23 Temmuz 2019 Salı

Yılsonu ihracat hedeflerini tutturacağız

Yılsonu ihracat hedeflerini tutturacağız
Ekonomi Yazdır

KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu Türkiye’nin yıl sonu itibariyle ihracat hedefini tutturacağına inandığını ifade ederek, Orta Vadeli Program’da ihracat hedefinin artırılarak çıtanın yükseltilmesinin yerinde bir hedef olduğunu, bu hedefe ulaşmak için önemli dış ticaret partnerleri ile siyasi ilişkilerin daha da geliştirilmesi gerektiğini söyledi

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından açıklanan ağustos ayı düzeltilmiş dış ticaret verilerine yönelik değerlendirmelerde bulunan Başkan Zeytinoğlu:  “Ağustos ayında 13 milyar 289 milyon dolar ihracat ve 19 milyar 162 milyon dolar ithalat gerçekleştirdik. Yükselen enerji maliyetleri ve artan iç taleple ithalat artış hızının ihracat artış hızından fazla olmasından dış ticaret açığımız 5 milyar 873 milyon dolar oldu” dedi. Zeytinoğlu, Avrupa Birliği’ndeki toparlanma ile ağustos ayında AB’ye ihracatın yüzde 9,4 artarak 6 milyar 25 milyon dolar olarak gerçekleştiğini söyleyerek, “İhracatımızda yüzde 45,3 pay alan AB’nin ihracatımızda önemi büyük. Toplam ihracatımızda Almanya’nın payı yüzde 10,1, İngiltere’nin yüzde 6,4, Irak’ın yüzde 7,3, ABD’nin yüzde 5,4 ve BAE’nin yüzde 5,3 oranında. Önemli ihraç partnerlerimiz olan ülkelerle siyasi ilişkilerimizin, geliştirilmesi, iyileştirilmesi, normal çizgiye getirilmesi ihracatın gelişmesi bakımından önem taşıyor” dedi.

 

HEDEFE ULAŞACAĞIZ

 “Ağustos ayında üretimde girdi olarak kullanılan ara malı ithalatının tüm ithalattaki payının yüzde 72,6 olmasını önümüzdeki dönemde üretimde hareketlilik göstergesi olarak yorumlayabiliriz.” şeklinde konuşan ve çarşamba günü OVP’de yapılan ihracat hedefi revizesine de değinen Zeytinoğlu, “Geçen yıl OVP’de 2017 yılı için 153,3 milyar dolar olarak öngörülen ihracat hedefi 156,5 milyar dolara revize edildi. Yılın başından itibaren ihracatımız güçlü bir performans sergiliyor ve artmaya devam ediyor. İhracat gelirimiz ilk sekiz ayda yüzde 10,8 artarken 12 aylık ihracatımız 153 milyar dolara yaklaşmıştır. Ekonomik göstergelerdeki olumlu tabloya ihracatın katkılarını görüyoruz ve yıl sonu ihracat hedefine ulaşılacağını düşünüyoruz” dedi.

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem