14 Aralık 2018 Cuma
Öztekin Kaşukci

KOÜ'den Kazak ve Özbek hekimlere TAVI sertifikası

KOÜ'den Kazak ve Özbek hekimlere TAVI sertifikası
Sağlık Yazdır

Haber

Kocaeli Üniversitesi'nde Kazakistan ve Özbekistan'dan gelen Kardiyoloji hekimlerine açık ameliyatsız yöntemle aort kapak takılması (TAVI) eğitimi ve uluslar arası TAVI sertifikasyonu verildi

Kocaeli Üniversitesi Kardiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Teoman Kılıç ve ekibi tarafından Kazak ve Özbek Kardiyoloji enstitülerinden gelen hekimlere, açık ameliyatsız yöntemle aort kalp kapağı takılması (TAVI) eğitimi ve uluslararası TAVI sertifikasyonu verildi. Kazakistan'dan gelen 4 ve Özbekistan'dan gelen 2 hekimin katıldığı 1 günlük teorik ve 1 günlük gözlemsel eğitim sonrasında,  Kocaeli Üniversitesi'ne açık ameliyatsız yöntemle aort kapağı takılması işlemi için başvuran iki hastaya da Prof. Dr. Teoman Kılıç tarafından başarılı bir şekilde TAVI işlemleri uygulandı. 

 

EN ÖNEMLİ TAVI MERKEZİYİZ

KOÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Teoman Kılıç açıklamasında, 6 yıldan beri yapısal kalp hastalıklarında girişimsel kardiyolojik işlemlere yönelik araştırma ve çalışmalar başlattıklarını, son 4 yıl içinde de özellikle ciddi aort darlığı olan ve açık cerrahi için yüksek risk taşıyan kişilerde, açık ameliyatsız yöntemle aort kalp kapağı takılması (TAVI) işlemini başarıyla uyguladıklarını ve Türkiye'nin en önemli TAVI merkezlerinden biri haline geldiklerini söyledi.

 

 

EKİP ÇALIŞMASI BAŞARIYI GETİRİR

Ülkemizin önemli TAVI merkezlerinden biri olarak,  uluslar arası TAVI eğitimi ve uluslar arası TAVI sertifikasyonu veren bir merkez haline gelmenin de gurur verici olduğunu belirten Prof. Kılıç, ''Geçmişte ciddi aort darlığı olan ve ameliyata uygun olmayan hastalar ne yazık ki kaybedilirken günümüzde açık ameliyatsız olarak TAVI işlemi ile başarıyla tedavi edilmektedir. Hastalarımız işlemin ardından 3-4 gün içerisinde taburcu olmaktadır. İşlemi gerçekleştirirken uygun görüntüler alınması, özellikle uygun kapak seçimi, yerleştirilecek kapağın boyutunun belirlenmesi ekip halinde çeşitli ölçümlerle gerçekleştirilecek işlemlerdir. Ekip çalışması da başarıyı getirir" şeklinde konuştu.

 

İL DIŞINDAN 100 HASTA BAŞVURDU

Devamında Prof. Kılıç, "İşlem süresi 45 dakika ile 1.5 saat arasında değişiyor. Bugüne kadar Türkiye’nin çeşitli illerinden üniversitemize başvuran 100’e yakın hastaya müdahale ettik. İşlem sonrasında herhangi bir sorun yaşamadık ve hastalarımız başarıyla taburcu edildiler. Ciddi aort darlığı olan cerrahi için yüksek risk taşıyan hastalarımız, TAVI işlemi için kliniğimize rahatlıkla başvurabilirler" açıklamalarında bulundu.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
mobesko okşin beçet çolak Ford Medicalpark Yuvacık su Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu