26 Eylül 2018 Çarşamba
Global

Sağlam'dan Kerbela şehitlerini anmaya davet

Sağlam'dan Kerbela şehitlerini anmaya davet
Güncel Yazdır

Haber

Alevi Kültür Dernekleri Kocaeli Şube Başkanı Birol Sağlam, 7 Ekim Cumartesi günü saat 14.00'te Gültepe Cemevi'nde her yıl düzenlenen Kerbela şehitlerini anma ve aşure gününde tüm canları birlik olmaya davet ediyor

Özellikle Alevi vatandaşların 12 gün boyunca oruç tuttuğu Muharrem ayı sona erdi. Kerbela'da şehit edilen, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in torunu olan Hz. Hüseyin ve arkadaşlarının anısına Muharrem ayının 10. gününde her yıl geleneksel olarak yapılan aşure dağıtımlarına da bazı çevrelerce başlandı. Alevi Kültür Dernekleri Kocaeli Şubesi de 7 Ekim Cumartesi günü Gültepe Cemevi'nde hem Kerbela şehitlerini anacak hem de aşure dağıtımı yapacak.

 

YOLUMUZU AYDINLATMAYA DEVAM EDİYOR

Tüm halkımızı anma ve aşure gününe davet eden Alevi Kültür Dernekleri Kocaeli Şube Başkanı Birol Sağlam, "1400 yıl önce dünya ve insanlık tarihine kara leke olarak adını yazdıran Kerbela Katliamı karşısında Hz. Hüseyin ve ona yoldaşlık eden yarenlerin duruşu mazlum halkların direnişinin simgesi olmuştur. Hz. Hüseyin’in Kerbela'daki mücadelesi ve 12 İmamların izledikleri yol; Hallac-ı Mansur’un, Nesimi’nin, Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli’nin, Pir Sultan Abdal’ın ve diğer Alevi önderlerimizin vermiş oldukları onurlu mücadele, bugün de bizlerin yolunu aydınlatmaya devam ediyor. Hz. Hüseyin'i anlamak demek savaşın karşısında barışı, kin ve nefretin karşısında sevgiyi büyütmek demektir" şeklinde konuştu.

 

MEYDANDA BİRLİK OLALIM

Devamında Sağlam, "Yas-ı Matem boyunca oruç tutan canlarımızın oruçları Hak dergahında kabul olsun. Lokma veren, hizmet eden, yediren, götüren, getiren canlarımızın lokmaları Ana Fatima'nın Penahında, 12 İmam Katarında kabul ve makbul olmasını niyaz ederim. Hak-Muhammed-Ali yolunda olan, yeryüzündeki tüm canların birliğinin ve beraberliğinin daim olmasını dilerim. 7 Ekim 2017 Cumartesi günü saat 14.00'te Alevi Kültür Dernekleri Kocaeli Şubesi olarak Gültepe Cemevimizde her yıl düzenlediğimiz Kerbela şehitlerini anma ve aşure gününde tüm canlarımızı meydanda birlik olmaya davet ediyorum" ifadelerine yer verdi.

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu BasiskeleSanayi konak_dr