14 Aralık 2018 Cuma
Öztekin Kaşukci

"Parayı vermezseniz ameliyat edemeyiz"

Parayı vermezseniz ameliyat edemeyiz
Asayiş Yazdır

Kandıra'da ağaç kesme motoruyla serçe ve yüzük parmağının bir bölümünü kesen 21 yaşındaki Soner Tozan, tedavi için gittiği Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde, ameliyat için kendisinden 3 bin lira istendiğini iddia etti. Sağlık güvencesi olmayan Tozan, bunun üzerine Devlet Hastanesi'ne giderken, tepkisini dile getirdi

Kandıra'nın Karaağaç Köyü'nde oturan Soner Tozan ağaç kesme motoru ile odunları kestiği sırada sağ elinin serçe ve yüzük parmağının bir bölümünü kesti. Ağabeyi Sinan Tozan hemen kardeşini Kandıra Devlet Hastanesi'ne götürdü. Burada, Soner Tozan'ın parmağındaki kesik nedeniyle plastik cerrahiye gösterilmesi gerektiği belirtildi. Soner Tozan bunan üzerine Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne götürüldü. Soner Tozan'a müdahalede bulunulurken, iddiaya göre sağlık güvencesi olmayan Soner Tozan'dan ameliyat ücreti olarak 3 bin lira istendi. Soner Tozan para istenilmesi nedeniyle Kocaeli Devlet Hastanesi'ne götürülürken, tedavi altına alındı. Soner Tozan para istenilmesine tepki göstererek, şöyle dedi:

 

PARAYI VERMEZSENİZ AMELİYAT EDEMEYİZ DEDİLER 

"Ağaç kesme motoru ile iki parmağımı kestim, serçe parmağım kırıldı. Tıp fakültesi hastanesine geldim, ilgilenmediler, para istediler. Askerden yeni geldiğim için sigortam yok, acilden giriş yapmama rağmen benimle ilgilenmediler. Canım da çok yanıyordu, tedavi olmak için uğraşıyordum. Beni sedyeye yatırdılar. Ağabeyimden 3 bin lira para istemişler ve 'Bu parayı vermediğimiz sürece ameliyat edemeyiz' demişler. Ondan sonra ben orada bayıldım beni Kocaeli Devlet Hastanesi'ne götürmüşler. Nöbetçi doktor ilgilendi benimle, ameliyat olacağım."

 

HER ŞEY OLMASI GEREKTİĞİ GİBİYDİ

Ağabey Sinan Tozan ise "Kardeşim parmağını kestikten sonra hemen kendisini Kandıra Devlet Hastanesi'ne kaldırdım. 'Plastik cerrahiye gösterilmesi lazım, hasar var' dediler. Ben de aldım kardeşimi Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne getirdim. Girişi yapıldı, her şey normal ve olması gerektiği gibi devam ediyordu. Sonra ameliyat olması gerektiğini söylediler ve röntgen çekildi. Doktor hanım geldi biz hastanın yatışını yapacağız diyerek bunun için 3 bin veya mutlaka 2 bin lira para vermemiz gerektiğini söyledi. Orada anlaşmazlıklar oldu, Devlet Hastanesi'ne geldim. Devlet Hastanesi'ne giriş yaptık, orada ilgilendiler. Plastik cerrahiye yönlendirdiler, o doktor da kabul etti, ameliyatı yapacağını söyledi." Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi yöneticileri, hastaya gerekli müdahalelerin yapıldığını, ancak sağlık güvencesinin olmaması nedeniyle yönetmelik gereği ameliyat için para istenildiğini belirtti.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
mobesko okşin beçet çolak Ford Medicalpark Yuvacık su Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu