18 Ekim 2018 Perşembe

İYİ Parti, resmen kuruldu

İYİ Parti, resmen kuruldu
Siyaset Yazdır

Haber

Meral Akşener'in bugün kuMHP'den ihraç edilen eski Milletvekili, eski İçişleri Bakanı ve TBMM eski Başkanvekili Meral Akşener, "Türkiye İYİ olacak" sloganıyla kurduğu "İYİ Parti"yi coşkulu bir şekilde düzenlenen törenle ilan etti ruluş dilekçesini vereceği partinin adı da belli oldu

MHP eski Milletvekili ve TBMM eski Başkanvekili Meral Akşener, 1 Kasım Genel Seçimlerinin ardından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin karşısına rakip olarak çıkan isimler arasında yerini almıştı. Akşener'in Sinan Oğan, Koray Aydın ve Ümit Özdağ ile birlikte Genel Başkanlığa aday olduklarını açıklamasının ardından partide sular durulmadı. MHP Genel Merkezinin başvurusu üzerine YSK'nın aldığı kararın ardından MHP, 10 Temmuz 2016 tarihinde Olağanüstü Kongreye gidemezken partiden ihraç edilen Meral Akşener yeni bir parti kurma kararı aldı. Diğer genel başkan adayları da Akşener'in etrafında toplanarak kendisine destek verdi. Akşener dün partisinin adını, logosu ve sloganıyla birlikte Ankara Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde açıklayarak kuruluşunu resmen ilan etti.

 

EN BÜYÜK DESTEK MEMLEKETİ KOCAELİ'DEN

Akşener, yeni parti için hummalı bir şekilde çalışırken diğer yandan özellikle MHP'den istifa edenlerin sayısı da her geçen gün artmaya başladı. Aslen İzmit Gündoğdu Köyü'nden olan Akşener'e en büyük destek ise memleketi Kocaeli'den geldi. Söz konusu partinin adı, logosu ve sloganının ne olacağı uzun bir süre ülke gündeminden düşmedi.

 

MERKEZ DEMOKRAT PARTİ TARTIŞMASI

MHP'den ayrılan ve Akşener'in partisinde yer alacak olan Koray Aydın, yaklaşık iki ay önce yeni parti için "Merkez Demokrat Parti" adı üzerinde çalışma yapıldığını duyurmuştu. Ancak partinin iddia edilen ilk adı ülkenin siyasi kanadının yanı sıra toplumun birçok kesiminden de tepkiler aldı. Ardından Akşener, partinin adının Merkez Demokrat Parti olmayacağını açıklamıştı.

 

KOCAELİ'DEN 3 İSİM

Meral Akşener, geçtiğimiz haftalarda partinin kuruluş tarihini kamuoyuyla paylaştı. Partinin kuruluşundan birkaç gün önce de Kurucular Kurulunda yer alan isimler belli oldu. Açıklanan isimler arasında bazı isimler dikkat çekerken Kocaeli'den de 3 ismin yer aldığı gözlerden kaçmadı. MHP eski Milletvekilleri Lütfü Türkkan ve Cumali Durmuş ile Kocaeli Aydınlar Ocağı Şube Başkanı Ruhittin Dönmez de Kurucular Kurulunda yer alıyor.

 

ANKARA'YA AKIN ETTİLER

Meral Akşener, partisinin kuruluşunu dün Ankara Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde ilan etti. Partinin kuruluş programına ise Türkiye'nin tüm illerinden binlerce kişi akın etti. Kocaeli'den de birçok kişi otobüslerle Ankara'ya hareket etti. Giden heyette yer alan Derince eski İlçe Başkanı Emin Şimşek, İzmit eski İlçe Başkanı Kaan Dilmen, Dilovası eski İlçe Başkanı Aslan Sazak, Kurucular Kurulunda kendilerine yer bulan eski milletvekilleri Cumali Durmuş, Lütfü Türkkan da partinin kuruluşunu yakından takip etti. Programın gerçekleştirildiği Ankara Nazım Hikmet Kültür Merkezi ise Akşener destekçileri ile doldu taştı. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı programda birçok kişi de ayakta kaldı.

 

TÜRKİYE İYİ OLACAK

Yoğun bir katılımın olduğu programda yeni partinin ismi, logosu ve sloganı açıklandı. Akşener, ‘İyi bir Türkiye' sloganı ile kurduğu partisinin isminin İYİ Parti olduğunu açıkladı. Partinin ismindeki İYİ kelimesinin ise Kayı Boyunun bayrağı olan iki ok bir yayı çağrıştırması dikkat çekti. İki ay önce açıklanan Merkez Demokrat Parti adının ardından İYİ Parti ise logosundaki 'güneş' sembolü ile yeni bir tartışma ortamı yarattı.

 

BAŞBAKAN SLOGANINI DÜZELTTİ

Partinin kuruluşunu ilan ettiği konuşmasında partinin Kurucu Genel Başkanı Meral Akşener, salonda "Başbakan Meral" sloganları atılırken "Başbakan değil Cumhurbaşkanı" şeklinde düzeltme yaptı. Devamında Akşener, "İlla Cumhurbaşkanı olmamı istiyorlar. Milletimiz yeni bir iktidarla güçlü bir Türkiye yoluna devam etme amacını açıkça belirtmiştir. Bizler de bu görevi ilan etmek için bugün burada toplandık" dedi.

 

SİZLER KAHRAMANSINIZ

Devamında Akşener, "Sizler kahramansınız. 21 aydır mücadele ediyorsunuz. İnançlı ve haklı insanlara Allah yardım eder. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları bu toprakların ikinci defa vatan kılınmasında milli iradeyi esas almışlardır. Bizim umutlarımız, hayallerimiz var. Zengin bir Türkiye; adil, özgür, mutlu bir Türkiye istiyoruz, hakkımız var. İyi bir siyasal hareketle Türkiye kucaklaşmasını başlatıyoruz. Vatanımıza milletimize hayırlı olsun" ifadelerine yer verdi.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Darıca Belediyesi mobesko Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Davetiyem
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu Beykar BasiskeleSanayi konak_dr