‘’TEOG’a değil sınav merkezli eğitime son verilmeli’’ - Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi
16 Ağustos 2018 Perşembe
Global

‘’TEOG’a değil sınav merkezli eğitime son verilmeli’’

‘’TEOG’a değil sınav merkezli eğitime son verilmeli’’
Eğitim Yazdır

Haber

TEOG sınavının kaldırılması ile ilgili konuşan Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanı Hicran Turan, ‘’TEOG yerine başka bir sınav getirerek sorunu çözmekten çok eğitimde yaşanan başarısızlıklardaki paylarını gizlemeye çalışmaktadır’’ dedi

Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanı Hicran Turan, kaldırılan TEOG sınavı hakkında konuştu. Şube binasında düzenlediği basın açıklamasında Turan, çözümün TEOG’u kaldırarak yerine başka bir sınavı getirmekle değil, sınav merkezli eğitime son vermekle sağlanabileceğini ifade etti.  

 

TURAN (3)

BAŞARISIZLIKLARINI GİZLEMEYE ÇALIŞMAKTALAR

Açıklamasında Turan, ‘‘Siyasi iktidar eğitimin bütün kademelerinde benimsemiş olduğu dayatmacı tutum ile eğitimde yaşanan sorunları daha da derinleştirmekte, attığı her adımda öğrencileri ve velileri mağdur etmektedir. Başta PISA sonuçları olmak üzere uluslar arası alanda öğrenci başarısında yaşanan gerilemeyi TEOG sınavını kaldırmakla çözeceğini sananlar, TEOG yerine başka bir sınav getirerek sorunu çözmekten çok eğitimde yaşanan başarısızlıklardaki paylarını gizlemeye çalışmaktadır’’ şeklinde konuştu.

 

İMAM HATİPLERE YÖNLENDİRİLİYORLAR

Devamında Turan, ‘’Ortaöğretim kurumları, tıpkı ilkokul ve ortaokullar gibi mevcut sistemin ekonomik ve siyasal ihtiyaçları doğrultusunda yeniden yapılandırılırken sorunu TEOG sınavının kaldırılması ile sınırlandırmak mümkün değildir. TEOG’un kaldırılması ile birlikte ortaöğretimde ‘adrese dayalı kayıt’ sistemine geçileceğinin açıklanması, öğrencilerin imam hatiplere mecbur bırakılmasına neden olacaktır. Dolayısıyla sorun sadece TEOG’un kaldırılması değil, öğrencilerin zorunlu olarak imam hatiplere, imam hatiplere gitmek istemeyenlerin özel liselere yönlendirilmesidir’’ ifadelerine yer verdi.

 

SUÇÜSTÜ YAKALANDIĞININ KANITI

Milli Eğitim Bakanlığının 7. Sınıf Sosyal Bilgiler çalışma kitabında Yaşayan Demokrasi temasındaki ‘Basın özgürlüğü, yolsuzluk ve sansür’ vurgusundan rahatsız olması ve kendi hazırladığı kitaba sansür koyması aslında bir itirafın ve suçüstü yakalandığının kanıtıdır. Biz Eğitim Sen olarak çocuklarımızı sizin karanlığınıza teslim etmeyeceğimizi, her çocuk parasız, bilimsel, laik, anadilinde eğitim hakkına kavuşuncaya kadar mücadeleye devam edeceğimizi beyan ederiz’’ diyerek açıklamasını tamamladı. 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat konak_dr