19 Kasım 2018 Pazartesi

Kendinizi evinizde hissetmek istiyorsanız

Kendinizi evinizde hissetmek istiyorsanız
Röportaj Yazdır

Haber

İzmit'in en şirin kafeleri arasında yerini alan E Mirella Cafe'nin Sahibi Elif Ustaoğlu, oğlu için girdiği mücadelenin kapılarını gazetenize açtı

İzmit'te birbirinden çeşit yüzlerce kafe bulunuyor, ancak içlerinde öyle biri var ki çok şirin bir görünüme sahip. Kadın eli değen şanslı kafeler arasında yerini alan E Mirella, İşletmecisi Elif Ustaoğlu'na ait tasarımı ile misafirlerine keyifli dakikalar yaşatıyor. Ömerağa Mahallesi Pertev Paşa Caddesi No: 15/A adresinde hizmet veren ve İsmini İtalyanca'da bir kadın isminden alan E Mirella Cafe, misafirleri ile sevgisini paylaşıyor. Kafenin İşletmecisi Elif Ustaoğlu, sektörde dik durabilmenin sırrını gazetenizle paylaştı.

 

RÖPORTAJ

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Elif Ustaoğlu kimdir?

1979 Yalova doğumluyum. Derbent’te oturuyorum. Burada büyüdüm. 13 yıl bankacılık yaptım. Doğumdan sonra bankadan ayrıldım. 7 yaşında oğlum var. Eşimden ayrıldım. Sonra burayı kurdum.

 

OĞLU İLE (1)

OĞLUM İÇİN

Sektöre nasıl giriş yaptınız?

2014’te kurdum burayı. İnsanın hayatında bir B planı olur, burası da benim için bir B planı. Nasip bugüneymiş. Emekli olmazsam bir gün işyeri açacağım diye hayalini kurduğum bir yerdi. Eşimden ayrıldıktan sonra işim olmadığı için ‘O zaman bu vakit niye olmasın’ dedim ve başladım. Kurarken de hep şunu düşündüm: Bir sürü kafe var, insanlara hizmet ederken menüsüyle görüntüsüyle farklı bir konsept olsun. Kendini bilen, öğrencisinden büyüğüne kadar elit bir kesimin gelmesini arzuladım ve öyle oldu. Kurarken çok sıkıntılar da yaşadım. Elimde hiçbir şekilde gelirim olmadan oğlum Erel için elimi taşın altına koydum. 40’ımdan sonra hayatıma sıfırdan başladım.


ÇİĞBÖREK (1)

ÇİĞ BÖREĞİ DUYAN GELİYOR

Size özel bir lezzetiniz var mı?

Yiyecek olarak en çok beğenilen mantı, çiğ börek, köri soslu tavuk ve salatalarımız farklıdır. Çiğ börek Kırım Tatarları tarafından da çok yapılıyor. Ancak biz Tatar usulü yapmıyoruz. Bizde kulak böreği derlerdi. Müşterilerimizin tepkisi her zaman olumlu yönde. Çiğ böreği duyan geliyor.

 

RAF ÖMRÜ VE MARGARİN KESİNLİKLE YOK

İzmit'te onlarca kafe var. İnsanlar E Mirella'yı neden tercih ediyor?

Günümüzde insanlar her şey ucuz olsun istiyor, ama mide sağlığımız önemli değil. Üzerimize çok pahalı şeyler alırız, ama midemize ucuz şeyleri sokarız. Sağlığımızı hep arka plana atmış oluyoruz. Bize gelenler genellikle midemde bir rahatsızlık hissetmediğini söylüyor. Ürünlerimizde kesinlikle raf ömrü yok, margarin yok. Pastasından tutun her ürünü biz yapıyoruz. Hiçbir ürünümüz dışarıdan alınıp satılmıyor ve yaptığımız ürünlerde makine yağlarını kullanmıyoruz. Günümüzde Fastfoodlarda makine yağları kullanıldığı için insanlarda iştah açımına yol açıyor. Çin tuzu, kanola yağı, tatlandırıcılar kullanılıyor. Biz tamamen evde nasıl yiyorsak burada da aynısını yapıyoruz. Hatta biz oğlumla evde değil, burada besleniyoruz. Zeytinyağı kullanıyorum, onu da Manisa’dan getirtiyorum. Sebzemizi günlük alıyoruz.

 

USTAOĞLU

ÇAYINI BİLE KENDİ ALABİLİYOR

Her mesleğin bir zorluğu vardır. Kafe işletmenin zor yanı nedir?

Mutfakta çalışan aşçıdan tutun garsonuna kadar saatinde gelmediği an sizin eliniz kolunuz bağlanır. Bugün işe giriyor, ertesi gün yok. Gelmeyeceğim diye haber verme de yok, tezgahın başına kendiniz gerçek zorundasınız. Belediye çalışanları, zabıtalar ile ilgili bir sorunum yok. O konuda seviliyorum. Tabi eğlenceli yanları da var. Gelen müşterilerin sizi sevmesi, sizinle sohbet etmesi çok güzel. Müşterilerimin benimle dertleşiyor olması beni çok mutlu ediyor. Öyle anlar oluyor ki bazen gidip çayını kendi bile alabiliyor.

 

FİYATLARI HEP AŞAĞIDA TUTTUM

Dönem dönem ekonomik krizlerle karşı karşıya kalabiliyoruz. Bu süreçte ne gibi önlemler alıyorsunuz?

Zaten bir işyerinde önce faturaları düzenleyeceksiniz. Fuzuli giderleri engelleyeceksiniz. Fazladan ürün almayacaksınız. Çöpe çalışmayacaksınız. Sonra taze para sokuşu sağlayamıyorsun. Fiyatlarda indirim konusuna değinirsek burada benim 4. yılım. Ben hep fiyatlarımı aşağıda tuttum. İlk defa bu yıl adam gibi bir zam yaptım. Çünkü ben kirama yüzde 15 yüzde 20 zam yerken bunların hiçbirisini yansıtmadım. Artık yansıtmam gerekiyordu, yoksa ben döndüremiyorum. Ben çiğ böreği yapmaya başladığımda 4 liraya satıyordum, şimdi 5 TL yaptım.

 

KAFE (3)

RUH HALİMİ YANSITTIM

Kafeniz çok şirin bir görünüme sahip.

Ege yöresine benzetiyorlar. 'Bir mimarla mı çalıştınız?' diye soranlar oluyor. Bu tür iltifatlar beni gururlandırıyor. O zamanki ruh halimi yansıtmak istedim. Hayalimde de bir mimar olmak isteği vardı. Bir şeyleri yaratmayı, tasarlamayı seviyorum. Ben de burada bir ev ortamı yarattım.

 

EGE

HAYAT PAYLAŞINCA GÜZEL

Kafenin ismi nereden geliyor?

Mirella İtalyanca'da bir kadın ismi. İsim hakkı da bana ait. Başındaki 'E' harfi ise Elif'in baş harfi. Kafemizin sloganı; hayat paylaşınca güzel, paylaştıkça çoğalır sevgiler.

E MİRELLA (3)

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
mobesko okşin beçet çolak Ford Medicalpark Yuvacık su Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM murat yıldız aday adayı konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu