21 Mayıs 2019 Salı

‘’O canları yakan zihniyet benim inancım değil’’

‘’O canları yakan zihniyet benim inancım değil’’
Kültür-Sanat Yazdır

Haber

12. Sevgide Buluşalım etkinliğine ev sahipliği yapan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, ‘’Benim kardeşimin birinin adı Hüseyin, bir evladımın ismi Hasan. Canlarımızı Sivas’ta otel içinde canlı canlı yakan zihniyet, benim inancım değil’’ dedi

11 yıldır Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Cem Vakfı ve ilimizde bulunan dernekler ile ortaklaşa düzenlenen Sevgide Buluşalım etkinliğinin bu yıl 12’ncisi düzenlendi. Muharrem ayı nedeniyle bu yıl Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen etkinlikte Ali Rıza ve Hüseyin Albayrak kardeşler sahne alarak deyişlerini seslendirdi. Daha sonra etkinlik Gebze Hacı Bektaş Veli Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Dede Mustafa Özer’in Kuran-ı Kerim tilavetiyle devam etti. Dede Veysel Özel’in öncülüğünde yapılan Muharrem-i Cem’in ardından dua ve aşure ikramı ile sona erdi.

 

PROTOKOL SEVGİDE BULUŞTU

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan 12. Sevgide Buluşalım etkinliğine Vali Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Cem Vakfı Genel Başkanı Erdoğan Döner, İl Müftüsü Yusuf Doğan, İzmit İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Karataş ve çok sayıda STK temsilcisi ve vatandaş katılım sağladı.

VALİ-(1)

 

ORGANİZE EDEN DERNEKLER

Etkinliğe Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Cemevleri Koordinatörü- Mutlu BEYAZGÜL, Gebze İlçesi Cem Ve Kültür Evi Yaptırma Yaşatma Derneği Başkanı Teslim YILDIZ, Gebze Hacı Bektaş Veli Kültür Ve Dayanışma Derneği Başkanı Dursun Ali AKBAŞ, Derince İmam Hüseyin Cem Ve Kültür Evi Derneği Başkanı Mahmut ESKİN, Derince Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı -Hüseyin GÜLSEVEN, İzmit Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ali Ekber İNCESU, Cem Vakfı Kocaeli Şubesi Abdal Musa Cem Ve Kültür Evi Çayırova Şube Başkanı Şirin, Körfez Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Durmuş YILDIRIM, Darıca Cemevi Anadolu Kültür Ve Görgü Derneği Başkanı Şeref ARSLAN, Balören Mahalle Muhtarı Ahmet DEMİR, Bayraktar Mah. Muhtarı- Arif AKDENİZ, Mecidiye Mahalle Muhtarı İdris DERİN öncülük etti.

TAVŞANTEPE

 

MERHAMET VE MERHAMETSİZLİĞİN DAVASI

Açılış konuşmasını yapan Tavşantepe Cemevi Başkanı Ali Ekber İncesu, ‘’Hz. Hüseyin ve 73 canın acısı hala yüreğimizdedir. Kerbela Katliamı asla siyasi değil, merhamet ve merhametsizliğin davasıdır. Hz. Hüseyin eğer o gün o direnişi göstermemiş olsaydı bugün insanlıktan bahsetmemiz mümkün değildi.Aslında bugün Suriye’de Irak’ta bir nevi Kerbela yaşanmaktadır. Bu beraberliğimizi sevgide buluşmamıza katkı sunan aşuremizi birlikte kaynatmamıza destek veren Sayın Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu’na teşekkür ediyoruz. Etkinliğimizde bizleri yalnız bırakmayan tüm canlara teşekkür ediyoruz’’ dedi.

 

13’ÜNCÜSÜNDE MÜFTÜLERİMİZİ DE BEKLİYORUZ

Cem Vakfı Genel Başkanı Erdoğan Döner, ‘’Bugün hepimiz buradayız. Ama bir eksiklik görüyorum. Seneye 13.sünü düzenlediğimizde müftülerimizi de burada görmek istiyorum. Bu buluşmalarımız sevgiye dostluğa kardeşliğimize daha güç ve inanç katacaktır. Gelin canlar bir olalım. İşi kolay kılalım. Sevelim sevilelim. Dünya kimseye kalmaz. Devletimizi yönetenler kararlarını aldığında ayrımcılık yapmadan yapmalıdır. Camiler de bizim, Cemevleri de bizim. Bizim farklılığımız yok’’ ifadelerine yer verdi.

 

KARDEŞİMİN ADI HÜSEYİN, OĞLUMUN ADI HASAN

Ardından Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, ‘’12 yıldır Sevgide Buluşalım programımızı samimiyetle icra ediyoruz. Can oluşumuzu en güzel şekilde ifade ediyoruz. Yaratanımız bir; dinimiz, kitabımız Peygamberimiz aynı. Tüm insanlar Hz. Ali’yi sever. Hz. Hüseyin ve Hz. Hasan’ı canı gibi sever. Benim kardeşimin birinin adı Hüseyin, bir evladımın ismi Hasan. Aramızda problem yok. Problemi çıkaran cahil insanlar. Canlarımızı Sivas’ta otel içinde canlı canlı yakan zihniyet, benim inancım değil. Zalimlerin, hainlerin inancı. Her zaman yanınızdayım. Türkiye’ye örnek olacağız’’ şeklinde konuştu.

KARAOSMANOĞLU-(1)-(1) 

 

BİR OLACAĞIZ, İRİ OLACAĞIZ, DİRİ OLACAĞIZ

Ardından kürsüye çıkan Vali Hüseyin Aksoy ise, ‘’Kocaeli insanların hoşgörü içerisinde kardeşçe yaşadığı bir kent. Farklı kültürlerimiz olabilir. Bunlar bizim zenginliklerimiz. Büyük Türkiye’nin gelişmesinde de her alanda katkı sunuyoruz. Hep bir aradayız. Zaman zaman ülkemizin birliği ve dirliğine karşı içerden ve dışarıdan birçok farklı saldırı ile karşı karşıya kalıyoruz. Ama Anadolu insanı bu tür art niyetli olanlara fırsat vermeyecek. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız. Hep birlikte Türkiye olacağız’’ sözlerine yer verdi. Son olarak kürsüye çıkan CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan da tüm canları selamladı. Konuşmaların ardından Türk Halk Müziği Sanatçısı Ali Rıza Albayrak ve Hüseyin Albayrak kardeşler sahne alarak deyişlerini seslendirdiler. Daha sonra etkinlik Dede Veysel Özel’in öncülüğünde yapılan Muharrem-i Cem’in ardından dua ve aşure ikramı ile sona erdi.

PRTOKOL-(2)-(1)

SALON-(1)

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
YEDİ İKLİM mobesko konak_dr Davetiyem