17 Haziran 2019 Pazartesi

“2008’den beri en yüksek enflasyon”

“2008’den beri en yüksek enflasyon”
Ekonomi Yazdır

Haber

Kocaeli Sanayi Odası Kasım Ayı Meclis Toplantısı’nda ilimiz ekonomisindeki hareketleri değerlendiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “2008 yılından bu yana en yüksek enflasyonu gördük. Ekim ayı enflasyonunu yukarıya çeken en büyük etken dolardaki ve petrol fiyatlarındaki artış” dedi

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Kasım Ayı Meclis Toplantısı, konuk konuşmacı Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ’ın katılımıyla gerçekleşti. Toplantıda KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul ve meclis üyeleri yer alırken Osetya Bölgesi Ekonomi Bakan Yardımcısı Roin Kozaev, Rusya Konsolos Yardımcısı, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, Osetya Dış İşleri’nden konuşmacılar, iş adamları ve OSB başkanları konuk olarak katılım sağladı.

 

13 AYDIR İHRACAT KESİNTİSİZ

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından toplantının açılış konuşmasını yapan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Kocaeli Gümrüklerinden aldığımız verilere göre İlimizin İhracat ve ithalat rakamlarına bakarsak ekim ayında, ihracatı yüzde 26, ithalat ise yüzde 34 gerçekleşti. En yüksek ekim ayı ihracatını gerçekleştirdik. İlimiz ihracatında bir önceki yıla göre 13 aydır kesintisiz artış gerçekleştiriyoruz” dedi.

 

EN YÜKSEK ENFLASYON

Devamında Zeytinoğlu, “2008 yılından bu yana en yüksek enflasyonu gördük. Ekim ayı enflasyonunu yukarıya çeken en büyük etken dolardaki ve petrol fiyatlarındaki artış. Dolayısıyla bu bir talep değil, maliyet enflasyonu. Maalesef ithalata bağımlılığımız, kurun her yükselişinde firmaların bu maliyeti yansıtması, enflasyon olarak bize dönüyor. Merkez Bankası, yılsonu enflasyon hedefini yüzde 9,8 ile güncelledi. Biliyorsunuz dolar geçtiğimiz haftalarda 3,90’nı gördü ve Merkez Bankası devreye girerek döviz likiditesini artırma ve TL likiditesini azaltma kararı aldı. Bunun arkasından, konjonktürel gelişmelere göre Merkez Bankası elindeki diğer argümanları kullanabilir” açıklamalarında bulundu.  Ayrıca zeytinoğlu, işsizlik rakamını da ekledi. 13'lerde seyreden işsizlik ekim ayında 10.7'ye geriledi" dedi.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
Etçi Beyler konak_dr Davetiyem