14 Aralık 2018 Cuma
Öztekin Kaşukci

‘Bir şehre nasıl ihanet edilir?’ zirvesi yapsınlar

‘Bir şehre nasıl ihanet edilir?’ zirvesi yapsınlar
Güncel Yazdır

SP İl Başkanı Nurettin Çelik, “Gerçekten şehrin ve şehirde yaşayan halkın gerçek sorunlarıyla ilgilenmek istiyorlarsa ‘Bir şehre nasıl ihanet edilir?’ zirvesi düzenlesinler” dedi

Saadet Partisi İl Başkanı Nurettin Çelik, haftalık olağan toplantısında ülke ve kent gündemi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Açıklamasında Çelik, şehirde uygulanan yanlış imar planlarını eleştirdi. Çelik, yerel yöneticilere de Kartepe Zirvesi’ne gönderme yaparak bir tavsiyede bulundu. 

 

İHANET İTİRAFLARIYLA ÇALKALANIYOR

İl Başkanı Çelik, öncelikle sabah saatlerinde Şemdinli’de 8 askerin şehit edilmesi üzerine ailelerine sabır ve ülkemize baş sağlığı dileyerek başladığı konuşmasında “Türkiye son günlerde peş peşe yapılan ihanet itiraflarıyla adeta çalkalanmaktadır. Cumhurbaşkanı, İstanbul için yaptığı ‘ihanet’ açıklamasından sonra bu ifşaatı başlatmış, ondan güç alan İçişleri Bakanı benzer ifadeleri memleketi Trabzon için kullanarak şehrin doğasına zarar verdiklerini itiraf etmiştir. Çevre ve Şehircilik Bakanı da bu kampanyaya katılmış ve tüm Türkiye’yi kastederek ‘Şehirlerimizin canına okumuşuz’ demeci ile ihanet yelpazesini daha da genişletmiştir.  Artık kendilerinin de gizleyemediği gibi AK Parti belediyeciliğinin şehir ve imar anlayışı bütün vahameti ile gün yüzüne çıkmış ve en yetkili ağızlar tarafından bir ‘ihanet’ numunesi olarak çarşaf çarşaf sergilenmiştir” dedi.

 

‘BU ŞEHRE NASIL İHANET EDİLİR?’ ZİRVESİ

İhanetlerden Kocaeli’nin de nasibini aldığını ifade eden Çelik, “Yöneticilere önerimiz; Kocaeli'de prestij çalışmalar bahanesiyle ihanetlerini gizlemeye çalışmasınlar. Gerçekten şehrin ve şehirde yaşayan halkın gerçek sorunlarıyla ilgilenmek istiyorlarsa ‘Bir şehre nasıl ihanet edilir?’ zirvesi düzenlesinler. Böyle bir zirve için Kocaeli’mizin bütün tepelerini uygun hale getirdiklerini tüm şehir halkı biliyor. Zirve için uygun bulduğumuz bu tepelerin her birinin ayrı ayrı problemleri vardır. Bağçeşme, Umuttepe, Erenler-Cedit, Tavşantepe, Bayındırlık ve Gündoğdu’da muazzam bir nüfus yoğunluğu bulunmasına rağmen kuzey-güney ulaşım aksındaki problemler çözülmemiştir. Çok sağlıksız ve çok emniyetsiz güzergahlardan toplu taşıma yapılmakta ve insanlarımız ciddi sıkıntılar yaşamaktadır” şeklinde konuştu.

 

İMAR UYGULAMALARINDA ÇİFTE STANDART VAR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı 12 ilçe belediyesinin her birinde farklı imar uygulamalarının vatandaşları ciddi manada mağdur ettiğini belirten Çelik, “Bu konuda ilçe belediyeleri ve büyükşehir belediyesi eliyle tam bir çifte standart ve adaletsizlik tatbik edilmektedir. Mesela; Çayırova’da bu hafta yapılan meclis toplantısı vatandaşa verilen sözlerin yerine getirilmemesinden dolayı vatandaşın meclisi basması sonucu meclis ertelenmiştir ve yine de aynı fiziki koşullara, aynı cinse ve aynı büyüklüğe sahip binalar on iki ilçenin tamamında farklı harç politikasına tâbi tutulmaktadır” ifadelerine yer verdi.

 

ŞEHİR ESTETİĞİ DİYE BİR ŞEY GÖREMEZSİNİZ

Kent Konut’un sosyal konut üretmek için kurulduğu ancak lüks konut üretmekte ve fahiş fiyatlara konut satarak rant ekonomisini kamçıladığını dile getiren Çelik, “En önemlisi, Kocaeli'nin uzun vadeli imar planı var mıdır? Veya imar uygulaması olacak da bu bölgelerde yandaşlara önceden yer mi toplanıyor. Yanlış imar planları neticesinde on beş yılda gelinen nokta, sokaklarda arabaların yerli yersiz park edildiği, yayalar için düşünülüp tasarlanan kaldırımların otoparklara dönüştüğü bir sorunlar yumağı şehir ortadadır. Şehrin Yöneticileri İzmit’in tepelerine baktığında mevcut yapılaşmalardan utanmıyor mu? Kentsel dönüşüm adı altında yeni binaların kimisi 4 kat kimisi kot farkından 6-8 kat inşa edilmekte. Allah aşkına şehre deniz tarafından bir bakın, şehir estetiği diye bir şey göremezsiniz” diye konuştu.

 

TİCARİ HAYAT İZMİT-GEBZE HATTINA SIKIŞTIRILDI

Bir diğer meselenin de İzmit ve Gebze ilçelerine hapsedilen ticari hayat olduğunu vurgulayan Çelik, “Mevcut yönetimin, Kocaeli'deki ticari hayatın on iki ilçeye yayılmasıyla ve ilçelerin kalkındırılması ile alakalı, yerli-yersiz hiç bir proje ve girişimi bulunmamaktadır. Bu tutum bir ‘metropol’ olarak pazarlanan Kocaeli'de hâlâ taşra havasının etkili olduğunu gizleyememektedir. Kocaeli’yi yönetemeyenlerin inşaat ve imar uygulamaları sebebiyle; şehre yaptıkları ihanetin zirvesini Saadet Partisi olarak istiyoruz ki zarardan bir an evvel dönülsün” şeklinde konuştu.

 

BEN HER PARTİNİN GELMESİNİ İSTERİM

Açıklamasını sonlandıran Çelik, basın mensuplarının sorusu üzerine İYİ Parti’yi de değerlendirirken, “Türk siyasi partilerine bir parti daha eklenmiş oldu. İnşallah ülkemiz için hayırlı olur. Önümüzdeki süreçte il başkanlarının kendi içerisindeki değerlendirmelerinden sonra kararımızı açıklarız. Arkamıza Türk bayrağı koyduktan sonra, bu bayrak altında hizmet ettikten sonra ben her partinin gelmesini isterim” dedi.

 

 KARTEPE ZİRVESİ İLE İLGİLİ KONUŞTU

Ardından ‘Zırva’ diye nitelendirerek tepkileri üzerine çektiği Kartepe Zirvesi’ne yönelik açıklamalarda bulunan Çelik, “Türkiye’de zirve yapılacak tepeleri saydım. Kocaeli bir defa Marmara’nın incisi. 11 tanesinin deniz ile bağı var. Kartepe’nin de ayrı bir güzelliği var. Ancak biz bu marka kentten ayrıca istifade edebiliyor muyuz? Biz bunları ifade ettiğimizde arkadaşlarımız görüşlerini ortaya koyuyorlar Zirve ile alakalı. Birincisi biz darbe bize pahalıya mal oldu, ekonomik olarak mal olmasın; zirve daha çok milletle yapılsın dedik. Tabi ki bu kentin marka olmasını diliyoruz. Ancak bu politikalarla yapılacağına ihtimal vermiyoruz. Üretime dönük olmayan bütün çalışmalar israftır” şeklinde yanıt verdi.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
mobesko okşin beçet çolak Ford Medicalpark Yuvacık su Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu