23 Ekim 2018 Salı

Büyükşehir'de hedef; Türkiye’nin bilişim başkenti olmak

Büyükşehir'de hedef; Türkiye’nin bilişim başkenti olmak
Eğitim Yazdır

8 yılda 220 bine yakın tablet bilgisayarı öğrencilerle buluşturan, Kocaeli Bilim Merkezi ile gençlerimizi bilimle tanıştıran, bilimsel yarışmalarla küçük dehaları keşfeden, Bilişim Vadisi projesiyle ilimizi Türkiye’nin teknoloji üssü yapmaya hazırlanan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, koyduğu ‘bilişimin başkenti’ olma hedefine doğru koşar adım ilerliyor

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, 13 yılda alt yapıdan üst yapıya, çevreden sağlığa, ulaşımdan trafiğe, eğitimden spora her alanda sayısız projelere imza attı.

Sosyal sorumluluk anlayışı ve eğitimci kimliği ile “eğitim ve amatör spora” yaptığı yatırımların yeri ve önemi farklı.
“Ben de kendimi öğretmen olarak görüyorum. Çocuklarımıza karşı çok büyük bir sevgim var. Milletçe lider bir ülke, güçlü bir Türkiye irademiz var. 2023’ten, 2053’ten, 2071’den bahsedebiliyoruz. Bu ideallerimizi bu yavrularımızla gerçekleştireceğiz. Yavrularımızı önemsiyoruz, koruyoruz ve yanlarındayız. Paylaşmak için asla engel yoktur” Gençlerimizi ihmal edersek, geleceğimiz karanlık olur” diyen Başkan Karaosmanoğlu’nun eğitime verdiği destekler sayılmakla bitmez.
Ülkemizi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün koyduğu hedef çağdaş medeniyetler seviyesinin üzerine taşıyacak gençlere ve öğrencilere yönelik hayata geçirdiği projelerden bazıları; Lisans Yerleştirme Sınavı’nda (LYS) ilk 100’e giren şampiyon öğrencilere otomobil, her yıl 6. Sınıf öğrencilerinin tamamına tablet bilgisayar, Bilim Merkezi, Film Platosu, Akademi Lise, Bilgi Evleri, Beyaz Kalpler ve Diriliş Kampı.


BİLİM MERKEZİ
Bilimin dünyada söz sahibi olmak demek olduğunu bilen Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, eğitimin her alanına verdiği destekle örnek gösterilirken en büyük övgüyü ve takdiri mucitler ve yeni Bill Gates’ler yetiştirmek amacıyla kurduğu “Bilim Merkezi”nden alıyor.
Üretirken sorgulayan, sorgularken üreten gençlerin Türkiye’nin sayılı bilim merkezlerinden biri olan Kocaeli Bilim Merkezi’nden çıkacağına inanıyor.
Bir zamanlar hayal olan ne varsa bugün hayatımızın bir parçası oldu. Olmaz denilen ne varsa oldu, yapılamaz denilen ne varsa yapıldı.
Ve tüm bunlar meraklı beyinler sayesinde gerçekleşti.
Türkiye’nin pek çok şehrinde olduğu gibi Kocaeli’nde de çocukların ve gençlerin bilimle tanışması, teknolojiyle iç içe olması hatta teknolojiyi Kocaeli’nde üretecek genç beyinlerin yetişmesi için pek çok proje hayata geçti.

Çocuklarımızın aldığı teorik eğitimleri pratiğe dönüştürmek, bilimle haşır neşir olmalarına imkan sağlamak amacıyla Türkiye’nin en donanımlı bilim merkezlerinden birini Kocaeli’ye kazandıran Başkan İbrahim Karaosmanoğlu ve ekibi, bilime dokunmak isteyenlerin hayallerini gerçekleştirmiş oldu.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK ortaklığı ile hayata geçirilen Kocaeli Bilim Merkezi, Seka Kağıt Fabrikası içindeki 8 bin 500 metrekarelik alan üzerinde kuruldu.
Kocaeli Bilim Merkezi’nin kapısında içeri adım attığınız andan itibaren, kendinizi bambaşka bir dünyada buluyorsunuz.
Çocuklar ve gençler, bilimin kalbinde robot yapımını öğrenme, kimya deneyleri yapabilme, arkeolojik kazıların nasıl yapıldığını gözlemleme ve fizikten astronomiye kadar pek çok deneyi eğlenerek gerçekleştirme olanağı buluyor.
Kocaeli Bilim Merkezi’nde yaklaşık 250 deney düzeneği ve özel tasarım galerilerin yanı sıra bilimsel çalışmaların yapıldığı atölyeler, bilimsel gösteri ve söyleşilerinin yapıldığı bilim sahnesi, sergi alanları, kütüphane, araştırma ofisleri ve bilim kafeyi bulabilirsiniz.
Kocaeli Bilim Merkezi’nde TÜBİTAK ile ortak yapılan çalışmalarla yerli bilim düzenekleri de üretiliyor.
Bilim Merkezi’nde üretilen yerli düzenekler yurt dışına bağımlılığı azaltıyor ve yurt dışından alıma oranla yüzde 50 tasarruf sağlıyor.
Merkezin içerisinde oluşturulan atölyede üretilen düzenekler, önce merkezde kullanıldı; Kocaeli Bilim Merkezi şimdi diğer illerde açılan bilim merkezleri için de düzenek üretmeye başladı.
Kocaeli Bilim Merkezi, öğrencilerin bilim çalışmalarıyla tanışması için hafta sonlarında da atölye çalışmalarını sürdürüyor.
Merkezde, cumartesi günleri ilkokul öğrencilerine farklı atölye etkinlikleri düzenlenirken, pazar günleri hem ilkokul hem de ortaokul öğrencilerine yönelik çalışmalar yapılıyor.

seka

 

BİLİŞİM KENTİ VE FUARI
Sanayi kenti Kocaeli, gerek Bilişim Vadisi yatırımı gerekse Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği hizmetlerle ‘bilişim kenti’ olma yolunda hızlı bir ilerleme kaydediyor.
Gebze’de temelleri atılan Bilişim Vadisi’ne ev sahipliği yapacak olan Kocaeli, değişen dünyada bilgi teknolojilerinden geri kalmamak için stratejik adımlar atıyor.
“Neden Kocaeli’den bilim insanı çıkmasın?” fikrini benimseyen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, işe bilişimle başladı ve dünyayı çocuklarımızın ayağına getirdi.
Gebze’de kurulacak Bilişim Vadisi’nin zeminini oluşturan proje kapsamında yalnız Kocaelililerin değil bölgenin ve Türkiye’nin ilgisini, beğenisi, övgüsünü kazanan “Bilim Merkezi”ni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile açtı.
Kocaeli’yi bilişimin ana belleği konumuna getirmek için projeler üreten Büyükşehir Belediyesi, yine bir ilki gerçekleştirerek 23-26 Kasım 2017 tarihleri arasında “Kocaeli Bilişim Fuarı”nı hayata geçirmeye hazırlanıyor.
Ana teması ‘Sanal Gerçeklik’ olarak belirlenen fuarda; ilkokul çağından üniversiteye uzanan genç kuşağa ulaşmak, bilişim öğretmenlerinin ufkunu genişletmek ve sektörün önde gelen firmalarını Kocaeli’yle tanıştırmak amaçlanıyor.
Fuar kapsamında, sanal gerçeklikle Türkiye ve dünyada bilişim sektöründe teknolojinin geldiği son nokta belirlenecek. Ayrıca özellikle savunma alanında faaliyet gösteren milli kurumlarımızın katılımıyla, bilişimde ülkemizin geldiği düzey gözler önüne serilecek.
Yapılacak yarışmalarla hedef kitle olarak belirlenen ‘genç kuşak’ yani ilköğretim, lise ve üniversite çağındaki bireyler bilişim sektörüne yönlendirilecek.

cumhurbaşkanı

 

KOCAELİ KODLUYOR
23-26 Kasım 2017 tarihleri arasında açık kalacak “Kocaeli Bilişim Fuarı” organizasyonunu Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Microsoft, Kocaeli Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi ve TÜBİTAK birlikte yapacak.
Fuarın sac ayaklarından birisini Kocaeli’ndeki ortaokul öğrencilerine yönelik olarak düzenlenecek, ödüllü ‘Kocaeli Kodluyor’ yarışması oluşturacak.
Sektörün önde gelen firmalarının yanı sıra bilişimin dahi isimlerini bir araya getirecek fuar kapsamında, Kocaeli’ndeki ortaokul öğrencileri kodlama konusundaki hünerlerini sergileyecek.
Yarışmanın ‘uygulama kodu’ ise Microsoft tarafından geliştirilmiş, çocukların erken yaştan itibaren programlamayı öğrenmesini sağlayan, ücretsiz bir oyun geliştirme aracı olarak belirlendi.
Çocukların programlama becerilerini eğlenceli bir ortamda geliştirmelerini hedefleyen kod, onlara kendi oyunlarını üç boyutlu bir dünyada oluşturma imkanı veriyor.
Büyükşehir ve TÜBİTAK BİLGEM işbirliği ile yapılacak olan bir diğer yarışma da Mehmet Ali Kağıtçı Yenilikçi Tasarımlar Proje Yarışması.
Yarışmada; özgün, yenilikçi, eğitim ve sağlık gibi sosyal faydalı, ekonomik faydalı veya akıllı şehir uygulamalarına yönelik araştırma-geliştirme projelerinin önerilmesi bekleniyor.
Yarışmaya Marmara Bölgesi’ndeki tüm lise ve dengi okul öğrencileri, mesleki lise ve teknik liseler katılabilecek.
Yarışma kapsamında geleceğin yeni sanayi devrimi ve yaşamın her alanında dijital dönüşüm olarak tanımlanan ‘Sanayi 4.0’ alanlarını tanıtmak; bu alanlarda gençleri bilimsel ve teknolojik çalışmalara özendirmek ve yöneltmek; bilim ve teknoloji insanı olarak yetişmelerine katkı sağlamak amaçlanıyor.


BİLGİ EVLERİ VE 42 BİN ÖĞRENCİ
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı olarak ilköğretim düzeyindeki öğrencilere eğitim hizmeti veren Bilgievleri, Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun talimatıyla 2009 yılında faaliyete geçti.
Akçakoca Bilgievi ile yola çıkan ve Türkiye’ye örnek olan bu değerli proje yıllar içinde adeta dev bir eğitim hamlesine dönüştü. 8 yılda 15’e ulaşan Bilgievlerinde 41 bin 853 öğrenciye eğitim verildi.
Bilgievlerinde eğitimler kış dönemiyle sınırlı kalmazken yaz sezonunda da Kocaelili çocukların yanında oldu.
Bilgievleri sadece öğrencilerin değil Anne Okulu ve Anne Akademisi, Anne – Çocuk ilişkisine olumlu katkı sunacak bir dizi eğitim programları ile velilerin de ikinci adresi haline geldi.
Bunun yanı sıra Ailede Değerler Eğitimi ile de anne-baba eğitimine yönelik ciddi katkılar sunuldu.
2016-2017 eğitim – öğretim döneminde 18 bin 855 öğrenci Bilgievinden ücretsiz olarak yararlanırken Anne Okulu ve Anne Akademisi’nden 338 veli mezun oldu.
Geleceğimiz yavrularımızı aydınlığa ulaştırmayı hedefleyen Bilgievlerinde öğrencilere okuma yazmayı sevdirmenin yanında yeteneği olan çocukların bu yeteneklerini olumlu yönde geliştirmelerine de yardımcı olunuyor.
Bilgievlerinde verilen eğitimin ücretsiz olması, buraya devam eden çocukların derslerinde ve girdikleri sınavlarda gösterdikleri başarı söz konusu tercihin ne denli doğru olduğunu gösteriyor.
Bilgievlerinde; 2 Ekim Salı günü başlayacak 2017-2018 eğitim döneminde öğrencilere, Bilgi Destek Program çerçevesinde, Türkçe, Matematik, İngilizce ve Fen Dersleri verilecek. Ayrıca, Değerler Eğitimi, Spor-Kültür Sanat Etkinlikleri, Kulüp ve Atölye Faaliyetleri ve Velilere Yönelik Faaliyetler yer alacak.

bilgievleri (3)  

 

8 YILDA 219 BİN TABLET
Türkiye’nin “Teknoloji Başkenti” olma misyonuyla faaliyetlerini yürüten Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 8 yıl önce start verdiği ‘Birebir Öğrenme’ projesi kapsamında, ilimizde okuyan bütün 6. sınıf öğrencilerine bilgisayar tablet armağan ediyor.
Teknoloji çağının gereklerine uygun olarak tüm öğrencilerin bilgiye hızla ulaşabilmelerini sağlamak ve bu yönde onlara eşit imkânlar sunmak amacıyla hayata geçirdiği “Bire Bir Öğrenme Projesi” kapsamında 2009 yılında başlayan ve bugüne kadar 8 yılda dağıttığı 219 Bin 233 Tablet Bilgisayar ile Gebze’de kurulacak Bilişim Vadisi’nin alt yapısını oluşturması hedefleniyor.
‘Eğitimde fırsat eşitliği’ ilkesiyle hareket eden Büyükşehir’in “Tablet Bilgisyar” projesiyle bugüne kadar şehir-köy ayırımı yapmadan 6. Sınıfta okuyan 219 bin 233 öğrenciye tablet bilgisayar sahibi oldu.
Bu dünya çapında, devrim niteliğindeki “Tablet Bilgisayar” projesini bugüne kadar Türkiye’de hiçbir belediye hayata geçiremezken risk alan Başkan Karaosmaoğlu bir ilk’e imza atmış oldu.
Belli mi olur, önümüzdeki yıllarda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi “Guiness Rekorlar Kitabına” girebilir.

 

tablet

 

AKADEMİ LİSE
Türkiye’de bir ilk olan “Akademi Lisede” özellikle ahlak ve maneviyat eksenli çalışmalar yapılıyor. Başkan Karaosmanoğlu sürekli değişen ve gelişen dünya şartlarına entegre olup, asimile olmayan bir gençlik ülküsünden hareketle; milli ve moral değerlerini mevcut sosyolojinin içinde koruyabilen bir Kocaeli lise gençliği idealize etmeyi amaçlıyor. Akademi Liseye kayıtlı öğrenciler, üniversite sınavlarına hazırlanmanın yanında derslerdeki eksiklerini de gideriyor.
Gölcük Anadolu Lisesi öğrencisi olan görme engelli Enez Deniz, üniversite sınavlarına Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığına bağlı olan Akademi Lisede hazırlandı.
YGS ve LYS’de ilk 100’e girmeyi başaran, Kocaeli birincisi ve Türkiye 37’ncisi olan Enes Deniz Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İngilizce Bölümünü kazandı.

enes deniz

 

29 LYS ŞAMPİYONUNA OTOMOBİL
Sosyal belediyeciliğin güzel örneklerinden olan Bilgi Evleri, Akademi Lise ile “Mevlana gibi düşünen, Yunus gibi konuşan gençlik arzuluyoruz” diyen Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, Lisans Yerleştirme Sınavı’nda (LYS) ilk 100’e giren şampiyon lise mezunlarını unutmayarak Türkiye’de bir ilk’e imza attı.
Üniversite öğrencilere verilen bursun CHP’nin Anayasa Mahkemesi’nde iptal ettirmesinin ardından Başkan Karaosmanoğlu, Kocaeli’de ikamet eden, liseyi Kocaeli’de okuyan başarılı öğrencileri “Marifet İltifata Tabidir” diyerek “sıfır kilometre otomobil” vererek ödüllendirdi.
İlki, 2010 yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile başlayan ödül dağıtımında bugüne kadar 29 LYS Şampiyonu öğrenciye “sıfır kilometre otomobil” verildi.

otomobil

 

BEYİN OLİMPİYATLARI
Kocaeli Bilim Merkezi, çocukların-gençlerin gezip göreceği bir yer olmaktan ziyade önemli bir misyona da sahip.
Merkez, gençlerimizin yeteneklerine göre yarışmalar düzenliyor; geleceğin bilim insanlarının yetişmesi için ilk tohumlar burada atılıyor.
Bu konuda üzerine düşenden fazlasını yapan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, düzenlediği yarışmayla matematik dehalarını bulduğu gibi bu yıl bir ilke daha imza attı.
23 Nisan Bilim ve Çocuk Festivali’nde Türkiye Beyin Olimpiyatları’na ev sahipliği yapan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 83 bilim ve sanat merkezinde eğitim gören öğrencileri kentimizde ağırladı.
Türkiye’de ilk kez düzenlenen Beyin Olimpiyatları ve Zeka Yarışması, Uluslararası İnterteks Fuar Alanı’nda muhteşem bir etkinlikle gerçekleştirildi.
Bilim merkezlerinde eğitim gören öğrencilerin zeka gelişimine katkıda bulunmayı; öğrencileri analitik düşünme teknikleriyle tanıştırmayı ve bu becerilerini geliştirmelerini sağlamayı amaçlayan yarışmaya 332 çocuk katıldı.
Türkiye Beyin Olimpiyatları ve Zeka Yarışması’nı İzmit Bilim ve Sanat Merkezi’nin öğrencileri kazanarak gururumuz oldu.

beyin olimpiyatları (7)

 

 

İLK KİTAP FUARI, 2009’DA
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin kent kültürüne yeni bir boyut kazandırmak amacıyla düzenlenen Türkiye’nin en büyük Kitap Fuarı, ilk kez 2009 yılında açıldı.
Kocaeli’nde her yıl açarken, aynı zamanda yazar ve fikir adamlarıyla gençlerimizin tanışmasına, birinci ağızdan kendilerini dinlemelerine sorular sormasına imkan sağladı.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’nın düzenlediği, Türkiye’nin en büyük kitap fuarı olma özelliğini taşıyan Kocaeli Kitap Fuarı, bu yıl 9. kez kapılarını kitap tutkunlarına açtı.
13-21 Mayıs tarihleri arasında 465 yayınevi, 600’ün üzerinde söyleşi, panel ve imza gününe ev sahipliği yapan 9. Kocaeli Kitap Fuarı’nı bu yıl 900 bin kişi ziyaret etti.
Kitabın hayat kaynağı olduğunu söyleyen Başkan Karaosmanoğlu açılışta yaptığı konuşmada, “Kitap dostları, okumaya, okuduğunu anlamaya, anladığını yaşamaya çalışan değerli kardeşlerimiz hoş geldiniz. Kitapsız bir hayat ve medeniyet düşünülemez. Kitap hayatımızın odak noktasında olmalı. Yüce Yaradan insanlara kitap göndermiş ve bu kitaplar hayat kaynağımız olmuştur. Kitaplar medeniyetimizin hayat kaynağıdır. Kitaba verdiğimiz önemi bu fuarla gösteriyoruz. Her renk ve her görüşe, başkalarına hakaret etmemek şartıyla açığız. Atatürk’ün gösterdiği çağdaş medeniyetin önüne geçme inancımıza ancak kitaplarla ulaşabiliriz. Bu yıl ziyaretçi sayımızın 1 milyonu bulmasını ümit ediyoruz. Fuarımıza katılan yayınevleri, yazar, şair ve düşünürlere teşekkür ediyorum” dedi.

kitap fuarı

HALK ÜNİVERSİTESİ KO-MEK
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin eğitime bir başka desteği öğrencilerin yanı sıra yetişkinler için düzenlediği, Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları (KO-MEK).
Bir rehabilitasyon merkezi gibi çalışan KO-MEK sayesinde Kocaeli il sınırları içerisinde yaşayanları eğitim ve kültür faaliyetleri ile nitelikli insan olmalarını destekliyor, onları sosyal hayata ve iş hayatına kazandırıyor.
2005 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü adına Kocaeli Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile imzalanan işbirliği ile açılan KO-MEK, 12 ilçede 44 merkezde on binlerce kursiyere eğitim veriyor, meslek sahibi olmasını sağlıyor.

komek (2)

AMATÖR SPORA DESTEK
Eğitime, kültüre destek veren, başarıyı ödüllendiren Kocaeli Büyükşehir Belediye başkanı İbrahim Karaosmanoğlu “Amatör Spora” da sahip çıktı.
“Amatör spor kulüplerimiz birer okuldur. Başarılı kulüplerimizi desteklemeye ve teşvik edilmesine önem veriyoruz” diyen başkan Karaosmanoğlu, her fırsatta onlarla bir araya geliyor, toplantılar yapıyor, yaz spor okulları açıyor, her çeşit alanda insanımızın spor yapabileceği alanlar oluşturuyor.
7’den 77’ye herkese spor yaptırmanın bir yaşam tarzı olduğuna inanan Başkan Karaosmanoğlu, her yıl on binlerce öğrenciye ve yetişkine malzeme dahil her türlü katkıyı veriyor.
Amatör spor kulüpleri de destekleyen Karaosmanoğlu, “Ne kadar gencimize spor yaptırırsak o kadar başarılı oluruz. Spor yapılacak tüm alt yapıyı Büyükşehir Belediyesi olarak oluşturuyoruz. Her yıl spora desteğimiz artarak devam ediyor. Her kulübümüz bir okul ve eğitim yuvasıdır. Bunun için amatör spora verdiğimiz desteği aralıksız artarak sürdüreceğiz” diyor.
Amatör sporda başarılı gençlerin dünya ve olimpiyat şampiyonlarında Ay Yıldızlı Türk Bayrağımızı göndere çektirenlerle gurur duyuyor.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Darıca Belediyesi mobesko Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Davetiyem
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu Beykar BasiskeleSanayi konak_dr