18 Ekim 2018 Perşembe

En büyük sorunumuz görmezden gelinmek

En büyük sorunumuz görmezden gelinmek
Röportaj Yazdır

Haber

Güvenlik İş İl Temsilcisi Muhammet Ali Tatlıgül, "Güvenlik görevlilerinin en büyük sorunu görmezden gelinmesidir. Hastanelerde güvenlik görevlileri her zaman itilip kakılan oluyor. Bizim vatandaşımız artık güvenlik görevlilerini kabul etmeli" dedi

Türk- İş Konfederasyonuna bağlı Güvenlik İş Sendikası'nın il temsilcisi Muhammet Ali Tatlıgül ile sendikanın ilimizdeki yapılanma süreci, güvenlik görevlilerinin sorunları, ve hayata geçirmek istedikleri projeler üzerine konuştuk.

 

Güvenlik İş Sendikasının ilimizdeki yapılanma sürecini anlatır mısınız?

Güvenlik İş Sendikası Kocaeli'de neredeyse tüm kamu kurumlarında yetkili sendikadır. Bugün binleri aşmış üye sayımız bulunuyor. Yapılanma sürecimiz 2015 yılından itibaren kamuda çalışan taşeron işçilere sendikalaşma haricinde toplu sözleşme hakkı doğduğu günden beri hızlandı. 2015'ten beri il temsilcisi benim ve sendikamız Türkiye genelinde çalışmalar yapmaya başladı. Türkiye genelinde ise 32 bin üyemiz bulunuyor.

 

Kocaeli'de yetkili olduğunuz kurumlar hangileri?

Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği, Kredi ve Yurtlar Kurumu, Kocaeli Üniversitesi, PTT Başmüdürlüğü, Aile, Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Kocaeli Valiliği Spor İl Müdürlüğü gibi onlarca kurumda yetkili sendikayız. Bu yetkili sendika olmanın ötesinde bir de üyelerimiz adına bu kurumların hepsiyle üyelerimiz adına toplu iş sözleşmesi yaptık. Toplu iş sözleşmelerimizde, üyelerimize sosyal ve ekonomik haklarını kazandırıyoruz.

 

Örgütlenme döneminizi nasıl geçirdiniz?

Çok hızlı bir örgütlenme dönemi geçirdik. Zor bir dönemde geçirdik. İşverenler işçi bayrak açacak, bize karşı antipati oluşacak düşüncesiyle kapı arkalarında, merdiven altlarında, gece nöbetlerinde bireysel gide gide örgütlenerek bugünlere geldik. Geçmişi düşündüğümüzde çok yol kat ettiğimizi görüyoruz. Bunlar yeterli değil. Daha elini sıkmadığımız onlarca üyemiz var. Hala sendikayı kabul etmeyen yönetici arkadaşlarımızla karşılaşıyoruz.

 

Üye olmak isteyen güvenlik görevlilerin ne yapması gerekiyor?

Üye olmak isteyen güvenlik görevlisi arkadaşların internetten e-devlet üzerinden  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın sitesine girerek, orada işçi sendika üyelik işlemleri var. Burada tıkladığında çalışan arkadaşımızın adı soyadı, çalıştığı iş kolu ve kişisel bilgileri çıkıyor. Bu bölümde sendikalarında isimleri çıkıyor. Arkadaşımız Türk- İş Güvenlik İş 345 kodlu olan üyelik başvurusunu yaparak, telefonuna gelen onay mesajıyla da üyeliğini gerçekleştiriyor.  Eskisi gibi noterlere gitmek ücret vermek gibi bir dönem kalmadı artık.

 

Güvenlik görevlilerinin en büyük sorunu sizce ne? Ve bu sorunun giderilmesi için ne yapılmalı?

Güvenlik görevlilerin en büyük sorunu görmezden gelinmesidir. Güvenlik görevlileri asayişin yardımcı iş kolu gibi görülüyor. Polisle 24 saat iç içeyiz. Polisin olmadığı yerde önleyici ve devriyeci, gözlemci olabiliyor. Hastanelerde güvenlik görevlileri her zaman itilip kakılan oluyor. Güvenlik görevlisi orada vatandaşın güvenliğini sağlayan değil de, konu mankeniymiş gibi hizmet yapan, tekerlikli sandalye taşıyan imajı var. Bizim vatandaşımız artık güvenlik görevlilerini kabul etmeli. En büyük sorun bu görmezden gelinme.

 

"6  AYDA BİR SİLAH EĞİTİMİ ALINMALI"

Güvenlik kamu adına çalışıyor, kamuda çalışıyor, denetlenmesini kamu yapıyor, özel güvenlik şube yapıyor. İç İşleri Bakanlığına dayalı bir kanunla çalışıyor ama güvenlik asıl işçi olarak görülmüyor. Devletin güvenliğinde çalışan herkes bence asıl işçidir. Burada devletimizden şunu istiyoruz: Güvenlik görevlileri asıl işçi olarak kadroya alınmalıdır. Eğitimlerin de emniyet tarafından yapılması gerekiyor. 6 ayda bir silah eğitimine gitmesi lazım. Kursunda yakın dövüş olsun, en azından kendini koruyabilir ve saldırganı bertaraf edebilecek kurslar olması gerekiyor. Bugün kamudaki en büyük sıkıntılarımızdan biri de bu.

 

Sendika olarak üyelerinize yönelik bir eğitim çalışmanız var mı?

Genel merkezimiz bu konuyla ilgili  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına öneriler sunuyor. Şu andaki mevcut kanun olan 5188 sayılı kanun güvenlik görevlilerini yeterli anlamda koruyan bir kanun değildir.  2004'te çıkan bu kanunu yazan, yönetmeliğini uygulayanlar da güvenlikten gelmiş kişiler değildi. Çok yetersiz yetkileri var güvenlik görevlilerinin. Kimlik sormasından tutun da, vatandaşı kelepçe almasına kadar çok büyük kriterleri var.Vatandaş güvenlikten çekinmiyor, güvenliği ezip geçiyor. Bunları sürekli rapor haline getirip bakanlığa sunduk. Kursların kesinlikle kriterleri olmalı. Kurslardan geçemeyenlerin elenmesi gerekiyor. Kamuda 185 bin ile 200 bin arasında çalışan 350 bin de özelde güvenlik görevlisi var.

 

YÖNETİCİLERLE ÇAY İÇMEYİN

Hereke'de özel güvenlik okulu var. Bu Kocaeli için büyük bir avantaj. Türkiye'nin her yerinde yok böyle okullar. Özel güvenlikten çıkan kişilerin yönetici olma sıfatı var. En son çıkan yönetmelikte de yazıyor. 15 kişi üzerinde çalışan yerlerde güvenlik sorumlusu bulunmalı ve bunun ilgili bölümden mezun olması zorunlu diyor. Ama bugün kamu kurumlarını dolaşın, yönetenlerin hepsi asker veya polis emeklisi. Sektörün önünü açmıyoruz. İşverenler sadece güvenlik bulundurma zorunluluğunu uyguluyorlar. İşte buradaki sıkıntı bu. Özel güvenlik şubeyi göreve davet ediyoruz. Gidip yöneticilerle çay içmeyin, güvenliği denetleyin. Çok net söylüyorum bunu.

 

YÖNETİCİYE DE CEZA YAZIN

Özel güvenlik şube kamu kurumlarında güvenliğe ceza yazmıyor. Çünkü hep bir şekilde dostane ilişkiler yüzünden. Güvenlik otoparkta araç çekiyor.  Özel güvenlik şube kimliği yoksa güvenlik görevlisine ceza yazabiliyor mesela. Eğer görevi kötüye kullandığı belirlenirse güvenliğe ve şirkete ceza kesiliyor. Sonrasında şirket de güvenliğe senin yüzünden ceza yedim diyerek işine son veriyor. Oysa o işi şirket veriyor güvenlik görevlisine. Hep idare edelim olmuş. Güvenlik görevlisine ceza yazıyorsak yöneticiye de yazmamız lazım.

 

Güvenlik görevlileri artık her kurum için  zorunluluk haline gelmiş durumda mı?

Güvenlik günümüzün olmazsa olmazıdır. Okullarda, tren garında, otobüs terminalinde, hastanelerde, yurtlarda her yerde güvenlik görevlisi olmazsa olmaz konumda. Bizim bir sloganımız var: Güvenlik sağlığınız kadar önemlidir, hafife almayın. 15 Temmuz'u yaşadık. En güvendiğimiz dönemde hain bir darbe girişimi yaşadık. Güvenliği her zaman üst seviyede tutmamız şarttır.

 

Üyelerinize yönelik ne gibi etkinlikler hayata geçirdiniz şu ana kadar?

Üyelerimize ekonomik ve sosyal haklardan hariç, her türlü kurumlarda anlaşmalar yapmaya çalışıyoruz. Örneğin Kocaeli Üniversitesi'nde çalışan 200'e yakın üyemiz için özel bir hastanemiz göz ve kulak taraması yaptı. Çok cüzi bir miktara bu işlem uygulandı. İGS aracı iki gün boyunca orada durdu, üyelerimiz iş çıkışı muayene olarak sağlık raporlarını aldılar. Hiç hastanelerde dolaşmadılar. Böyle etkinlikler yapıyoruz. Bunun gibi etkinlikleri çoğaltacağız. Önümüzdeki 2018 dönemi için çok kapsamlı projelerimiz var. Üyelerimizi, eğitimlere, seminerlere alacağız. İş yeri temsilcilerinden başlayarak Antalya'da seminer yapacağız. Standartlarımızı yükseltmek peşindeyiz. Önce işverenlerin ve çalışanlarımızın mutluluğunun sağlanmasını hedefliyoruz. Sosyal anlamda güvenlik görevlilerini bilgilendirmek, kamu adına daha ön plana çıkarmak, kabullendirmek, halka güvenliğin ne kadar değerli olduğunu benimsetmek adına çalışmalar yapıyoruz.

 

Sendikanın gelir kaynağı nedir?

Sendikamızın gelir kaynağı üyelerimizden aldığımız aidatlardan geliyor.  Sendikalar kanununda 30 günde çalışan bir işçinin yevmiyesi sendikalara kesilir. Biz şöyle bir karar aldık. Güvenlik zaten düşük ücretle çalışılan bir yer. Bu bir günlük yevmiyeyi düşürelim istedik. Bir güvenlik örneğin 90 lira yevmiye alıyorsa bunun 3/2'sini alalım. Yani 60 lirasını alalım dedik. 30 günde bir günün 3/2'sini alıyoruz yönetim olarak şu anda. Diğer sendikalardan daha düşük üye aidatıyla sendikamız ayakta duruyor. Üye aidatımız 40 ile 60 lira arasında değişiyor. Çalışan 3 yıl boyunca sendikalı olsun ama toplu sözleşme yoksa aidat vermez. Önce işçi alacak sonra sendika. Sendika köprü görevi görüyor. Kamuda 3 yıllık ihale yapılma hakkı gelmişti. Geçen yıllarda hep birer yıl ihale yapıldı. İnsanları bu rahatsız ediyor. Biz diyoruz ki yapıyorsanız ihaleleri 3 yıllık yapın. Biz esasında hiç ihale yapmayın taşerona kadro verin diyoruz.

 

Taşeron konusu ne durumda şu anda?

Taşeron konusu hükümetimizin ilk gündem maddelerinden biriyken, ne yazık ki şu an üçüncü, dördüncü sıraya düştü. Malum sınır dışı bir operasyona girdik. Ülkemizin gündemi hızla değişiyor. Kocaeli'de taşeron güvenlik görevlisi sayısı 2000-2500 arasındadır. Statümüz şu anda kamuda çalışan taşeron işçi.

 

Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Biz özel güvenliğin olduğu her yerde insanların duyarlı olmasını istiyoruz. İnsanlar bunu güvenliğe ihtiyaç duyduğu anda hisseder. Biz insanların kapısında nöbet tutan güvenliğe sabahları bir günaydın demesini, onların hatırlarını sormalarını, güvenlikçilerin onlar için orada görev yaptığını bilmelerini istiyoruz. Kurum yöneticilerimizden şunu rica ediyoruz: Güvenliği ne olur her işi yapan joker eleman olarak görmeyin. Buna çok önem veriyoruz. Güvenlik görevlisinin işi güvenliği sağlamaktır. Bununla ilgili sıkıntılarımız var ama aşacağız İnşallah. Muharrem ŞENOL Röportajı

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Darıca Belediyesi mobesko Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Davetiyem
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu Beykar BasiskeleSanayi konak_dr