15 Ekim 2018 Pazartesi

Kadın Sağlığı Eğitimi damga vuracak!

Kadın Sağlığı Eğitimi damga vuracak!
Güncel Yazdır

Haber

Vali Hüseyin Aksoy’un eşi Hülya Aksoy, 1 milyonu aşkın kadına ulaştığı Kadın Sağlığı Eğitim Projesi ile ilimizde de 3 yıl içerisinde 652 bin 982 kadına ulaşılmayı hedefliyor

Vali Hüseyin Aksoy’un eşi Hülya Aksoy koordinatörlüğünde, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ilimizde yürütülecek olan "Kocaeli Kadın Sağlığı Eğitim Projesi"nin tanıtım toplantısı dün gerçekleştirildi. Vali Hüseyin Aksoy’un eşi Hülya Aksoy’un Akçakoca Toplantı Salonu’nda düzenlediği toplantıya Vali Hüseyin Aksoy, EDOK ve Garnizon Komutanı Kazım Dalkıran ve eşi Gülseren Dalkıran, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ali Kurt, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İl Jandarma Komutanı Osman Aslan, CHP Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, İl Sağlık Müdürü Mürsel Durmaz, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Şenol Ergüney, Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran ve eşi Bilge Baran, Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken ve eşi Elif Köken, AKP İl Kadın Kolları Başkanı Serpil Yılmaz, BBP İl Kadın Kolları Başkanı Hilal Çevrim, Gazetemiz Köşe Yazarı Galip Ataman ve çok sayıda kadın katılım sağladı.

TOPLANTI-(1)

 

NE MUTLU BİZE

Toplantıda konuşma yapan Vali Aksoy’un eşi Hülya Aksoy, ‘’Amacımız kadınlarımızın kendi sağlığı konusunda bilinçlendirmek. Tek bir kadına bile dokunabiliyorsak ne mutlu bize. Umarım Kocaeli’de de amaçladığımız hedefe ulaşabiliriz. Katılımlarınızdan dolayı çok teşekkür ediyoruz’’ dedi.

 

KADINA YÖNELİK ŞİDDET DE PROJEMİZDE

Ardından kürsüye çıkan Vali Hüseyin Aksoy ise, ‘’Buradaki temel amacımız kadınlarımızın kendilerinin karşılaşacağı konularda bilinçlendirmek ve daha duyarlı hale getirmek. Kadınlarımızda en önemli tür meme kanseri, erkeklerde ise akciğer kanseri. Meme kanserinde de kendi kendini muayene edebilme erken teşhis için çok önem taşıyor. Projemizi süreç içerisinde geliştirdik. Kadına yönelik şiddet konusunda da bu projemizle aktarıyoruz’’ dedi.

TOPANTI-(2)

 

HEDEFİMİZ 3 YIL

Devamında Aksoy, ‘’Toplumsal olarak ülke olarak kalkınmak önemli. Gelir ve refah seviyesi artmakta. Proje daha önce görev yaptığımız yerlerde lok olumlu sonuçlar aldığımız bir proje. Belediye başkanlarımız ve eşlerinin de dahil olmasıyla hedefimize ulaşmak istiyoruz. Bu çalışmayı Kocaeli olarak da hayata geçirmek için başlattık. Hedefimiz 3 yıl. Belki 1 buçuk 2 yılda da tamamlayabiliriz. Ben bu toplantımıza, davetimize icap eden bütün katılımcılara çok teşekkür ediyorum’’ şeklinde konuştu. Toplantı, kadın misafirlere Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü’nde görevli Dr. İnci SOBİ tarafından yapılan eğitim sunumu ve video gösterimi ile sona erdi.

 

1 MİLYON KADINA ULAŞILDI

Proje kapsamında ilimizdeki 15-69 yaş arası toplam 652 bin 982 kadına meme kanseri, rahim ağzı kanseri, kalın bağırsak kanserleri, kadın üreme sağlığı, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, normal doğum ve anne sütü, menopoz, sağlıklı beslenme, fiziksel aktivitenin önemi, obeziteden korunma ve diyabet, organ bağışının önemi, kadına yönelik şiddet, sigara ve uyuşturucu bağımlılığının zararları konularında eğitim verilerek farkındalık oluşturulması hedefleniyor. Daha önce Muğla, Mersin, Samsun ve Diyarbakır’da başarı ile uygulanmış ve yaklaşık 1 milyonun üzerinde kadına ulaşılmış olan Kadın Sağlığı Eğitim Projesi ilimizde de başladı.

ATAMAN-(2)

 

20-69 YAŞ ARASI KADINLAR

İlimizde ikamet eden tüm 20-69 yaş arası kadınlarımıza meme kanserinin erken tanısında çok önemli olan kendi kendine meme muayenesini öğretmek ve her ay uygulamasını sağlamak, Sağlık Bakanlığımızın Ulusal Kanser Tarama Programı kapsamında, tüm Aile Sağlığı Merkezleri ile KETEM’lerde ücretsiz olarak sunulan meme, rahim ağzı ve kalın bağırsak kanserleri tarama hizmetleri konusunda kadınlarımızı bilgilendirmek ve bu hizmetlerden faydalanmalarını sağlamak, kanser tanısı alan kadınlarımıza tedavileri ile birlikte çeşitli sosyal etkinlikler düzenlemek ve psikolojik destek almalarını sağlamak hedefleniyor.

 

AMAÇ DAHA FAZLA KADININ BİLİNÇLENDİRİLMESİ

Projede ayrıca 15-49 yaş kadınlarımızı kadın üreme sağlığı konusunda bilinçlendirmek ve ihtiyaç duydukları zaman bu hizmetlerden faydalanmalarını sağlamak, normal doğum ve anne sütünün önemini anlatmak, menopoz konusunda bilgilendirmek; kadınlarımıza fiziksel aktivitenin önemini anlatmak,  obezite ve diyabetten korunmak için neler yapılması gerektiği konusunda farkındalık oluşturmak; kadınlarımızı sigara ve uyuşturucu bağımlılığının zararları konusunda bilinçlendirmek; kadınlarımıza organ bağışının toplum için önemini anlatmak; kadınlarımızı şiddete uğradığında, uğrama tehlikesi ile karşı karşıya kaldığında ya da böyle bir duruma tanıklık ettiğinde başvurabileceği kurum ve kuruluşlar ile 6284 sayılı kanun hakkında bilgilendirmek, sonuç olarak kadınlarımızın sağlığını korumak ve yaşam kalitelerini yükseltmek hedeflendi.

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Darıca Belediyesi mobesko Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Davetiyem
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu Beykar BasiskeleSanayi konak_dr