18 Ekim 2018 Perşembe

Zarar karşılanmazsa köy yolunu keseriz

Zarar karşılanmazsa köy yolunu keseriz
Güncel Yazdır

Haber

İzmit Bayraktar Köyü’nün sakinleri, Kuzey Marmara Otoyolu Projesi çalışmalarından dolayı ciddi zararlarının olduğunu belirtti. Köy muhtarı Arif Akdeniz, bazı köylülerin mağduriyetleri karşılanmazsa köy yolunu kesmeyi düşündüklerini söyledi

İzmit Bayraktar Köyü'nden bir vatandaş Whatsapp İhbar Hattı'ndan bize ulaşarak Kuzey Marmara Otoyolu çalışmalarının kendilerini mağdur ettiğini iddia etti. Vatandaş, Bayraktar Köyü'nden de geçen Kuzey Marmara Otoyolu Projesi çalışmaları kapsamında dere yatağından kireç aktığını ve serada bulunan meyvelerinin zarara uğradığını iddia etti. Köy Muhtarı Arif Akdeniz ise, mağduriyetlerinin giderilmemesi durumunda köylülerin yolu keseceğini belirtti.

 

MAHSULLERİMİZDEN VERİM ALAMIYORUZ

Çalışmalardan dolayı yaşadığı mağduriyeti gazetemizle paylaşan köy sakini, "Köyümüzden geçen Otoban yolunun bize verdiği, daha doğrusu doğaya verdiği zararı görmeniz lazım. Benim büyükbaş hayvanlarım var. Dere yatağından su içiyorlar. Bitkilerimizi bu suyla suluyoruz ve çocuklarımıza yediriyoruz. Ağaçlarımız kuruyor, ektiğimiz mahsullerden verim alamıyoruz. Bu suda balıklar vardı ki düşünün şimdi çimento dere yatağına aktığı için ölüyorlar, bunu denetleyen kimse yok" şeklinde konuştu.

 

SERALARIMIZ BETONLAŞIYOR

Yazın başından beri çalışmaların devam ettiğini ifade eden köy sakini, "Dere yatağına yeni indiler. Seralarımız şimdi betonlaşıyor. Çimentodan damlalarımız tıkanıyor. Durumu azalarımıza bildirdik, ilgileneceğiz deyip geçiştiriyorlar. Köy halkının birçoğunun haberi bile yoktur. Bu kadar mı duyarsızlaştık? Yazıklar olsun" diyerek tepkisini dile getirdi.

 

ZARARI ÖDEMEDİLER

Gazetemize konuşan Bayraktar Köyü Muhtarı Arif Akdeniz ise, konu ile ilgili kendisine haberin yeni geldiğini belirterek "Şu anda sondaj makinesi çalışıyor, bu da derenin suyunu değiştiriyor. Sulama kanallarımızı kırdılar. Yalaklarımızın yanı sıra ağır tonajlı kamyonlardan köyümüzün yolları çöktü. Telefon direklerimiz devrildi, geri yaptılar. Çalışmalar bize her türlü zararı veriyor. Firma ile defalarca konuştuk. Verdikleri zararı ödeyeceklerini söylediler, ama bir gelişme yok" dedi.

 

KÖYLÜLER YOLU KESECEK

Devamında Muhtar Akdeniz, "Jandarma Komutanlığını aradım, 'Firma ile konuşacağız' dedi, aylar geçti. Köylüler yalakları yapılmazsa yolu keseceklerini söylüyorlar. Biz de kendilerinden sabretmelerini istiyoruz. Eğer o yalaklar yapılmayacaksa ben de mahkemeye başvuracağım" ifadelerini kullandı.

 

KUZEY MARMARA OTOYOLU

Ulaştırma, Denizcilik, Haberleşme Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü'nün idaresinde Yap-İşlet-Devret modeliyle yapılan Kuzey Marmara Otoyolu'nun yükleniciliğini Marmara Otoyol İnşaatı Adi Ortaklığı Ticaret İşletmesi üstleniyor. Marmara Otoyolu İnşaatı Adi Ortaklığı Ticari İşletmesi ile Kalyon – Cengiz – Limak – Kolin – RSY – PAK firmaları arasında 1 Temmuz 2016 tarihinde işin tamamının yapımı konusunda (EPC) sözleşmesi imzalanmıştı.

 

TRAFİK RAHATLAYACAK

TEM’in İzmit ve D-100 geçişlerini hafifletmesi beklenen projenin Kocaeli geçişi 83 kilometreden oluşacak. Bu proje ile kamyonlar ve diğer ağır tonajlı araçların İzmit kent merkezine girmeden transit geçeceği belirtilmişti. Körfez Geçiş Köprüsü’nün de dahil olduğu proje ile Kocaeli şehir içi trafiğinin önemli oranda rahatlaması bekleniyor. Kuzey Marmara Otoyolu Körfez Geçiş Köprüsü bağlantı yolu ile vatandaşlar artık İzmit Şehir merkezine girmeden Körfez Geçiş Köprüsü'nü kullanarak İstanbul istikametine veya İzmir istikametine gidebilecekler.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Darıca Belediyesi mobesko Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Davetiyem
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu Beykar BasiskeleSanayi konak_dr