23 Ekim 2018 Salı

Yağmur suları kontrol altında

Yağmur suları kontrol altında
Güncel Yazdır

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, küresel ısınma ile birlikte ülkemizde ve Kocaeli’nde son yıllarda yaşanan sağanak yağışlara karşı yağmursuyu hattı ve terfi merkezi yatırımları ile temizlik çalışmalarını sürdürüyor

Yapılan yatırım çalışmaları ile Kocaeli’nde yağmursuyu hattı uzunluğu 505 km’ye çıkartıldı.

 

438 KM YENİ YAĞMURSUYU HATTI

Sağanak yağışlar son yıllarda başta İzmit ve Kartepe ilçeleri olmak üzere bazı bölgelerde yoğun bir şekilde etkili oluyor. Ana görevi içmesuyu ve kanalizasyon işleri olan İSU Genel Müdürlüğü, yüzey sularının tehlike oluşturmaması için 2004 yılından bu yana il genelinde yağmursuyu hattı ve terfi merkezi ile dere ıslahı yatırımları gerçekleştiriyor. Yatırım programı kapsamında son 13 yılda il genelinde 438 km uzunluğunda yağmursuyu hattı yapıldı. Yapılan yatırımlarla büyük oranda su baskınlarının önüne geçildi.

 

12 YENİ YAĞMURSUYU TERFİ MERKEZİ

İSU, yağmur suyu kollektör hatları ile topladığı yüzey sularını uzaklaştırmak için İzmit’te 9, Derince, Başiskele ve Kartepe’de 1’er tane olmak üzere toplam 12 adet yağmursuyu terfi merkezi inşa etti. İzmit ilçesinde Bulvar, Alemdar, Yahya Kaptan, Sanayi mahallesi gibi bölgelerde yer alan yağmursuyu terfi merkezlerinde her biri 2 m3/sn kapasiteli devasa kapasiteli pompalar bulunuyor. Ani yağışlarda yağmursuları pompalar ile İzmit Körfezi’ne ulaştırılarak baskınlarının önüne geçiliyor. İzmit Alemdar Yağmursuyu Terfi Merkezi 17 milyon lira bedel ile yakın zamanda inşaatı tamamlanarak işletmeye alındı. İzmit Yahya Kaptan ve Sanayi Mahallesi’nde yer alan terfi merkezlerinin kapasitelerini büyütme çalışmaları yakın zamanda tamamlanıyor. Ayrıca Dilovası ilçesinde yeni yağmursuyu terfi merkezinin inşaatı sürüyor.

 

75 KM DERE ISLAHI YAPILDI

Yağmursularının aktığı derelerin düzenli akışını sağlamak için de dere ıslahları gerçekleştirildi. 2004 yılından bu yana il genelinde onlarca dere de toplam 75 km uzunluğunda ıslah çalışması yapıldı. Dereleri atık sulardan arındıran İSU, yaptığı ıslah çalışmaları ile derelerin insan ve çevre için tehdit oluşturmasının önüne geçti. Islah edilen Kandıra Namazgah deresinde olduğu gibi yapılan çevre düzenlemeleri ile dereler cazibe merkezi haline geldi.

 

DERE, MENFEZ VE YAĞMURSUYU HATLARINDA TEMİZLİK

İSU Genel Müdürlüğü, yağmurların etkili olduğu şu dönemde işlettiği 505 km uzunluğundaki yağmursuyu hatları ile ıslah ettiği dereler ve ıslah edilmeyen derelerin düzenli akışları için temizleme çalışmaları belirli periyotlar eşliğinde devam ediyor. Hatlar son teknoloji kanal açma araçları ile temizlenirken, menfez ve dereler de iş makinaları ile yüzey sularının getirdiği malzemelerden temizlendi. İSU ekiplerinin yaptığı çalışmalarda il genelindeki derelerde toplam 80 km uzunluğunda temizleme çalışması yapıldı. Ekiplerin, temizleme çalışmaları devam ediyor.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Darıca Belediyesi mobesko Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Davetiyem
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu Beykar BasiskeleSanayi konak_dr