23 Temmuz 2018 Pazartesi

İzmit artık turizmin durağı olacak

İzmit artık turizmin durağı olacak
Güncel Yazdır

Haber

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın girişimleriyle hayata geçirilen Tarih Koridoru projesi İstanbul’dan gelen 25 tur operatörüyle buluşturuldu. İzmit artık tur operatörlerinin tur güzergahlarında yer alacak

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ve İstanbul’dan gelen 25 tur operatörü ve şehirde hizmet veren otel işletmecilerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantı ile İzmit artık tur operatörlerinin tur güzergahında yer alacak. İzmit Belediyesi tarafından düzenlenen Akçakoca Osmanlı Meydanı ve Kapanca Sokak Turizme Hazırlama Bilgilendirme Toplantısı, Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek kafe ve sanat galerisi olarak hizmete açılan Tarihi Süleymanpaşa Hamamı’nda (Nev-i Sanat Kafe) yapıldı. İzmit’in turizme açılan kapıları için ilk adımlar da atılmış oldu. İzmit Akçakoca Meydanı ve Kapanca Sokak’ın resmi açılışı ise 14 Ekim saat 14.00’te gerçekleştirilecek. Toplantıda konuşan TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, tur operatörlerine ‘’Burası bir oksijen çadırı. Burası size bir el verdi, siz iki elinizi verin. Beni mahcup etmeyin’’ dedi.

 

KENT PROTOKOLÜNDEN YOĞUN İLGİ

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya Vali Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, AK Parti İzmit İlçe Başkanı Hasan Ayaz, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zanburkan, KOTO Başkanı Necmi Bulut, İstanbul’da aktif faaliyet gösteren 25 acente sahibi, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Çetin Gürol, mahalle muhtarları katılım sağladı.

 

SİZLER BU İŞİN ERBABISINIZ

Toplantının açılış konuşmasını yapan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, ‘’İzmit Roma döneminin izlerini taşıyor. Büyükşehir Belediye Başkanımız da tarihi eserlere inanılmaz ilgi ve destek veren bir başkan. Bu bölgede hep birlikte çok ciddi bir hamle yaptık. Büyükşehir Belediye Başkanımız da tarihi eserlere inanılmaz ilgi ve destek veren bir başkan. Bu bölgede hep birlikte çok ciddi bir hamle yaptık. En büyük mücadele alanımız burası oldu. 70’in üzerindeki tarihi eseri bu hale getirdik. Sizler bu işlerin erbabısınız. Bizler bir şeyler yaptık’’ şeklinde konuştu.

DOĞAN

 

SİZ DEYİN BİZ YAPALIM

Devamında Doğan, ‘’Saygı değer valimizin bu dönemde vali olarak başımızda olmasını inanılmaz bir şans olarak görüyorum. TÜRSAB şöyle yapın desin biz hazırız. İstanbul programlarında bir gün de olsa biz de yer almak isteriz. Kongre turizmi içinde cazip bir ilimiz. Şehrimize hoş geldiniz şeref verdiniz’’ ifadelerine yer verdi.

 

İZMİT’İN İKİ BACASI VAR

Ardından konuşan TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ise, ‘’Muğla, Samsun, Mersin, Diyarbakır ve Kocaeli olmaktan büyük memnuniyet duydum. Her kentte bir baca olur İzmit’te iki baca var. Biri sanayi diğeri turizm bacası. Kentlerin bellekleri vardır. İstanbul’da Galata Kulesi, Süleymaniye bellektir. Yine burada bir kente ait bir belleği ummadığım şekilde görmem beni çok mutlu etmiştir. 50’li yıllarda Türkiye yavaş yavaş kalkınmaya başladı’’ sözlerini kullandı.

ulusoy

 

BENİ MAHCUP ETMEYİN

Devamında Ulusoy, ‘’Birinci Sınıf, ikinci sınıf arazilere maalesef sanayileri kurduk. Bugün bunun sıkıntısını çekiyoruz. Artık İstanbul nefes alamıyor. Sapanca, İzmit, Kandıra bizim için bir ürün. Bizim bunu değerlendirmemiz gerekiyor. Bu toprakların altında da bir hazine yatıyor. İzmit önemli bir bölge. Bu kentte hayat var. Bunu ayakta tutacak olan seyahat acentelerimiz. Burası bir oksijen çadırı. Burası size bir el verdi, siz iki elinizi verin. Yalnızca pişmaniye almak değil Kartepe’ye çıkmak Kandıra’nın yoğurdunu da almak gerek. Beni mahcup etmeyin. Ürününüzü pazarlarken bu bölgeyi de içine katın’’ ifadelerine yer verdi.

özak

KOCAELİ ESKİ KOCAELİ DEĞİL

Ulusoy’un ardından söz alan Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, ‘’İzmit için tarihi bir gün. Kocaeli eski Kocaeli değil. Çok büyük değişim gösterdi. 14 sene önce deniz simsiyahtı. İnsanlar burunlarını tıkayarak geçerdi. Siyasi olarak söylemiyorum. Nereye giderseniz gidin, Kocaeli’den geçmek durumundasınız. İzmit’e gelenler sadece Seka’yı gezip görse bile İzmit’in güzelliğini görecektir. Kocaeli’de bir tane otel vardı. Geldiğimiz nokta itibariyle toplam 10 tane 5 yıldızlı otelimiz var. Turizmi geliştirmek adına yıllardır çalışmalarımız devam ediyor’’ şeklinde konuştu.

vali

 

TURİZM POTANSİYELİ YÜKSEK BİR KENT

Ardından Vali Hüseyin Aksoy ise, ‘’Turizm sektörü daha önce görev yaptığım yerlerde de yoğun olarak öne çıkan bir sektördü. Bugünkü toplantıyı da çok önemsediğimi ifade etmek isterim. Kocaeli sanayi şehri olarak bilinen bir kent. Ancak turizm kenti olarak da çok önemli potansiyeli olduğunu biliyoruz. Tarihi ve kültürel zenginlikleri oldukça fazla olan bir kent. Gerek kültür ve turizm potansiyelimizi daha iyi anlatmak ve buraya daha fazla turist gelmesi için çalışmamız gerekiyor. Kocaeli’de doğal turizm anlamında yürüyüş parkurlarımız bulunuyor. Olta avcılığı yapılabilir. Bunun için turlar düzenlenebilir. TÜRSAB Başkanımız ve onunla birlikte buraya gelen tur operatörlerimize hoş geldiniz diyor, teşekkür ediyoruz’’ sözlerine yer verdi.

SIRRIPAŞA-(2)

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM Efe Tur ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr