21 Temmuz 2018 Cumartesi

Selçuklu'da 'Endüstri 4.0' konuşuldu

 Selçuklu'da 'Endüstri 4.0' konuşuldu
Güncel Yazdır

Selçuklu Düşünce Kulübü’nün 2017-18 Sezonunun ilk toplantısında Enerji ve Endüstri 4.0 konusu ele alındı. Teknik Öğretmen ve Yenilenebilir Enerji Uzmanı Selçuk Aytın’ın yaptığı sunum oldukça ilgi çekti

Türk Eğitim Sen Konferans Salonundaki toplantıya KMKB Dönem Başkanı ve Yesevî Eğitim Kültür Sanata Derneği Başkanı Eren Elmalı, Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı Av. Ruhittin Sönmez, İzmit Türk Ocağı Başkanı Yücel Alpay Demir, Türk Emekli Sen Şube Başkanı Ekrem Ertürk, TEGA Kocaeli Temsilcisi Murat Pala, Aydınlar Ocağı eski Başkanı Ahsen Okyar, Alperen Ocakları eski Başkanı İrfan Memiş, MHP Başiskele eski İlçe Başkanı Halit Bayhan, Türk Emekli Sen eski Başkanı Alp Timincioğlu ile Selçuklu Düşünce Kulübü müdavimleri katıldı.

 

FOSİL KAYNAKLAR YERİNE TEMİZ ENERJİ

SDK Başkanı Süleyman Pekin, dünyanın yeni bir evreye geçmek üzere olduğunu ve bu yüzden sezonun ilk toplantısında Endüstri 4.0 gibi iddialı bir konuyu tartışma konusu seçtiklerini söyledi. Sonrasında tasarımcı ve yazılımcı insanlar, akıllı sistemler, organik ortam, enerji / elektrik gibi konu başlıklarıyla Selçuk Aytın’ın sunumu başladı. Fosil kaynaklar yerine temiz enerji kaynaklarıyla ilgili projeksiyonun 2050’yi tamamen geçiş olarak hedeflediğini aktaran Aytın, dünyada küçük güneşçikler oluşturup atık olmaksızın enerji kullanımına doğru gidildiğini ifade etti.

 

TEK HAMMADDE BEYİN OLACAK

Suriye ve Irak’ta savaşın petrolden çok güneş enerjisi yataklarından kaynaklandığını iddia eden Aytın, nano teknoloji alanında kendi beynimizi yapmaya başladığımız bir Çip Fabrikası sahibi olduğumuzu da ekledi. Aselsan ve Bilkent’in nükleer füzyon enerjisi çalışmaları bulunduğunu, 3 boyutlu yazıcıyla Türkiye’de jet motoru üretildiğini, TSK’ya ait “Kargu” ve “Alpagu” gibi kamikaze silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) var olduğunu anlatan Aytın; makinayı hayal eden kimselerin makine mühendislerinin yerini alacağını ve fabrikalar yerine yazıcıların alacağını, tek hammaddenin beyin olacağını savundu. 

 

DÜNYADA İLK BEŞE OYNUYOR

Otomobillerin yerini 4 pervaneli hava araçlarının alacağını videolar eşliğinde aktaran Aytın, Çin ve ABD’nin bu alandaki örnekleri hakkında bilgilendirme yaptı. 400 kilometre menzilli elektrikle çalışan top üretebilen Türkiye’nin hem mikro hem de nano teknoloji alanında dünyada ilk beş’e oynadığını beyan etti. Ekonominin tamamen değişeceği, doktorluk ve mühendislik gibi gözde mesleklerin yerini tasarımcılığın alacağı; yapay zekânın ve bakteri büyüklüğündeki robotların hükümferma olacağı bir döneme doğru gittiğimizi söyleyen Selçuk Aytın, tarihin yeniden yazıldığını ve bizim muhakkak bu şiin içinde olmamız gerektiğinin altını çizdi.  Konferans anısına özel Selçuklu DK plaketinin takdim edildiği toplantı sonrası sendika terasında yapılan ikram eşliğinde sohbet faslıyla nihayetlendi.  

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM Efe Tur ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr