26 Eylül 2018 Çarşamba
Global

Merkezi ezan sistemine devam edilecek mi?

Merkezi ezan sistemine devam edilecek mi?
Güncel Yazdır

Haber

Merkezi ezan sisteminin kaldırılması ve artık her akşam anayol üzerindeki minarelerin ışıklandırılması kararı alan İzmit İlçe Müftüsü Musa Bilgiç, gelen tepkilere yönelik gazetemize açıklamalarda bulundu

Geçtiğimiz günlerde İzmit İlçe Müftülüğü tarafından İzmit’te merkezi ezan sistemi kaldırılmıştı. İlçe Müftülüğü tarafından yapılan açıklamada ise uygulamanın merkezi sistem cihazındaki bakım ve onarımı nedeniyle 15 günlüğüne kaldırıldığı ifade edilmişti. Merkezi sistemin kaldırılması ile birlikte her camiden dakika farkıyla okunan ezan ise bazı vatandaşların tepkisiyle karşılaşırken İlçe Müftüsü Musa Bilgiç, o sorunun ortadan kalkacağını belirtti. Ayrıca müftülükten din görevlilerine ‘’Minarelerinin ışıklarını yakın’’ şeklinde mesaj da iletildiği öğrenildi. Artık her akşam yakılan ışıkları ‘israf’ olarak değerlendirenlere yönelik İzmit İlçe Müftüsü Musa Bilgiç ise, ‘’Akşamları sadece anayol üzerindeki camilerde vatandaşlarımızın namaz kılabilmeleri için belli olsun diye ışıklandırma yoluna gittik. Bunu da israf olarak görmemek lazım’’ şeklinde yanıt verdi.

 

IMG_0845

4 İLÇEDE MERKEZİ SİSTEM YOK

Diyanet Sen Kocaeli Şube Başkanı Selami Tarcan, "Şu anda beklemedeler. Daha net bir karar verilmedi. Zamana yayıldı. Olumlu tepkiler de var olumsuz tepkiler de. Eskiden herkes kendisi okuyordu. Çoğu ilde böyle. Vatandaştan gelen tepkiler genelde dakika farkıyla okunduğu için ortaya çıkan gürültü veya hocanın sesinin kötü olması yönünde. Bence her caminin görevlisi kendisi okumalı. Okumadıkça ezan okumayı unutabiliyor. Önce bir halkı dinlemek lazım. Şu anda ilimizde Kartepe, Başiskele, Derince ve İzmit'te herkes kendisi okuyor. Mesela İstanbul şimdiye kadar merkezi sistemi hiç uygulamadı" ifadelerine yer verdi. Devamında İlçe Müftülüğü’nden müezzinlere gönderilen "Minarelerin ışıklarını yakın" şeklindeki mesajı da değerlendiren Tarcan, "Önceden cuma akşamları yakılıyordu. Artık bu şekilde yakılsın denildi. Vatandaş yoldan geçerken bir caminin olduğunu görüp bir namaz kılayım diye düşünebilir’’ dedi.

 

SELAMİ TARCAN (2)

BUNUN ADI TEPKİ ÖLÇME ZAMANI

Türk Diyanet Vakıf Sen Kocaeli Şube Başkanı Numan Uysal, ‘’Merkezi sistem konusunda İzmit İlçe Müftülüğümüzün personeline merkezi sistemin onarıma alındığını, 15 günlük bir süre belirlendiğini bize mesaj olarak yolladılar. Bizler tabi bunun sadece onarımla alakalı olmadığını ve bir tepki ölçme zamanı olduğunu anladık. Merkezi sistemde ezan okuyan arkadaşlarımızın belirlenmesi müftülük tarafından yapılıyordu. Merkezi sistemde ezan okuma kabiliyeti olan bu konuda kendini daha iyi geliştirmiş arkadaşlarımız seçiliyordu. Bir ahenk vardı. Bunu da toplum kabul etmişti. Öncelikle ezanın bir davet metodu olduğunu göz önünde bulunduralım. Bu daveti yapan insanın makam bilgisiyle hoş bir seda ile insanları camiye davet ettiğinde gönül huzuruyla ‘Bu davete icabet edilmez mi?’ diyerek bu güzel ezandan etkilenerek camiye koşan nice insanlar biliriz’’ şeklinde konuştu.

 

NUMAN UYSAL (2)

EZAN EĞİTİMİ BİTENE KADAR DEVAM ETSİN

‘’Ben bu kararın İlçe Müftülüğü değil, İl Müftülüğümüzün kararı olduğunu tahmin ediyorum’’ diyen Uysal, ‘’Bu merkezi sistemin devamının veya bütün camilerde bütün müezzinlerin kendilerinin okumasının artıları ve eksileri var. Tek görevli olan camilerimizin görevlilerin hafta tatili veya izinli oldukları zamanda ezan okuyacak insanların, bu eğitimi almamış insanların bu görevi yapacağını da düşünerek hareket etmeleri gerekiyor. Eğer sistem değişikliği olacaksa ‘Yaptım oldu’ mantığıyla bıçak gibi kesip atmaktansa bu böyle olacak deyip altyapı hazırlanmadan sistem değişikliği sağlıklı olmayacaktır. Bizim önerimiz de şudur: Merkezi sistem arkadaşlarımızın eğitimi, ezan kursları bitene kadar devam etsin. Bütün personel taramadan geçsin. Artık herkesin ezan okuyacağı seviyeye ulaşıldığında sistem değişikliği uygun görüldüğünde tatlı bir geçiş kabul edilmiş olur. Ayrıca müezzini olmayan köy ve kasabalar için merkezi sistem uygulaması devam etmelidir" açıklamalarında bulundu.

 

‘24 SAAT HİZMETİNİZDEYİZ’İN İFADESİ

Işıklandırma sistemine de değinen Uysal, "Bu güzel bir uygulama. Bu konuya israf olarak bakılmaması gerektiğini düşünüyoruz. İsraf ihtiyaç fazlasını savurganlık içinde harcamaktır. Camilerimiz şehirlerdeki medeniyet merkezlerimizdir. Cami minarelerimizdeki aydınlatma sistemimizin anlamı cami görevlisi ile cami cemaatiyle camilerin hizmetlerini devam ettiren derneklerin hep birlikte kolektif bir şekilde ‘Biz buradayız, biz görevimizin başındayız, 24 saat hizmet vermekteyiz’in bir ifadesidir. Yaşadığımız 15 Temmuz ihanet gecesinden de anlaşıldığı üzere toplumun dini konudaki aydınlanma merkezinin tekrar camiler olduğunu merdiven altı faaliyet gösteren diğer yapılardan uzak durulması gerektiğini düşünüyoruz. Şehrin gece görünümünde minarelerdeki aydınlığın şehrimizin dokusuna ayrı bir desen olarak bir göz aydınlığı olarak görsel bir katkı sağladığını düşünüyoruz. Bu konuda İzmit Müftümüz Musa Bilgiç hocamıza da bu duyarlılığından dolayı teşekkür ediyoruz" şeklinde konuştu.

 

DAKİKA FARKI DA DÜZENE GİRECEK

Ardından İzmit İlçe Müftüsü Musa Bilgiç, merkezi sistemle alakalı cihazların bakımda olduğunu ifade ederken ‘’15 gün sürecek. Biliyorsunuz İstanbul'da merkezi sistem hiç yok. Şu anda vatandaşlarımızın memnuniyetlerini, taleplerini alıyoruz. Artıları eksileri değerlendiriyoruz. Ardından komisyon olarak tamam mı devam mı diye karar vereceğiz. Müezzinlerin ezanı dakika farkıyla okuması da düzene girecek. Yıllardır arkadaşlar merkezi bağlandığı için şimdi öyle küçük çapta farklılıklar olabiliyor. Bu da bir müddet sonra oturacak" dedi. Işıklandırma sistemi ile ilgili konuşan Bilgiç, "Bu konuda da özellikle vatandaşlarımızın taleplerine yönelik bir adım attık. Akşamları anayol üzerindeki camilerde vatandaşlarımızın namaz kılabilmeleri için belli olsun diye ışıklandırma yoluna gittik. Sonuçta vatandaşımızın ibadeti. Bunu israf olarak görmemek lazım. Zaten minarelerde led lambaları var" sözlerine yer verdi.

YUSUF DOĞAN

İSRAF OLARAK BAKILMAMALI

Son olarak İl Müftüsü Yusuf Doğan ise, "Merkezi sistemin kaldırılması, İzmit İlçe Müftülüğümüz tarafından alınmış bir karar. Zamana bırakılmış bir uygulama. 15 günlük bakımdan sonra karar verilecek. Işıklandırmayı da yine İlçe Müftülüğümüz takip ediyor. İnsanların ibadet edebilmeleri için uygulanan sisteme israf olarak bakmamak lazım. Tüm camilerde değil, ana yol üzerindeki camilerde insanlar camiyi fark edebilsin diye başlatılan bir uygulama" ifadelerine yer verdi.

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu BasiskeleSanayi konak_dr