16 Ekim 2018 Salı

"Sehven alınmış bir karar"

Sehven alınmış bir karar
Siyaset Yazdır

Haber

15 Ekim 2017 tarihinde gerçekleştirilen ve Yüksek Seçim Kurulu tarafından iptal edilen il kongresine ilişkin BBP Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Haşim Yanar açıklamalarda bulundu

Yanar açıklamasında, "15.10.2017 tarihinde gerçekleştirilmiş olan Partimiz Kocaeli İl Kongresi ile ilgili yapılan şikayet neticesinde Yüksek Seçim Kurulu tarafından; Hem parti tüzüğümüzün 28. Maddesi, hemde Siyasi Partiler Kanunun ilgili maddesi uyarınca, adı geçen İlin teşkilatlanmış sayılabilmesi için, İlçelerin en az üçte birinde kurulmuş olması gerektiği ve Kocaeli İlçe Teşkilatları açısından bu sayıya ulaşılamadığının görüldüğü gerekçesi ile İl Seçim Kurulunun bilgisi ve muvafakatı ile yapılmış olduğu halde İl Kongresinin İptaline karar verilmiştir.Burada bahsi geçen gerekçe, bir İl Teşkilatının Kongreye gidebilmesi açısından engel teşkil etmemekle birlikte, esasen hem parti kayıtlarımız açısından,hem İl Dernekler Müdürlüğü Kayıtları açısından konu değerlendirildiğinde toplam 12 İlçesi bulunan Kocaeli İlinde Büyük Birlik Partisinin 10 ilçede kurulu olduğu görülecektir.

 

YANAR MADDE MADDE AÇIKLADI 

1.)Bir İlde Kongre yapılabilmesi açısından ilçelerin en az üçte birinde teşkilat kurulmuş olması orunluluğu yoktur.Bu zorunluluk sadece bir siyasi partinin seçimlere katılabilmesi için aranan teşkilatlanma barajını ifade etmektedir. 

2.)Bir İlde sayısı ne kadar çok olsada sadece bir ilçede kongre yapmış olmak dahi İl Kongresi İçin yeter şartı oluşturmaktadır. 

3.)İl Kongresi yapılabilmesi için teşkilat barajı şartı olmasa dahi Kocaeli İl Kongresinin , 10 ayrı ilçesinde teşkilatlanmanın sağladığından mevcut gerekçe üzerinden iptal edilmesi mümkün değildir. 

Bu itibarla;Sehven alımış olan bu kararın yeniden gözden geçirilerek düzeltilmesini teminen gerekli başvurular yapılmış olup sonuç en kısa sürede kamuoyu ile paylaşılacaktır.Bu Kongre İptali Üzerinden teşkilatlarımızı yıpratmaya kalkışmak kabul edilebilir bir durum değildir.Kaldı ki Kongre İptalleri Diğer Siyasi Partilerede bakıldığında sıkça karşılaşılan bir durumdur ve gerektiğinde yenilenmesi mümkündür.Özellikle "Sosyal Medya da" bu husus üzerinden muhataplarına ölçüsüz ifadeler kullanan arkadaşlara, karar düzeltildikten sonra utanacakları ifadeler den kaçınmaları gerektiğini tavsiye ediyor, tüm dava arkadaşlarımızı saygıyla selamlıyoruz" ifadelerine yer verdi.

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Darıca Belediyesi mobesko Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Davetiyem
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu Beykar BasiskeleSanayi konak_dr