Çeker: Bu ayıbın izahı yok - Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi
22 Ağustos 2018 Çarşamba
Global

Çeker: Bu ayıbın izahı yok

Çeker: Bu ayıbın izahı yok
Güncel Yazdır

Haber

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker gerçekleştirdiği basın açıklamasında, Darıca Farabi Hastanesinde personel eksikliğinden dolayı kardiyoloji servisinin kapatıldığını belirterek,” Bu ayıbın izahı yok” dedi

Darıca Farabi devlet hastanesinde Kardiyoloji Servisinin personel eksikliği gerekçe gösterilerek kapatılmasına, Sağlık personelinin kadro unvanı dışında idari memur olarak çalıştırılmasına Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Darıca Farabi devlet hastanesi Baş Temsilcisi, İdris Çakır, Temsilci Hakan Şahin, Sendika üyesi Özlem Çağın ile birlikte  Şubede basın açıklaması yaparak tepki gösterdi.

 

“VATANDAŞ GÜLÜP GEÇMEKTEDİR”

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, “Değişe, değişe ve dönüşe dönüşe bir garip hale gelen sağlık sistemimizin geldiği son durumu Darıca Farabi devlet hastanesinde yaşanan durum özetlemektedir. Darıca Farabi devlet hastanesinde Kardiyoloji Servisi personel eksikliği nedeniyle kapatılmıştır. Artık hizmet vermemektedir. Sağlığa ulaşımda ses hızı seviyesine gelindiğinin iddia edildiği bir ortamda ne yazık ki hastanelerin bazı bölümlerinin kapandığına şahit olmak acı bir çelişkidir. İlimizde görevden alınması gereken en son Hastane yöneticisi olması gereken eski yöneticinin yerine yenisini atayamayan anlayışın, sağlık da devrim yaptık söylemlerine artık vatandaş gülüp geçmektedir” diye konuştu.

 

“EKSİKLİK MEVCUTTUR”

Çeker basın açıklamasında, “Yüzbinlerce sağlık çalışanı atama beklerken, atanamadıkları için simitçilik, garsonluk, mermercililk, pazarcılık yapmak zorunda kalan kalifiye sağlık personelinin standart kadro oranlarına göre ”PDC” doğrultusunda personel atamalarını yapmayarak mevcut personellere köle muamelesi yapmak Sağlık Bakanlığına yakışmamaktadır. Türkiye Kamu Hastaneler Kurumunun 17.08.2017 tarihinde yayınlamış olduğu PDC oranlarına baktığımızda Darıca Farabi Devlet Hastanesinde yaklaşık tüm meslek guruplarında eksiklik mevcuttur.

 

“ZAFİYETE SEBEBİYET VERİYOR”

Örnekleyecek olursak hastanede görev yapması gereken 22  adet Acil Tıp Teknisyeni olması gerekirken yaklaşık  10, 74 ebe olması gerekirken yaklaşık 45, 340 Hemşire olması gerekirken yaklaşık 270 hemşire görev yapmakta olup yaklaşık 111eksik personel bulunmaktadır. Yasak olduğu halde idareciler sağlık personelini kadro ve ünvanı dışında idari görevlere de usulsüz bir şekilde çalıştırmaktadırlar. Bu durum çalışma barışına sekte vurmakta çalışanda ise kurumu sahiplenme duygularında zafiyete sebebiyet vermektedir” dedi.

 

“BAKANLIK ACİL ÇÖZÜM ÜRETMELİ”

“Bakanlık buna acil çözüm üretmelidir” diyen Ömer Çeker sözlerini, “Bu yetersiz istihdamın yarattığı bir diğer önemli sorunda görev yapan çalışanlara aşırı iş yükünün binmesi ve sonu gelmeyen nöbetlere mahkum edilmesidir. Sağlık çalışanlarının aylık çalışması gereken saat dışında  gün aşırı nöbet yazılmak suretiyle aylık 120 - 130 saat fazla mesai yapmaya zorlanmakta normal mesaileri ile birlikte ay içerisinde yaklaşık 280 ile 290 saat çalıştırılmaktadırlar.  Nöbetlerde yasal sınırlar çoktan aşılmış, nöbetler artık katlanılmaz bir hal almıştır.  Çalışan memnuniyeti hızla azalarak yok olmaktadır. Korkarız ki bu işin sonu personel istifaları, başka birimlerin kapanması gibi olayları da tetikleyecektir. Bunun önüne geçilmelidir” şeklinde sürdürdü.

 

“YETKİLİLERİ GÖREVE DAVET EDİYORUZ”

Çeker sözlerini, “Sağlık personelini asıl görevlerinde çalıştırmayarak personel eksikliğinden  kardiyoloji servisinin kapanmasına sebebiyet verenler hakkında gerekli yasal işlemin yapılması için yetkilileri göreve davet ediyoruz. Sendika olarak konunun takipçisi olacağız. Maliye Bakanı yaptığı açıklamada kamuya bu yıl 74 bin personel alınacağını ifade etmiştir. Bu sayıya bakıldığında sağlıkta personel istihdamında yine hayal kırıklığı yaşanacağı ve sorunların kronikleşerek yaygınlaşacağı görülmektedir. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı bu duruma müdahale etmeli ve personel istihdamını üst seviyeye çıkarmalıdır. Bunlar giderilmediği takdirde sağlık çalışanından mutlu ve verimli çalışmayı bekliyor olmanız hayal olacaktır. Buradan sizleri ve tüm yetkili mercileri uyarıyoruz. Yeterli kadro sayısını ve insani çalışma koşullarını hastanelerde sağlayın” ifadeleriyle sonlandırdı. 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Başiskele kurban bayramı Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat konak_dr