Her yerde eğitim konuşuluyor - Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi
17 Ağustos 2018 Cuma
Global

Her yerde eğitim konuşuluyor

Her yerde eğitim konuşuluyor
Eğitim Yazdır

Haber

2017-2018 Eğitim Öğretim yılı 18 Eylül Pazartesi günü başladı.

Türkiye’nin gücü, zenginliği çocuklarımıza, öğretmenlere ve eğitimin tüm paydaşlarına yeni eğitim öğretim yılında başarılar diliyorum.

Bugünlerde anaokulu, ilk, orta, lise, üniversite, açık ve yaygın eğitim kurumlarındaki öğrencileri, ailelerini, çeşitli kurslardaki kursiyerleri ve esnafı da kattığımızda Kocaeli’nin tamamı eğitim ile yatıyor eğitim ile kalkıyor.

Eğitimi önceliklerinin ilk sırasına yazan Vali Hüseyin Aksoy’un hedefi; fen, sosyal, Anadolu ve meslek liselerindeki tekli eğitimi, 2019’a kadar ilk ve ortaokulların tamamına yaymak.

Önceki yıllarda yaptırılan okul ve derslik sayılarına yenilerini katmak için önümüzdeki günlerde hayırseverleri göreve çağırmak.

Milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim, onarımdan taşımalı eğitime, öğretmen dağılımından güvenliğe kadar eğitim öğretimin sorunsuz başlamasını sağladı.

Zamanının büyük bölümünü Vali Aksoy’un talimatlarını yerine getirmenin yanında öğretmenlerin motivasyonu, öğrencilerin eğitimi için okulları ziyaret ederek geçiriyor.

Bugün Kocaeli’nin her yerinde eğitim, öğretmenlerin motivasyonu, öğrenci başarısı, milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik’in 7/24 özverili çalışmaları

konuşuluyor.

Eğitim kalitesini dert edinen, başarı çıtasının yükseltilmesi için sorumluluk alan ilçe ve okul müdürleri ile fedakar öğretmenlerin eğitime katkıları örnek gösteriliyor.

Hiçbir başarı tesadüfen yakalanmadığı gibi son yıllarda eğitimin her kademesinde yakalanan başarının da tesadüf olmadığı anlatılıyor.

Kocaeli’nde eğitim kalitesinin artması, öğretmene motivasyon kazandırılması, öğrenci başarısının yükseltilmesine katkı veren, destek olan, sahip çıkan herkesi kutluyorum.

 

ANA, İLK VE ORTAOKUL

2017-2018 eğitin öğretim yılının başladığı bugünlerde, öğrenci velileri sessiz, valilik ve okul önlerinde eylem yapmıyor.

Gazetelerin manşetlerinde; okulların onarımının gecikmesi, taşımalı eğitim ihalelerinin yapılmaması, öğretmen açığı olması nedeniyle eğitimin aksadığı haberlerini okumuyoruz.

Alınan önlemler sonrası okullarda eğitim-öğretim aksamadan, sorunsuz devam ediyor.

Ama velilerin çocuklarını “yarış atı” gibi yetiştirdiği, öğrencilerin geleceklerinin haksız rekabetle yapılan sınavlarla belirlendiği günümüzde, “En iyi okul, eve en yakın okuldur” sloganın unutuldu.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Kocaeli Valiliğinin kayıt dönemlerinde yayınladığı, “Öğrenciler ikametlerine en yakın okula kayıt edilecek” genelgeleri çöpe atıldı.

Ekonomik ve sosyal durumu iyi velilerin aldıkları “çakma ikametgahlar” sonrası sınıf mevcutları yıllar öncesi olduğu gibi 40’ı buluyor.

TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) ve LYS’de (Lisans Yerleştirme Sınavı) başarılı okullar önünde okul servis araçları uzun kuyruklar oluşturuyor.

Anaokulu, ilkokul ve ortaokul öğrencileri sabahın zifiri, akşamın kör karanlığında “uyuyarak” kilometrelerce uzaktaki okullara gidiyor.

Allah’tan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geç kalsa da, zamanlaması yanlış olsa da, milli eğitim hazırlıksız yakalansa da “En iyi okul, eve en yakın okuldur” sloganını hatırladı.

“Ortaokul 8. Sınıf öğrencilerinin girdiği TEOG ile lise 12. Sınıf öğrencilerinin üniversite giriş puanlarını belirleyen LYS kalkacak” açıklamasını yaptı.

TEOG ve LYS’nin kalkacağına sınavlara “yarış atı” gibi hazırlanan öğrenciler ile ana babaları, ortaokul ve liselere hangi koşullarda girileceğinin bilinmemesi nedeniyle sevinemedi.

 

BAĞIMLILIKLAR DEĞİŞMELİ

Her yıl olduğu gibi bu yılda okulların güvenliği, servis araçları ile kantinlerin denetimi emniyet ve belediye ekiplerince yapılacak.

Okullar açılmadan önce toplantılar yapıldı, önlemler açıklandı, her okul kıdemli bir emniyet görevlisine zimmetlendi.

Belli ki hala okulların güvenliğini, öğrencilerin madde bağımlılığından uzak tutulmalarını, yiyeceklerinin hijyenik olup olmadığını emniyet ve zabıta ile çözümleneceğine inanıyoruz.

Yıllardır aynı yöntem uygulanmasına rağmen sonuç alınamamasında ders çıkaramamış, eğitimle çözümleneceğini anlayamamışız.

Okulların ve öğrencilerin güvenliğini emniyet ve zabıta gücü ile çözmek yerine keşke Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere tüm belediyelerin sosyal sorumluluk projesi kapsamında spor, kültür ve eğitim ağırlıklı programlarda aramış olsaydık.

Vali Hüseyin Aksoy’un “Çocuklarımız sosyal ve kültürel anlamda gelişmelerini sağlayacak bir takım aktiviteler içinde olmalılar” açıklamasında olduğu gibi

keşke Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin spor okulları, bilim merkezi, bilgi evleri,  akademi lise başta olmak üzere sosyal ve kültürel alanlarda yüz binlerce öğrenciye okul saatleri dışında verdiği eğitimlere katılan öğrenci sayısını arttırabilsek.

Internet kafeleri dolduran gençleri milli eğitimin ve belediyelerin sportif,  ve kültürel amaçlı programlarına götürebilsek.

Alınan önlemler ve verilen hizmetler sonrası öğrencilerin “internet ve madde bağımlılığı” yerini “spor, okuma, araştırma bağımlılığı” alacaktır.

2017-2018 Eğitim Öğretim yılı tüm öğrencilere, öğretmenlere ve velilere hayırlı olsun.

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat konak_dr