17 Aralık 2018 Pazartesi
Öztekin Kaşukci

‘Uçurumun Kıyısında Türkiye’ yaşananlara ışık tutuyor

‘Uçurumun Kıyısında Türkiye’ yaşananlara ışık tutuyor
Kültür-Sanat Yazdır

Haber

Yönetmen İmre Azem’in Türkiye’deki demokrasi mücadelesini ele aldığı 'Uçurumun Kıyısında Türkiye' adlı belgeseli Alternaif Kültür Merkezi'nde gösterildi

‘Ekümenopolis’ filminin yönetmeni olan İmre Azem, Türkiye'de verilen demokrasi mücadelesini, yeni filmi ‘Uçurumun Kıyısında Türkiye’ ile beyaz perdeye taşıdı. Azem, Türkiye’de Gezi Direnişi’nden bu yana yaşanan ve özellikle 15 Temmuz darbe girişiminin ardından hız kazanan demokrasi mücadelesini anlattığı ‘Uçurumun Kıyısında Türkiye’ adlı belgesel, geçtiğimiz akşam Alternaif Kültür Merkezi’nde gösterildi. Kocaeli Demokrasi Girişimi’nin etkinliği olarak izletilen belgesel sonrası söyleşi de gerçekleştirildi.

 

ÇALIŞMALARIMIZI HIZLANDIRACAĞIZ

Gösterim öncesi izleyicilere seslenen Kocaeli Demokrasi Girişimi Sözcüsü Bekir Yurdagül, "Bilindiği gibi bizler de demokrasi talebiyle bir araya geldik. Belgeselin Türkiye’de yaşananlara ışık tuttuğunu düşünüyorum. Demokrasi mücadelemiz dünden daha çok önem kazandı. Bu yüzden Kocaeli Demokrasi Girişimi olarak yeni dönemde çalışmalarımızı daha da hızlandıracağız. Hepinize geldiğiniz için çok teşekkürler, iyi seyirler diliyorum" şeklinde konuştu.

 

YAN YANA OLMALIYIZ

Ardından belgeseli izleyen konuklar; yönetmen İmre Azem, belgeselde rol alan KHK ile Kocaeli Üniversitesi’nden ihraç edilen Doç. Dr. Gül Köksal ve Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat ile söyleşi gerçekleştirdi. İlk olarak konuşan Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, "Ülkede her geçen gün yeni zorluklarla karşılaşıyoruz. Referandum zamanında daha iyi ne yapılabilirdi diye hala düşünüyorum. Ancak ülkede her gün yeni şeyler oluyor. Meslektaşlarımız içerde ve akademisyenler durmadan ihraç ediliyor. Bu da bize yan yana olmayı, birlikte hareket etmemiz gerektiğini gösteriyor. Buradan  hepinizi 25 Eylül’de görülecek Cumhuriyet Gazetesi davasını izlemeye davet ediyorum" dedi.

 

SEYİRCİ

ŞİARIMIZ KENTİ VE ÖĞRENCİLERİMİZİ TERK ETMEMEK

Devamında Doç. Dr. Gül Köksal ise, Kocaeli Dayanışma Akademisi’ni (KODA) anlattı. "Biz akademisyenler, ihraç edilir edilmez yan yana gelerek KODA'yı oluşturduk ve neler yapabileceğimizi tartıştık. Kenti ve öğrencileri terk etmemek için örgütlü bir biçimde hareket ettik. KODA, yeni dönemde yine etkinliklerine ve çalışmalarına devam edecek. Halk için ve öğrencilerimiz için beraberiz. Oldukça örgütlü bir biçimde hareket ediyoruz. Şiarımız kenti ve öğrencileri terk etmemek” ifadelerine yer verdi.

 

YAŞANANLARA IŞIK TUTACAK

Son olarak söz alan Yönetmen İmre Azem, "Belgesel, Türkiye’nin son yıllarına ışık tutuyor. Ülkemizde yaşananlar herkesi ilgilendiriyor. Bir ülkede akademisyenler ihraç ediliyorsa bu hepimizi ilgilendirir. Gazeteciler, seçilmiş kişiler içerdeyse hepimizi ilgilendirir. Belgesel bu yaşananlara bir ışık” dedi. Etkinlik, soru cevap şeklinde devam etti.  

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
mobesko okşin beçet çolak Ford Medicalpark Yuvacık su Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu