21 Mayıs 2019 Salı

Perde ‘’Keşanlı Ali Destanı’’ ile açıldı

Perde ‘’Keşanlı Ali Destanı’’ ile açıldı
Kültür-Sanat Yazdır

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, 2017-2018 sezonunu Keşanlı Ali Destanı ile açtı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları yeni sezonu “Keşanlı Ali Destanı” ile açtı. 'Keşanlı Ali Destanı' oyunu Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları 20. Yılının ilk oyunu oldu. Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde sahnelenen oyunu Bilecik Valisi Tahir Büyükakın, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Yeşildal ve çok sayıda tiyatro sever izledi.

 

NİCE 20. YILLARA
Haldun Taner'in yazdığı ilk kez 1964 yılında sahnelenen ve yönetmenliğini Nurullah Tuncer’in yaptığı “Keşanlı Ali Destanı” oyununa sanatseverler büyük ilgi gösterdi. Kocaeli Şehir Tiyatrolarının 20. Yılının ilk oyunu olması özelliğini taşıyan oyunun sonunda Kocaelililer oyuncuları uzun süre alkışlayarak kutladı. Keşanlı Ali Destanı oyununun galasında konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Şehir Tiyatrolarının 20. yılının hayırlı olması temennisinde bulunarak” “Şehir Tiyatroları’nda nice 20. yıllara kavuşmak dileğiyle” Öncelikle bütün oyuncu arkadaşlarımı kutluyorum. “ ifadelerini kullandı.

 

“SANATSIZ TOPLUM GELİŞEMEZ”
Büyükşehir Belediyesi olarak sanatı ve sanatçıyı önemsediklerini ifade eden Başkan Karaosmanoğlu” Tiyatroyu önemsiyoruz. Sanatsız bir milletin gelişmesi, yaşaması mümkün değildir. Kocaeli’de tır tiyatrosu düşüncesini ilk defa ortaya ben koymuştum. Daha önceki sanat yönetmenlerimizde görüşüp uygulamaya geçtik. Çünkü kırsaldaki insanımız, çocuklarımız tiyatroyu bilmiyor. Bunun büyük ölçüde başarılı olduğuna inanıyorum. Böyle projeleri inşallah daha çok geliştiririz. Bu oyunda emeği geçen bütün oyuncu arkadaşlarıma ve Genel Sanat yönetmenimiz Mehmet beye teşekkür ediyorum” dedi.

 

OYUNUN KONUSU
‘’Sineklidağ, büyük bir şehirde, yoksul insanların yaşadığı büyük bir gecekondu mahallesidir. Ali de Sineklidağ’da oturur. Aynı mahallede birlikte büyüdüğü Zilha’yı sevmektedir. Fakat Zilha’nın dayısı Çamur İhsan, mahallenin belalısıdır; haraç toplar, herkesin korktuğu, en sevilmeyen adamdır. Bir gün Zilha’nın amcası öldürülür ve suçu Ali’nin üzerine atarlar. Ali bir türlü suçsuzluğunu ispat edemez. Aksine mahalleli tarafından takdir edilir. Katil olmadığını, suçsuz olduğunu anlatamayan Ali, hapishanedeki yaşadığı olaylarla iyice meşhur olur ve en sonunda hakkında çıkarılan ‘ün’ den faydalanmak zorunda kalır. O artık halk kahramanı olarak görülmeye başlanmıştır bile!’’

 

Oyun adı Keşanlı Ali Destanı
Yazan Haldun Taner
Yönetmen M. Nurullah Tuncer
Dekor-Kostüm-Işık tasarım M. Nurullah Tuncer
Müzik Yalçın Tura
Müzik Direktörü Orhan Enes Kuzu
Koreograf Esra Yurttut
Dramaturg Sevil Koç
Yönetmen yardımcısı Çiğdem Benli
Kostüm Uygulama Emine Kaynak Yıldırım
Dekor Uygulama Arzu Özdemir, Veysel Çıracı
Dekor Kostüm Yardımcıları Merve Yörük , Senem Gelgi
Görsel Tasarım Aktürk Aksoy
Proje Sorumlusu Gen. San. Yön. Yrd. Fatih Sevdi

OYNAYANLAR
Nursel Çeliktürk
Işık Öztorun
Tekin Ezgütekin
Zeliha Çetinkaya
Levent Muratoğlu
Serhat Güzel
Tarık Keskiner
Yaşar Özveri
Zeynep Özan
Cemal Aldıç
Bülent Baytar
Utku Oğuz
Çağrı Mengüç
Taylan Ertuğrul
Seda Güven Şahin
Emel Pala
Seçil Mutlu Oğuz
Engin Benli
Nuri Karadeniz
Mehmet Beyazıt
Aytek Mete Elgün
Duygu Mine Özcan
Funda İlhan
Tunç Efe
Aysel Yılmaz
İrem Kahyaoğlu
Meltem Özsavaş
Ahsen Gül Ever
Nurcan Tural
Cansu Cengiz
Dilara Yazaroğlu
Ezgi Özbalı
Sezen Düzakar
Duygu Mine Özcan
Sarper Saydam
Azer Şelte
Başar Alemdar
Tamer Gültekin
Tunç Efe
Erdoğan Cengiz
Emre Işık
İlker Bağlam
Ufuk Tuncer

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
YEDİ İKLİM mobesko konak_dr Davetiyem