma yaşanıyor. Gezi’nin siyasi tarafına gireceğimizi zannediyorlar ama biz o tarafında değiliz. Biz faizlerde TL’de 5’in altını konuşuyorduk. Endekste de 90 bin bandı, dolar bazında da 40 bin dolaylarına denk geliyor. Faiz duble yapıyor. Türkiye ekonomisi aslında çok ciddi bir sınav veriyor. Bu sıkıntılı dönem referanduma kadar sürüyor. Referandum sonrası yabancı ilgisi yoğun bir şekilde devam ediyor” şeklinde açıklamalarda bulundu.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi