‘’Her sınıftan bir Mustafa Kemal çıkaracağız’’ - Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi
19 Ağustos 2018 Pazar
Global

‘’Her sınıftan bir Mustafa Kemal çıkaracağız’’

‘’Her sınıftan bir Mustafa Kemal çıkaracağız’’
Güncel Yazdır

Haber

CHP Kocaeli Üniversite Komisyonu’nun düzenlediği Eğitim Çalıştayı’nda birlikte mücadele mesajı veren sendika temsilcilerinden Türk Eğitim Sen 1 Nolu Şube Başkan Vekili Feyzullah Divli, ‘’Ne kadar uğraşırsanız uğraşın Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır. Gerekirse her sınıftan bir Mustafa Kemal çıkaracağız’’ dedi

CHP Kocaeli Üniversite Komisyonu tarafından yeni eğitim müfredatı ile ilgili CHP Kocaeli İl Başkanlığı'nda Eğitim Çalıştayı düzenlendi.Üniversite Komisyonu Başkanı Anıl Deniz Pişkin tarafından düzenlenen Eğitim Çalıştayı’nda Eğitim İş Kocaeli Şube Başkanı Emine Çalık, Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanı Hicran Turan, Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 Nolu Şube Başkan Vekili Feyzullah Divli konuşmacı olarak yer aldı. Eğitimdeki sorunları anlatan sendika temsilcileri, Atatürk ilkeleri ve Cumhuriyeti ilelebet yaşatmak adına birlikte mücadele mesajını verdiler. 

KATILIM (2)

YOĞUN KATILIM

Çağdaş, laik ve bilimsel bir eğitim için düzenlenen çalıştaya CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, il yöneticileri Selim Yıldız, Gökhan Ercan, Emre Andız, Harun Yıldırım, Bilgi Dehmen, İl Gençlik Kolları Başkanı Murat Erinç, İl Kadın Kolları Başkanı Sevim Pekyörür, CHP İzmit eski İlçe Başkanı Selman Yıldırım, İzmit İlçe Gençlik Kolları Başkanı Devrim Bal, CHP İzmit Belediye Meclis Üyeleri Aliye Hale Meriç, Birol Sağlam, ADD Kocaeli Şube eski Başkanı Taylan Katak, çok sayıda partili ve sendikalı katılım sağladı.

 

EĞİTİM ŞİMDİ DAHA KÖTÜ

Çalıştay öncesi kısa bir konuşma yapan İl Gençlik Kolları Başkanı Murat Erinç, ‘’Çok gururluyum. Çok bir eğitim öğretim yılına açılış yapıyoruz. Biz çocukluktan beri böyle eğitim gördük. Hocalar varken öğrencilere laf düşmez. Hepinize teşekkür ediyoruz’’ dedi. Ardından İl Başkanı Cengiz Sarıbay, ‘’Siyasi partilerde gençlik ve kadın çok önemli. Ben bu heyecanı bir de işçi komisyonunu kurduğumuz zaman da duymuştum. Gerçekten ülkenin şu an çok sıkıntısı var, ama eğitimde atılan kötü adımların düzelmesi mümkün değil. Kötü adımlar şimdi daha da kötü hale geldi. İnşallah tek adamın bu söylemlerle eğitimi dizayn etme çabasına engel oluruz. 3 eğitim sendika başkanı burada. Hepsine teşekkür ediyorum’’ şeklinde konuştu.

SARIBAY

HODRİ MEYDAN

Üniversite Komisyonu Başkanı Anıl Deniz Pişkin, ‘’8. Sınıf öğrenciler ders çalışıyordu, TEOG kalktı ders çalışmayı bıraktı. Çünkü neye çalıştığını bilmiyor. Eğitim cemaatlere tarikatlara peşkeş çekilmeye çalışılıyor. Tarih derslerinin yanlış verildiği bu müfredata karşı biz de yaz okulu düzenleyeceğiz. İşte Hodri Meydan diyoruz’’ dedi.

 

GENÇLERİ AYAKTA ALKIŞLADI

Eğitim Çalıştayı’nda Eğitim İş Kocaeli Şube Başkanı Emine Çalık, ‘’Bugün gerçekten mükemmel görünüyorsunuz. Bu görüntüyü gördüm ya ölsem de gam yemem. Sizi yürekten tebrik ediyorum’’ diyerek gençleri ayakta alkışladı. Devamında Çalık, ‘’Siyasi iktidar her sıkıştığı noktada istikrar diye diye halkın karşısına çıkar oy ister. Nedense 14 yıldır eğitim ile ilgili bir istikrar getiremedi, eğitimi hep geriye götürdü. Buradaki amaç laik, bilimsel, çağdaş, demokrat eğitimi yok etmekti’’ şeklinde konuştu.

ÇALIK

MİLLİ EĞİTİMİN ‘MİLLİ’Sİ KALDIRILDI

‘’İktidar sürecinde 5 tane Milli Eğitim Bakanı değişti’’ diyen Çalık, ‘’Bizim ülkemizde milli eğitimin ‘milli’si kaldırıldı. TEOG’un kaldırılması, yalnızca çocuklara rahatlık değil, imam hatiplere yaptıkları hizmetin karşılığını alamamaktır. İmam hatiplerin yarısı boş kaldı. Halkımız ve öğrenciler buraya ilgi göstermedi. Yeni yöntemlerinde ise ilçedeki nüfus 10 bini geçmiyorsa orada tek bir imam hatip okulu açacaklar. Derince ilçesinde TOKİ tarafından 7 Milyon TL’ye imam hatip yaptırılıyor, sadece 45 öğrenci var’’ dedi.

 

NE KADAR DEĞİŞTİRİRLERSE DEĞİŞTİRSİNLER

Devamında Çalık, 5’inci sınıflarda müzik, beden eğitimi, resim, iş eğitimi derslerinin kaldırılmasına yönelik ‘’Zaten gençliğin üzerinde uyuşturucu ve internet bağımlılığı var. Siz nasıl oluyor da bu dersleri 5’e giden çocuklardan alırsınız. Atatürk ilke ve devrimlerini, cumhuriyet kazanımlarını korumak biz eğitimcilerin sorumluluğudur. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk dedi ki; öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır dedi. Ben müfredat ne kadar değişirse değişsin, ben Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği yolu anlatacağım’’ sözlerine yer verdi.

 

BAKANLARIN DÖNEMİNİ ANLATTI

Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanı Hicran Turan, ‘’Okulların açılışı laik, bilimsel eğitim anlayışına açıkça meydan okuduğu bir dönemin ilk günüydü. İlk defa Cumhuriyet ve Atatürk’ün içinde olmadığı bir müfredatla karşı karşıya kaldık. MEB’deki müfredat Erkan Mumcu ile başlıyor. 2002 yılında yaklaşık 1300 bakanlık görevlisi bir gecede görevden alındı. MEB görev tanımı değişti. Ulusal bayramların statlarda kutlanması müfredattan yavaşça çekilmeye başlandı. FETÖ etkisini arttırmaya başlıyor. Nabi Avcı döneminde Öğrenci Andı kaldırılıyor. TÜRGEV ile protokol imzalanıyor. İsmet Yılmaz, ortaokul düzeyinde özel yurt açılmasının önünü açıyor. Belediyelere sosyal etkinlik düzenleme hakkı getiriliyor. Tecavüzcü vakıf Ensar ile protokol imzalanıyor’’ açıklamalarında bulundu.

TURAN

LAİKLİK DİNSİZLİK DEĞİLDİR

Turan, ‘’Yaşadığımız darbe girişimi 15 Temmuz’da bilerek isteyerek cemaat tarafından yaptırıldı. KHK’larla kadınları gençleri sindirmeye çalışıyor. Bizler diyoruz ki korkarak hiçbir şey hallolmuyor. Bizim çocuklarımıza aydınlık sözümüz var. Bizler 4+4+4 eğitim sistemi ile ilgili birçok eylem yaptık. Laiklik ilkesini hayata gençler getirecektir. Laiklik aslında kadın özgürlük mücadelesinin de kendisidir. Laikliği dinsizlik olarak lanse ediyorlar. Laiklik dine karşı değildir, sadece bu uygulamaların haksız hukuksuz adaletsiz olarak bir gruba yönelik dağıtılmasına karşı çıkmaktır. Ben buradan tüm gençlerimizi bilimsel ve laik eğitim mücadelesine çağırıyorum’’ ifadelerine yer verdi.

 

DERS ÇIKARILMAMASININ SONUCU DARBE GİRİŞİMİ

Son olarak konuşan Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 Nolu Şube Başkan Vekili Feyzullah Divli, ‘’Cumhuriyeti kuran kadro Osmanlı’dan çıkan kadro. Yani Osmanlı gibi koca bir imparatorluğun çöküşünü görüp analiz etmiş bir kadro. Eksileri ile artıları ile 300 yıl boyunca bilimden uzak kalmasıyla tekke ve zaviyelerin kaldırılması ile buradan bir mucize çıkartmış kadrodur. Bundan ders çıkarılmamasının sonucu maalesef 2016 yılında dini bir cemaat darbe yapmaya kalkmıştır. Maalesef 90 yıl sonra dönüp geldiğimiz aynı noktadayız. Türkiye’de sorun üç kaynaktan beslenir. Sistem sorunu, içerik sorunu, kadrolaşma sorunu’’ sözlerini kullandı.

DİVLİ

HER SINIFTAN BİR MUSTAFA KEMAL ÇIKARACAĞIZ

Divli, Atatürk’ün ders kitaplarından çıkarılmasına da değinirken ‘’Biz bugünlerde TEOG’u, Atatürk konularının ders kitaplarından çıkarılmasını tartışıyoruz. Cumhuriyeti kim kurdu diye sorsalar melekler getirdi mi diyeceksiniz? Mustafa Kemal diyerek Atatürk ifadesini bile kullanmaktan kaçınarak neyi amaçlıyorsunuz? Mesele 1919’un rövanşı meselesidir. Ne kadar uğraşırsanız uğraşın Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır. Gerekirse her sınıftan bir Mustafa Kemal çıkaracağız. Bu ülkeyi size yedirmeyeceğiz. Milli Eğitim Bakanlarının bir eğitimden gelmemesi bilinçli olarak eğitimde bir kaostur. Biz milli eğitime sahip çıkamazsak geleceğimize de sahip çıkamayız’’ şeklinde konuştu. 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat konak_dr