20 Eylül 2018 Perşembe
Global

Akçaray’da ikinci etap başlıyor

Akçaray’da ikinci etap başlıyor
Güncel Yazdır

Haber

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, “Akçaray’ın ikinci etabı başlıyor. İzmit’te tramvay tuttu. Arkadaşlarımız planladı. Onay alındı. İkinci etabın ihale aşamasına geçiyoruz” dedi

Büyükşehir Belediyesi Ekim ayı meclis toplantısı dün Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde bulunan Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak’ın başkanlığında toplanan mecliste 113 madde görüşüldü.  Meclis toplantısına CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Murat Erinç ile birlikte katılım gösterdi. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu il dışında olduğu için toplantıya katılamadı.

IMG_7423

 

AYAZ MECLİS ÜYELİĞİNDEN İSTİFA ETTİ

Eksilen Encümen üyeliğine yeni üye seçimi gerçekleştirildi. Geçtiğimiz günlerde AK Parti İzmit İlçe Başkanlığı görevine gelen Hasan Ayaz İzmit Belediye Meclis üyeliğinden istifa ettikten sonra bugün de Büyükşehir Belediyesi meclis üyeliğinden istifa etti. Ayaz’ın yerine CHP’li Ercan Umutlu meclis üyesi oldu.

 

ÖZAK SEMPOZYUMA DAVET ETTİ

Zekeriya Özak 26-28  Ekim tarihleri arasında yapılacak  olan uluslararası 15 Temmuz ve Darbeler Sempozyumu hakkında bilgiler verdi. Özak darbelerden toplumun bilinçlendiğini belirterek, “Her şeye rağmen zırh delici mermilerin önünde durduk. 15 Temmuz’da 250 şehit verdik. Darbe girişimi başarısızlığa uğradı. Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir sözünü yere koymadık millet olarak. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi  olarak ev sahipliği yapacağımı sempozyuma  180 akademisyen katılacak.  Sempozyum 3 gün sürecek. Buradan çıkan sonuçlar dünyaya ve bize gösterecek. Sempozyumda çok fazla oturum var. Bütün meclis üyelerimizi, halkımızı davet ediyorum” dedi.

 

TAŞDEMİR ANTALYA’YI SORDU

CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir verdiği soru  önergesinde geçtiğimiz günlerde Antalya’da yapılan Başkanlar Kurulu hakkında, “Yapılan bu seyahat ile ilgili Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin kasasından ne kadar ödeme yapılmıştır? Toplam kaç kişi katılım sağlamıştır? Bu seyahate Kocaeli Büyükşehirden  ve ilçe belediye başkanlarından kimler katılmıştır? Katılım sağlayanların hepsi amatör spor kulübü başkanı mıdır? Bu seyahat için ilimizde birçok otel varken niçin Antalya’nın en lüks oteli tercih edilmiştir? Bu seyahat sonucunda amatör spor kulüpleri hangi branşta başarı yakalamıştır? Ve bu ciddi bir israf değil midir?” ifadelerini kullandı.

 

“MALİYET KAZANIMIN YANINDA ÖNEMSİZDİR”

Taşdemir’in soru önergesine yanıt veren Özak , “2 binden fazla amatör spor kulübü var. Biz bu kulüpleri destekliyoruz. Bunları başkanımız göreve geldiğinden beri yardımlarla destekliyoruz. Bu federasyon başkanlar kurulu toplantılarına ilçe belediye başkanlarımız da katıldı. Çünkü eksikler nelerdir? Bunların konuşulduğu Türkiye çapında bir etkinliktir. Bu tip çalışmaları farklı illerde yapıyorlar. Genelde futbol takımları farklı şehirlerde kamp yaparlar motivasyon için.  Dolayısıyla bu çalıştayın il dışında yapılmasının son derece faydası olduğu düşünüldüğü için belediyemiz tarafından desteklendi bu etkinlik.  Ücretsiz spor okullarımız var. Birçok ilçemizde spor salonları yapıyoruz. Okullara 300 civarında çok amaçlı basket ve voleybol sahası yaptık. Sporun desteklenmesini biz faydalı görüyoruz. Bu çalışmanın maliyeti kazanımların yanında önemsizdir” dedi.

IMG_7419

 

BRONZLAŞMA KONUSU

Özak’ın ardından söz alan CHP Grup Başkanvekili Taşdemir, “Maşallah bronzlaşmış gelmişler. Antalya’ya kadar gidilmesi, 800-900 TL günlük ücretler. Bu toplantıda ne gii. Buraya amatör spor kulüplerinin başkanları mı gitmiştir. Çoğu kulüp başkanı da değil bu arkadaşların. Bu israf değil midir? “diye konuştu. Taşdemir’e yanıt veren Özak, “İsraf değildir. Önemli bir sosyal kazanımı vardır. Rakamlar o kadar yüksek değil. Sezon sonu olduğu için rakamlar anlatıldığı kadar değildir” diye konuştu. Özak’ın ardından bir kez daha söz alan Taşdemir, “Bir tek İsmail Baran bronzlaşmamış o da gitmemiş zaten” dedi.

 

“HALKEVİ BİNASI RESTORE EDİLMELİ”

CHP Meclis üyesi Orhan Tanış da Halkevi binasının durumunu gündeme getirerek, “Halkevi binasının acil onarım ve restorasyona alınması teknik bir gereklilik arz etmektedir. Ancak bu konuda hiçbir adım atılmamıştır. Binanın onarım ve restorasyonu konusunda herhangi bir projeniz var mı? Varsa ne zaman başlayacak?” şeklinde konuştu.

 

PROJE HAZIR

Tanış’ın soru önergesine yanıt veren Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, “Halkevi binası gerçekten  kentimize büyük hizmetleri olmuş bir binadır. Ben okul yıllarında halkevi kütüphanesinde uzun zaman geçirmiş birisiyim. Güzel bir mimarisi var. Kentin sahip çıkması gereken bir değer. Kocaeli valiliği projesini hazırladı. Burası Kocaeli Valiliğinin bünyesinde. Anıtlar yüksek kurula sunuldu proje. Süreç devam ediyor. Bu süreç tamamlandığında restore çalışmaları başlayacak” dedi.

 

AKÇARAY’DA İKİNCİ ETAP BAŞLIYOR

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, "Akçaray’ın ikinci etabına geçiyoruz. Bizim hedefimiz şehir içindeki trafiği azaltmaktı. Projede hedef günde 14 bin yolcu taşımaktır. Geçen hafta günde 28 bin yolcu taşıdık. İzmit’te tramvay tuttu. Arkadaşlarımız planladı. Onay alındı ikinci etabın ihale aşamasına geçiyoruz. Seka Park’tan 4 durak ilave yapacağız. Elginkan Vakfı’nın olduğu bölüme kadar gidecek. Sonrasında aynı ihalenin içerisinde ikinci etabı da plajyolunda arıtma tesisinin karşısında son durak olacak. Fakat proje ondan sonrada devam edecek. D -100’ün üstünden geçeceğiz. 2 KM 150 metrelik hat yapacağız. Bundan sonra da kademe kademe tramvayı şehrin değişik  noktalarına götürme projemiz var"dedi.

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat BasiskeleSanayi konak_dr