18 Ekim 2018 Perşembe

Sarıbay Karaosmanoğlu'na yüklendi

Sarıbay Karaosmanoğlu'na yüklendi
Siyaset Yazdır

Haber

Büyükşehir Belediyesi’nin imar projeleri üzerinden Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na yüklenen CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, “İbrahim bey sabah yaptığı yürüyüşlerle denize yaptırdığı dolgu alanlarına bir baksın. Bir sabah da kalksın Derince Limanı’nda yürüsün” dedi

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri ile birlikte Büyükşehir Belediyesi’nin imar projeleri ile ilgili basın açıklamasında bulundu. İl binasında düzenlenen açıklamaya İl Başkanı Cengiz Sarıbay’ın yanı sıra İl Başkan Yardımcısı Naim Keskin, Meclis Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir, Meclis Üyesi Orhan Tanış katılım sağladı.

 

HER FIRSATTA ELEŞTİRİLİYORUZ

Toplantıda ilk konuşan Meclis Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir, “Özellikle kentin genel konularından her mecliste imar konularıyla ilgili sık sık gündem maddeleri gelmekte. Henüz Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin tam olarak sağlıklı bir imar plan çalışması söz konusu değildir. Her seferinde üç beş ay önceki bir plan tadilatında sürekli bir plan değişikliği yapmaktalar. Kentsel dönüşümle alakalı Kocaeli halkını bilgilendirmek istiyoruz, her fırsatta mecliste bunları söylüyoruz, fakat AKP’li arkadaşlardan eleştiri alıyoruz” dedi.

 

VATANDAŞLARI MAĞDUR EDİYOR

Ardından Meclis Üyesi Orhan Tanış ise, kentsel dönüşümle alakalı açıklamalarda bulundu. Açıklamasında Tanış, “Ekim ayı meclisinde kentsel dönüşüm ve riskli alan ilanları ile ilgili sorunlara değindik. Gebze ve Çayırova’da bu konuda konuşmak şu anda yararlı olacaktır. İzmit, Gebze ve Çayırova’da yapılan kentsel dönüşüm toplantıları halktan tepki çekti. Kentsel dönüşümde başarıya ulaşmış projeler çok az sayıda. Büyük heyecanla başlıyorlar ama sonuç alamıyorlar. Batı dünyası 3’ünü nesil kentsel dönüşümü gerçekleştirdi.  Kentsel Dönüşüm için gerekli aşamaların hiçbirinde vatandaşların önerisi alınmıyor. Vatandaş itiraz ederse yapılan uygulama da itiraz eden vatandaşları mağdur ediyor. Mecliste en son yapılması gereken riskli alan ilanını en başta yapıyorlar.

 

BU KADAR İTİRAZ VARSA VATANDAŞI DİNLEMELİLER

Devamında Tanış, “Öncelikle vatandaşlarla mutabakat sağlanmalı. Kentsel Dönüşümün gerçekleşme oranı sadece yüklenici firmanın kazancı olmamalı biz bunları söylerken kendi başarısızlıklarını itiraz eden halka yüklüyorlar. Halk kendi yararına olan bir projeye karşı çıkmaz. Yönetenler bu kadar itiraz varsa halkın sesini dinlemelidir.  Yeni Yönetmelik taslağında ise bakanlık sürdürülebilirlik adın altında yeni bir taslak hazırladı. Riskli ilan etmeden önce fizibilite raporunu ön şart olarak koymuştur. Teknik ve istatiksel veriler eskiden yeterli iken şu anda vatandaşın görüşünü ön plana çıkaran bir tasarı var. Bakanlığın söylediği ile bizim söylediklerimiz uyuşmaktadır” ifadelerini kullandı.

 

METAL DEĞİL BETON YORGUNLARI

Tanış, “Sosyal Belediyelerin uyguladığı projeler ışığında, bizim kentsel dönüşüm şartlarımız şu şekilde; vatandaşın katılımı ve rızası ön planda olmalı kiracılarda bu sürece katılmalı, kentsel dönüşüm nedenleri ortaya konulmalı, yerinde ve ranta kapalı dönüşüm, mülk sahipleri sosyal yaşam alanlarından soyutlanamamalıdır, sosyal kalkınmayı gözeten topyekün dönüşüm,  merkezi ve yerel eksenli bir dönüşüm olmalıdır. Bakanlığın belirlediği yeni tasarıda kentsel dönüşümü yeşil müteahhitler gerçekleştirecektir. Kentsel dönüşümü başaramayan AKP’li belediyeler, park, okul gibi alanları sanayi alanlarına dönüştürerek satmaktadırlar. Körfez, Gebze, Çayırova, Kartepe her yer satıyor.  AKP’li belediyeler metal yorgunu değil, beton yorgunudur ve Kocaeli halkı beton yorgunu yöneticileri emekli edecektir” sözlerini kullandı.

 

KARAOSMANOĞLU’NA YÜKLENDİ

Ardından İl Başkanı Cengiz Sarıbay ise, “Engin sözünün başında çok güzel bir şey söyledi. Solcular her şeye karşı diye bir algı yaratıyorlar. Biz her şeye karşı değiliz. Eğer siz kentsel dönüşümü rantsal dönüşüm yapmak isterseniz bunları çok rahat kapalı kapılar ardında yapabilirler” şeklinde konuştu. Devamında limanla ilgili Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na yüklenen Sarıbay, “İbrahim bey sabah yaptığı yürüyüşlerle denize yaptırdığı dolgu alanlarına bir baksın. Bir sabah da kalksın Derince Limanı’nda yürüsün. Körfez’in bir ucuyla diğer ucu birbiriyle birleşti. Karaosmanoğlu ‘Bir daha limana izin vermem’ diye manşetlere çıktı daha sonrasında her yeri limanlara açtı” dedi.

 

MERKEZİ HÜKÜMETLE BİLE TERS DÜŞÜYORLAR

Son olarak söz alan Engin Taşdemir, “Kentin bir sorunu ile ilgili mecliste bunu dile getiriyoruz. Sonra basınla paylaşıyoruz. Sonra elimizden geldiğince yargıya taşıyoruz. Toplumsal dinamiği örgütlemek açısından çalışmalar da yapılıyor. Yarın öbür gün imarla ilgili yolsuzluklar incelendiğinde hepsi hesap verecektir. Sürekli dikey yapılaşmayı savunuyorlar. Sayın Cumhurbaşkanı da yatay yapılaşmayı savunuyor biz de. Merkezi hükümetle bile ters düşüyorlar” ifadelerine yer verdi.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Darıca Belediyesi mobesko Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Davetiyem
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu Beykar BasiskeleSanayi konak_dr