18 Ekim 2018 Perşembe

İstanbul, Kocaeli Metro entegrasyonunda ilk adım

İstanbul, Kocaeli Metro entegrasyonunda ilk adım
Güncel Yazdır

Haber

Darıca, Gebze ve OSB’ler arasında 2018 yılında temeli atılacak Gebze Metro Projesinin çalışmalarını hızlı bir şekilde sürdüren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi adına Genel Sekreter İlhan Bayram, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hayri Baraçlı ile metro hattının entegrasyonu için görüştü.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yapımını gerçekleştirdiği Sabiha Gökçen Metro Projesinin Gebze OSB’lere, Tuzla Metrosunun da, Gebze Merkez ile bütünleştirilmesi konusunu Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, meslektaşı Hayri Baraçlı’ya iletti. İki Genel Sekreter, bu önemli projelerin ulaşım planları üzerinde çalışma kararı aldı. Sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen görüşmede İstanbul ve Kocaeli’nin ulaşım sistemlerinin birbiriyle birleşmesinin vatandaşın yaşamına büyük bir kolaylık sağlayacağı ifade edildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi hizmet binasında gerçekleşen görüşmede, Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Altay’da yer aldı.

 

“GÜÇLÜ TÜRKİYE VE KOCAELİ”

İstanbul Metrosunun Kocaeli’ye gelmesiyle birlikte ulaşımda büyük bir talebi karşılaşacağını ifade eden Genel Sekreter İlhan Bayram, “Amacımız hemşehrilerimizin taleplerine ve ihtiyaçlarına yönelik adımlar atmak. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu, Gebze Metrosu’yla birlikte bu projeye de çok önem veriyor. Bu önemli projelerin hayata geçirilmesiyle vatandaşlarımız, İstanbul’a daha hızlı ve kontrollü ulaşım sağlayacak. Tarihi çok eskilere dayanan iki metropol şehir bu projeler sayesinde daha da yakınlaşacak. ”dedi.

 

“ULAŞIMDA DEV HAMLE”

Marmaray Hattı’nın Gebze ile birleşmesi ile oluşacak diğer bir güzergah ile Kocaeli-İstanbul arası entegrasyonun sağlanacağını da ifade eden Genel Sekreter İlhan Bayram, “Raylı sistemlerde çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor. Projelendirdiğimiz ve 2018 yılında temellerini atacağımız Darıca, Gebze ve OSB’ler metrosunu İstanbul’la bütünleştirerek ulaşımda dev bir hamle yapmış olacağız” dedi. Ulaştırma Bakanlığı tarafından Halkalı - Gebze  Marmaray Yüzeysel Metrosu’nun Gebze'den Halkalı'ya bağlanacak hattının alt yapı çalışmaları tamamlandı. Bu Projenin de önümüzdeki yıllarda

hayata geçirilmesi bekleniyor.

 

DARICA’DAN BAŞLAYACAK

Darıca sahilden başlayacak olan Kocaeli metrosuyla İstanbul'a entegre olmak hedefleniyor. Bu hatın 15.6 kilometre, gidiş – dönüş toplam 32 kilometre olması planlanıyor.Hatta 12 istasyon olacak. Darıca, Gebze ve OSB'ler arasında ulaşım 19 dakikada sağlanacak.Tahmini bütçe 2.5 Milyar TL olarak hesaplanan Kocaeli Metrosu, Büyükşehir bütçesiyle yapılacak. Proje toplam 4 buçuk 5 yıla tamamlanacak. 2018 Ocak ayında ihalenin yapılarak, mayıs ya da haziran ayında temel atılması bekleniyor. 

eski

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Darıca Belediyesi mobesko Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Davetiyem
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu Beykar BasiskeleSanayi konak_dr