19 Eylül 2018 Çarşamba
Global

Çölyak Komisyonu 2'nci kez mecliste

Çölyak Komisyonu 2'nci kez mecliste
Güncel Yazdır

Haber

Kocaeli Çölyak ve PKU Yaşam Derneği Başkanı Nesrin Atar, Çölyak Meclis Araştırma Komisyonu'nun ikinci toplantısına katıldı

Kocaeli Çölyak ve Pku Yaşam Derneği Başkanı Nesrin Atar, Kocaeli Çayırova Glutensiz Yaşam Derneği Başkanı Emine Akbulut Otlu ve Türkiye'deki dernek başkanları, 4 Mayıs 2017 tarihinde derneklerin girişimleri sonucunda vekillerin desteği ile TBMM'ye önerge verilerek kabul görüp kurulan Çölyak Meclis Araştırma Komisyonunun ikinci toplantısına katıldılar. Toplantıda Çölyak hastalarının sorunları ve talepleri konuşuldu.

 

ÇÖLYAK HASTALARINDAN BAHSETTİ

Çölyak Komisyonu Başkanı İsmail Tamer'in başkanlığında düzenlenen toplantıda Çölyak hastalığı hakkında bilgi veren Kocaeli Çölyak ve PKU Yaşam Derneği Başkanı Nesrin Atar, "Çölyak ve PKU hastaları günlük yaşantılarında ekonomik, psikolojik ve sosyalleşmede zorluklar yaşıyorlar. Yaşamak için yemek, sağlıklı kalabilmek adına da Ömür Boyu Çölyaklılar Glutensiz, PKU'lular da Düşük Proteinli Glutensiz beslenmek zorundadır. Diyetlerine uymadıkları takdirde hastalık vücudun farklı sistemlerinde başka hastalıkların gelişmesine sebep oluyor. Eski yıllara nazaran şimdilerde ürün çeşidi artmış olsa da bununla birlikte yukarıda bahsettiğimiz ekonomik imkansızlıklar nedeni ile bulsanız da alamıyorsunuz" dedi.

 

ÜRÜN FİYATLARI 7-15 KAT PAHALI

Devamında Atar, "Glutensiz ürün fiyatları normal ürün fiyatlarından 7 ya da 15 kat daha pahalı. Bir çubuk kraker 13 TL, makarna 10 ile 15 TL, Glutensiz unun en ucuzu 1 kg 15 TL'den başlayan fiyatlarla. Bu yaşamı ömür boyunca idame ettirmeye çalışan aileler, bireyler, gençlerin beklentisi her insan gibi makul fiyatlarda bu ürünleri alabilmek, ulaşabilmek, devlet desteğinin arttırılması, kantinlerde özel beslenme ürünlerinin bulunması, Türkiye'deki Çölyak sayısının haritasının net olarak tespiti, hastane personellerinin belirli periyotlarla halka açık olarak farkındalığın yükseltilmesi için bilgilendirme seminerlerinin düzenlenmesi, hastane kantinlerinde ürün etiketleri üstünde 'Gluten içerir ya da 'Gluten içermez' ibaresinin yazılmasını talep etmektedirler" açıklamalarında bulundu.

 

HERKES ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMALI

Çölyak hastalarının da tüm sağlıklı bireylere tanınan haklardan yararlanmak istediklerini belirten Atar, "70 yaşına kadar genetik yatkınlığınız varsa Çölyak tanısını alabilirsiniz. Yapılacak tüm girişimler, yasalar, insanlığa, geleceğe, çocuklarınıza ve torunlarınıza yapılacak bir yatırımdır. Gelecek nesillerimizin sağlıklı bir yaşam sürmeleri içindir. Derneğimizin sloganı ile 'PKU'lu doğabilir, her yaşta Çölyak tanısı alabilirsiniz' diyor, bunun için ben de hastalık yok çıkmaz diyemezsin. Herkesin duyarlı olmasını ve taşın altına tabiri caizse elini koyması gerekmektedir" ifadelerine yer verdi.

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat BasiskeleSanayi konak_dr