22 Temmuz 2018 Pazar

Adalet Şenliği’ne ‘’Grup Abdal’’ damga vurdu

Adalet Şenliği’ne ‘’Grup Abdal’’ damga vurdu
Güncel Yazdır

Haber

CHP Derince İlçe Örgütü’nün öncülüğünde Hayır Bileşenlerinin düzenlediği Adalet, Demokrasi ve Laiklik Şenliği’nde Grup Abdal sahne alarak eşsiz türkülerini hayranları için seslendirdi

CHP Derince İlçe Örgütü’nün öncülüğünde Hayır Bileşenleri; Adalet, Demokrasi ve Laiklik Şenliği düzenledi. Şenliğe CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy, Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, CHP Derince İlçe Başkanı Nihat Değer, CHP Körfez İlçe Başkanı Mehmet Kaçar, CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Murat Erinç, İl ve İlçe yöneticileri, KESK’e bağlı sendika temsilcileri, Halkevleri, çok sayıda STK temsilcisi ve vatandaşlar katılım sağladı. Şenlikte Grup Prometheus ve ardından geniş bir hayran kitlesine sahip olan Grup Abdal sahne alarak eşsiz türkülerini sevenleri için seslendirdiler.

 

adalet 2

KORKSUNLAR

Şenlikte öncelikle Grup Prometheus sahne alarak seslendirdiği ‘’Deniz Üstü Köpürür’’, ‘’Elfida’’, ‘’Dostum Dostum’’ gibi türküler ile kulakların pasını sildi. Ardından şenlikte ilk olarak konuşma yapan CHP Derince İlçe Başkanı Nihat Değer, “Bu güzel etkinlikte emeği geçen düzenleme kurulumuza ve sizlere çok teşekkür ediyorum. Derince düzenleme kurulu olarak Hayır diyen Hayırda bileşenler bugün burada bir ilki gerçekleştiriyoruz. Demokrasi, laiklik, özgürlük diyenlerden adalet diyenlerden korksunlar. Alanlarda sokaklarda daha çok olmalıyız. Tüm katılımcılara dostlarımıza çok teşekkür ediyorum. Adalet nerde biz ordayız, barış nerede biz ordayız” şeklinde konuştu.

 

adalet 3

CİHATIN DEĞİL BİLİMİN MÜFREDATI

Ardından Eğitim Sen Genel Başkanı Feraye Aytekin Aydoğan , “Laiklik özgürlük, eşitliktir diye sokaklarda haykıranlar merhaba, cihatın değil, bilimin müfredatına çığlık katanlar merhaba. Biz o kadar iyi dostuz ki kelimesiz ve yazısız anlaşırız. Bizler eğitimciler olarak çocuklarımıza onurlu bir mücadele verdik. Bizleri ihraç ederek, sürgün ederek istediklerini hayata geçiriyorlar. Bizler mutsuz insanların mutlu öğretmenleri olmayı reddediyoruz. Cihatın değil, bilimin müfredatına sahip çıkacağız. Cemaatlere karşı öğrencilerimize sahip çıkacağız. Çocuklarımız en kıymetlilerimiz sessiz çığlıklarla bizlere bakıyorlar. Çocuk yaşta bedenleri kapatılıyor, evlendiriliyorlar. Çocuklarımız tacize uğruyor. Biz çocuklarımızın sessiz çığlıklarını unutmayacağız” dedi.

 

KARANLIĞA TESLİM OLMAYACAĞIZ

 Devamında MEB’in 9 ay içinde 3 defa müfredat değiştirdiğini ifade eden Aydoğan, ‘’Neyin müfredatını çocuklarımızın üstünde deniyorsunuz? Artık yeter. Çocuklarımızın hayatı AKP’nin yapboz tahtası değildir. Okullarımıza sahip çıkalım. Mesele memleket meselesidir. Okul aile birliklerinde örgütlenelim. Bizler bu topraklarda büyük acılar yaşadık. Eşit, özgür demokratik bir Türkiye kurmaya çağırıyoruz. Tekrar laikliği kazanma mücadelesini hep birlikte yazacağız. Okullarımızı ve geleceğe sahip çıkma tarihini hep birlikte yazacağız. Biz hiçbir zaman karanlığa teslim olmadık, olmayacağız. Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sözlerine yer verdi.

 

adalet 4

TEK ADAMIN LAFIYLA TEOG’U KALDIRDILAR

Devamında Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy ise, “Bugün burada laiklik ve demokrasi için bir aradayız. Yan yana gelmezsek tek adam diktatörlüğünü yenemeyiz. Biz nasıl ‘Hayırımıza sahip çıktıysak demokrasiye de sahip çıkacağız. Biz eşitlik, özgürlük, demokrasi istiyoruz.  Biz gerici ve baskıcı sisteme asla boyun eğmeyeceğiz. Ancak birlikte mücadele edersek bu sistemi yıkabiliriz. Geleceğimiz ve çocuklarımız için mücadele edeceğiz. Hiçbir hazırlıkları olmadan tek bir adamın tek lafıyla TEOG’u kaldırdılar. Biz dindar ve kindar nesiller değil, düşünen, sorgulayan nesillere ihtiyacımız olduğunu biliyoruz. Özellikle biz kadınlar bir adım değil on adım öne çıkmalıyız” ifadelerini kullandı.

 

adalet 5

MUTLU ÖĞRENCİ, VELİ OLDUĞUNU SANMIYORUM

Son olarak CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık ise, “Keşke bugün Hayır bileşenleri değil Evet verenler de dinleyebilseydi. Bir ülkeyi başarısızlığı sürüklüyorsanız eğitim sistemiyle oynamanız yeterli ya da ülkeyi çağdaş uygarlık seviyesine getirmek istiyorsanız ise ilk olarak eğitimi düzeltmeniz gerekiyor. Mutlu öğrenci, veli olduğunu sanmıyorum. Eğitimde de adalet lazım. Ülkemizde eğitimde fırsat eşitsizliğinden etkilenen çok sayıda öğrenci var. Bu gelir eşitsizliğinden ve okulların nitelik ve nicelik farklarından kaynaklanıyor. Anayasaya göre eğitim herkesin hakkıdır” dedi.

 

BAŞLADIKLARI SİSTEMLE MEZUN OLAMADILAR

“Eğitim programında ilk defa 2004 yılında Atatürk içeren ifadelerini azalttılar" diyen Karabıyık, "Şimdi 2016-2017 müfredatında da gözümüze soka soka yaptılar. Bu ülkenin değerli eğitimcileri var. Müfredatın değişmesi eğitim uzmanlarının işidir. Bu kadar çocuğa yazık. Çocuklar hangi sınav sistemiyle başladıysa o sınav sistemiyle mezun olamadı. Göz boyanan bir kitle var ve ben onlar için üzülüyorum. Çocuklar hiçbir ülkede bu kadar denek olarak kullanılmamıştır ama bizim ülkemizde çocuklarımız bir oldu. Biz hepimiz aynı fikirdeyiz, çağdaş eğitim istiyoruz. Eğitimde fırsat eşitsizliği kaldırılmazsa başarıya ulaşamazsınız” dedi. Ardından sevilen Türk Halk Müziği gruplarından Grup Abdal alkışlarla sahneye çıkarak birbirinden güzel türkülerini hayranları için seslendirdi. 

adalet 7

 

adalet 6

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM Efe Tur ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr