15 Ekim 2018 Pazartesi
Global

1 milyon TL zarar etmiş

1 milyon TL zarar etmiş
Güncel Yazdır

Haber

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nca 21 Ekim'de yayınlanan “Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelik'' kararı sonrası, cam filmi tartışması gündeme oturdu. Sanayi’de Cam Filmi Dünyası adlı dükkanın sahibi Erkan Kaymaz 1 milyon TL zararı olduğunu söyledi

Esnafların bir kısmı cam filmi sökme işleminde yoğunluk yaşadıklarını belirtirken, bazıları ise cam filmi söktürmeye pek kimsenin dükkanlarına gelmediği söylüyorlar. Esnaflar ve vatandaşlar genel olarak cam filmi yasağından rahatsız olduklarını dile getiriyorlar. İzmit genelinde yaklaşık 20-25 tane cam filmi takma – sökme işlemi yapan esnaf bulunuyor. Sanayi de bulunan esnaflarla görüşerek konu hakkındaki fikirlerini aldık. Esnaf işlerinin kötü olduğunu, zarar ettiklerini ve bu durumun bir an önce çözüme kavuşturulması gerektiğini ifade ediyor.

 

43-R İBARESİ

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nca 21 Ekim'de yayınlanan “Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelik'' sonrası, cam filmi tartışması gündeme oturdu. Yönetmelik ile fabrika çıkışlı olanlar dahil tüm araçlarda ön cam ile ön sağ ve sol kapı camlarındaki film yasağı, eskisi gibi korundu.  Ön cam ile şoför tarafındaki sağ ve sol camlar renksiz olacak. Arka  üç camda ise 43-R  ibaresi varsa ceza  yazılmayacak. Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Uygulama yanlış, düzeltilsin” dedi. Hafif dereceli renkli cama izin verilmesi de gündemde.

 

KOCAELİ’DE 300 BİN ARAÇ

Polis ekipleri trafiğe kayıtlı 21 milyon 362 bin 512 aracı  takibe devam ediyor. Sürücülere 206 TL ceza yazılırken, bir hafta içinde cam filmi sökülmezse, araç parka çekiliyor. 206 TL cezayı 15 gün içinde peşin ödeyene de yüzde 25 indirim yapılıyor. Böylelikle ceza peşin ödemede 154 liraya kadar düşüyor. Ayrıca araç sahiplerine 20 ceza puanı da uygulanıyor. İlimizde yaklaşık 300 bin araçta cam filmi olduğu söyleniyor.  Camında filmin fabrika çıkışlı olduğunu gösteren 43-R ibaresi olan ise cezadan kurtuluyor. Yurt genelinde birçok vatandaş, araçlarındaki cam filmlerinin ‘ihtiyaç’ olduğunu savunarak, Kamu Denetçiliği Kurumu’na (Ombudsman) başvurdu.

 

ZARARIM 1 MİLYON TL

Erkan Kaymaz (43) 17 yıldır cam filmi işi yaptığını ve geçtiğimiz Ramazan ayında dükkanına 40 bin lira masraf yaptığını belirterek, “Maalesef işlerimiz bitme noktasında. Bu yasağın ardından nereden baksan benim 1 Milyon TL zararım var. 7 tane sigortalı personelim var. Hiç iş yok. Cam söktürme işlemi için de bu aralar pek gelen yok açıkçası. Bu durumun bir an önce giderilmesi gerekiyor. Hem esnaf hem de vatandaşın mağduriyeti söz konusu” değerlendirmesinde bulundu.

 

“VATANDAŞLAR SÖKMEYE ÇALIŞMASIN”

Zynex Auto Klub’tan Güray Kılıç isimli esnaf ise cezaların indirilmeye çalışıldığını ifade ederek, “Bize cam söktürmeye gelen çok yok bu aralar. Vatandaş sökme işlemini kendi evinin önünde yapmaya çalışıyor. Aslında o kadar basit bir işlem değil. Sökmeyi deneyen vatandaşlar kendi mallarına zarar verebilirler” diye konuştu.

 

“YAZIK GÜNAH”

İstanbul’da ikamet ettiğini belirten Akın Sayın (74) adlı vatandaş, “Aracımda bulunan cam filmini söktürmeye geldim. Söktürüyoruz ama sanki yılbaşında yine serbest bırakacaklar gibi. Zaten rezillik. Yazık günahtır bu işlemler için verilen paraya. Sökerken ayrı masraf, takarken ayrı masraf. Amaç ne burada anlamış değilim. Şimdi mi akıllları başlarına geldi. Bu yanlışın düzeltilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı. Demkor Oto Koruma Sistemleri’nin çalışanı ise sabah saatlerinden öğlen 14.00 civarına kadar en az 10 aracın cam filmini söktürmek için geldiğini belirtti.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Darıca Belediyesi mobesko Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Davetiyem
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu Beykar BasiskeleSanayi konak_dr