15 Ekim 2018 Pazartesi

Çeker: SEKA’da adam kayırma örneği

Çeker: SEKA’da adam kayırma örneği
Güncel Yazdır

Haber

Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker kamu hastanelerinde usulsüz ve keyfi uygulamaların devam ettiğini vurgulayarak, Bu durumun bir örneğinin de yine İzmit SEKA Devlet Hastanesi’nde yaşandığını belirtti

Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker sendika binasında düzenlediği basın açıklamasıyla kamu hastanelerinde usulsüz ve keyfi uygulamalar olduğuna dikkat çekti. Çeker açıklamasında kamu hizmetinin etkin ve verimli olması için temel şartlardan birisinin de kamu çalışanlarının kendi mesleki becerilerinde, kendi kadrolarında çalıştırılması ve adaletin mutlak sağlanması ile ilgili olduğunu belirterek, “Aksi takdirde birilerinin adamı olduğu için kanun ve yönetmelikler yok sayılarak kişiye göre işlem tesis edilirse o işyerlerinde ne huzur kalır, nede kamuya olan güven” ifadelerini kullandı. Çeker sözlerinin devamında, bunları korumanın idarecinin temel görevi olduğunu, aksi takdirde çalışanın kamu idaresine olan güveninin sarsılması telafisi mümkün olmayan sonuçlar ortaya çıkaracağını dile getirdi. Çeker sözlerini, “Sendika olarak kamuda ehliyet, liyakat ve adalete çok sık vurgu yapıyoruz. Ama ne yazık ki Kamuda bazı usulsüz uygulamaları görünce, daha kat edilmesi gereken çok yol olduğuna ve bazı kendini bilmez devlet terbiyesinden nasibini almamış sözde amirlerce ısrarla kamu hayatındaki huzurun kaçırılması, çalışma barışının bozulması için gayret sarf edildiğine şahit oluyoruz” dedi.

 

“36 LABORATUVAR TEKNİSYENİ”

Bu tür olaylardan biriside ne yazık ki İzmit SEKA Devlet Hastanesinde yaşanmıştır diyerek sözlerine devam eden Çeker, 7 Ağustos tarihinde Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan Personel Dağılım Cetveline “PDC” göre hastanede 36 Laboratuvar Teknisyeninin görev yapması gerektiğini dile getirdi. PDC’ye göre doluluk oranı yakalanmış olup 36 laboratuvar teknisyeninin hastanede görev yaptığının altını çizen Çeker, “Buraya kadar her şey normal olup bundan sonra yaşanan olay ibret vericidir” diye konuştu. Vicdan sahibi olan hiçbir insanın kabul etmeyeceği usulsüz uygulama ile bir kamu çalışanının mağdur edilmekte, torpilli bir kamu çalışanının ise ödüllendirildiğini sözlerine ekleyen Çeker, “İzmit SEKA Devlet hastanesinde Laboratuvar Teknisyeni olarak görev yapan G.B. isteği dışında “resen” Dilovası Devlet hastanesine geçici görevle görevlendirilmiştir. G.B’ den boşalan yere ise Verem Savaş Dispanserinden aynı unvana sahip Y.A. isimli başka bir laboratuvar teknisyeni geçici görevle İzmit SEKA Devlet hastanesine görevlendirilmiştir” şeklinde konuştu.

 

TORPİLLİ BİRİNE YER AÇMAK İÇİN

Yapılan bu usulsüz görevlendirme birçok kuşkuyu da beraberinde getirmiştir diyen Çeker, Dilovası Devlet Hastanesinde gerçekten personel ihtiyacı varsa Verem Savaş Dispanserindeki personelin neden söz konusu hastaneye görevlendirildiği sorusunu sorarak, “SEKA Devlet hastanesindeki laboratuvar teknisyenini gönderip yerine görevlendirme yapılması bir hülle ve torpilin açık yüzünü ortaya koymaktadır” açıklamasında bulundu. Ayrıca, Verem Savaş Dispanserinden geçici olarak görevlendirilen personelin, hastanede çalışma tecrübesi olmamasına rağmen hastanenin en yoğun birimi olan acil servis laboratuvarında görevlendirildiğini sözlerine ekleyen Çeker, söz konusu görevlendirme ile hizmetin gereklerinin dikkate alınmadığını, adama göre iş kabilinden keyfi uygulamanın ve adam kayırmanın örneğinin sergilendiğini dile getirdi. Çeker devamında, “İzmit SEKA Devlet Hastanesinden gönderilen Laboratuvar Teknisyeni hizmet gerekliliğinden değil, torpilli birine yer açmak için keyfiyetten gönderildiği kabak gibi ortaya çıkmıştır” ifadelerini kullandı.

 

İKİ ÇALIŞAN’DA AYNI SENDİKANIN ÜYESİ

“Burada açıkça bir adam kayırmak için mevzuat kullanılmıştır” diyerek sözlerini sürdüren Çeker, bu durumun kamuya olan güveni sarsıcı bir iş olduğunu, bu tip işlerin personel üzerinde baskı oluşturacağını ve çalışma hayatını olumsuz etkileyeceğini vurguladı. “Bu tür uygulamalardan vazgeçilmelidir.  Bu konuda en kısa sürede hukuki girişimleri başlatıp ilgili yerlere gerekli şikayetlerde bulunacağız” sözlerini kullanan Çeker, “Orman Kanunu uygulamaya pek hevesli olan bu idarecilere açıkça söylüyoruz. Hastaneler, kamu kurumları özel iş yerleriniz değildir” dedi. Çeker ayrıca İzmit SEKA Devlet Hastanesinden gönderilen Laboratuvar Teknisyeninin de, yerine getirilen kişinin de yetkili sendika Sağlık Sen üyesi olduklarına dikkat çekti.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Darıca Belediyesi mobesko Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Davetiyem
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu Beykar BasiskeleSanayi konak_dr