20 Eylül 2018 Perşembe
Global

KOÜ’lü öğrenciler: Senato ESD kararından vazgeçmeli

KOÜ’lü öğrenciler: Senato ESD kararından vazgeçmeli
Eğitim Yazdır

Kocaeli Üniversitesi öğrencileri elektronik seçmeli derslerin(ESD) ücretli hale getirilmesine tepkililer. Öğrenciler yaptıkları yazılı basın açıklamasında, “Senato ESD kararından ve benzeri politikalarından vazgeçmelidir” ifadelerine yer verdiler

“Üniversite gençliğini para kaynağı olarak görenler bilmelidir: para kaynağı değil, ülkenin aydınlık geleceğiyiz” diyen gençler basın açıklamasının devamında, “Kocaeli Üniversitesi öğrencileri, elektronik seçmeli derslerin(ESD) ücretli hale getirilmesiyle, artık süreklilik kazanmış olan ekonomik saldırıların bir kez daha hedefi olmuştur. Son ESD meselesiyle sınırlı olmayan, neredeyse bir alışkanlık haline gelmiş bu duruma kimsenin tahammülü kalmamıştır. Zar zor geçinen, ağır vergiler ve pahalılaşan hayat koşullarıyla mücadele eden emekçi halkın çocukları, her dönem daha fazla soyulmak istenmekte; bilim ve aydınlanmanın kalesi olan üniversite kurumu ise büsbütün bir ticarethane haline getirilmektedir.

 

ÖĞRENCİYİ MAKİNE OLARAK GÖRENLER…

Çoğu, kıt kanaat geçinen aileler tarafından okutulan; bir kısmı ise okuyabilmek için inşaatlarda ve diğer ağır iş kollarında üç kuruşa çalışırken yaşamını yitiren Türkiye gençliğinin geleceği, her fırsatta parça parça kemirilmektedir. Devlet üniversitelerinde işçileşen öğrencilerin cebini mütemadiyen dikizleyenler, öğrenciyi “makine” olarak görenler, ülkenin geleceğini “paraya” çevirme derdindedir.

 

BU ÜLKENİN AYDINLIK GELECEĞİYİZ

Üniversitenin maliyesini hiçbir şekilde öğrencilerle paylaşmayan bu “eğitim kurumunda”, iktisat alanında okuyan gençlere son kullanma tarihi geçmiş ekonomik reform paketleri ezberletilirken; köylü kurnazı senato da öğrencilerin cebine göz dikmiş durumdadır. Kimi zaman bütünleme sınavlarını kaldırma girişimleriyle Yaz okuluna mecbur bırakarak dolaylı, kimi zaman da harç zammı ve dersleri ücretlendirme yoluyla açıktan denenen şeyin ne anlama geldiği ise açıktır. Hırsızlık, memlekette yukarıdan aşağı örgütlü bir kimlik kazanmıştır.Bizler, bu ülkenin emekçi halklarının evlatlarıyız. Bizler, bu ülkenin aydınlık geleceğiyiz. Bizler, yaşanan bu soygun ve fütursuzluğa izin vermeyeceğiz!

 

HİÇBİR GÜÇ TARAFINDAN SINIRLANDIRILAMAZ

Hesapsızca verilecek tek bir kuruş yoktur. Senatonun bu eylemleri yüzünden üniversite kurumu daha önce hiç olmadığı kadar aşağılanmaktadır. Senato ESD kararından ve benzeri politikalarından vazgeçmelidir.Dosta düşmana ilan ediyoruz. Uyarımız senatoya, çağrımız Kocaeli Üniversitesi'ndeki ilerici gençliğe, öğrenci kulüplerine ve topluluklarınadır; Temel yurttaşlık hakkımız olan eğitim, para da dahil hiçbir güç tarafından sınırlandırılamaz. Aksi takdirde gençliğin, alternatif üniversiteyi yaratabileceğinden hiç kimsenin şüphesi olmasın” ifadelerine yer verdiler.

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat BasiskeleSanayi konak_dr