20 Temmuz 2018 Cuma

Memeyi almadan kanser tedavisi

Memeyi almadan kanser tedavisi
Sağlık Yazdır

Aile Konak Hastanesi Karamürsel Karmek işbiliği ile düzenlenen seminerde, Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ahmet ŞİRİNOCAK tarafından kanserli memeyi almadan uygulanan tedavi yöntemleri anlatıldı

Gölcük Ford Otosan Sapağı karşısında hizmet veren Aile Konak Hastanesi, meme kanseri konusunda erken tanının önemini vurgulamak amacıyla Karamürsel Karmek kursiyerlerine bir seminer düzenledi. Genel Cerrahi uzmanı Op. Dr. Ahmet ŞİRİNOCAK tarafından verilen seminerde, meme dokusu, meme kanseri oluşumu, güncel meme tedavileri konusunda önemli bilgiler aktarıldı. Şirinocak, meme kanserinin geçmişte kanser öyküsü olanlarda sıkça görüldüğünü, kendi kendine meme kontrolünün özellikle kırklı yaşlarda çok sık yapılması gerektiğini vurguladı.

 

Aile öyküsü önemli

Aile Konak ve Karamürsel Belediyesi Karmek Kurslarıyla ortak düzenlenen seminerde konuşan Genel Cerrahi uzmanı Op. Dr. Ahmet ŞİRİNOCAK, ailesinde (anne, teyze gibi) meme kanseri öyküsü olanların çok daha dikkatli olması gerektiğinin altını çizerek, yılda bir meme ultrasonu ile iki yılda bir mamaografi yaptırmanın erken tanı koymada önem kazanacağını ifade etti.  Her kanser türünde olduğu gibi meme kanserinde de erken teşhisin çok önemli olduğunu ifade eden Şirinocak, kendi kendine meme muayenesinin mutlaka her kadının uygulaması gerektiğini söyledi.

 

Meme koruyucu cerrahi

Meme Kanseri tanısı konulmuş hastaların tedavi sürecinde koltukaltı lenf bezinin doğru evrelendirilmesini sağlayan Mavi Boya Tekniği, meme başı altına ve tümörlü kısma uygulanarak, lenf bezlerine ulaşmayı sağlıyor. Bu teknikle ameliyat esnasında kurulan küçük bir laboratuar (Frozen) sistemiyle mavi boyalı kısımdan alınan örnek inceleniyor. Böylece meme koruyucu cerrahi burada önem kazanarak, kanserli hücerelerin koltukaltında bulunan lenf bezlerine sıçrayıp sıçramadığı saptanarak, hastanın koltukaltının alınmasının önüne geçilmiş oluyor.

 

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM Efe Tur ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr